Լավրովի` Բաքու կատարած այցի հիմնական ուղերձները
ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը փետրվարի 27-28-ին պաշտոնական այց էր կատարել Բաքու, որը նվիրված էր նախորդ տարի փետրվարի 22-ին Մոկվայում կնքված Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև դաշնակցային համագործակցության արձանագրության մեկամյակին:
Այցի օրակարգում բավական մեծ տեղ էր հատկացվում նաև ներկայիս Հայաստան-Ադրբեջան երկխոսությանն ու Արցախյան հակամարտությանն առնչվող հարցերին:
Մասնավորապես, ՌԴ նախարարը վերահսաստատեց ՌԴ այն մոտեցումը, որ կողմերը պետք է լիարժեք կատարեն ՌԴ միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև կնքված չորս համատեղ հայտարարությունների դրույթները: Լավրովի ձևակերպումներում շարունակում են առաջնային տեղ զբաղեցնել կամունիկացիաների ապաշրջափակման և սահմանների դեմարկացիայի հարցերը, և որոշակի տոնայնության տարբերությամբ հիշատակվում է նաև խաղաղության պայմանագրի կնքման գործընթացը:
Ամենից ուշագրավը Լավրովի անդրադարձն էր Լաչինում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու Բաքվի առաջարկին: ՌԴ արտգործնախարարն ընդգծեց, որ նման անցակետի կարիք չկա՝ միաժամանակ նշելով, որ առկա կասկածները փարատելու համար կարող են կիրառվել տեխնիկական միջոցներ: Այլ կերպ ասած, ՌԴ-ն դեմ է ադրբեջանական անցակետերի տեղադրմանը, ինչը կարող է նվազեցնել ռուսական խաղաղապահ առաքելության դերակատարումը Լաչինի միջանցքում և գլոբալ տարածաշրջանում, բայց մյուս կողմից դիտարկում է Բաքվի պահանջներին ընդառաջելու հնարավորությունը և, այսպես կոչված, «ռենտգեն սարքերի» տեղադրումը, որոնցից ստացված տեղեկատվությունը կփոխանցվի նաև ադրբեջանական կողմին:
Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ Լավրովի մեկ այլ ուշագրավ ձևակերպում էր այն, որ անհրաժեշտ է ապահովել միջանցքով բացառապես քաղաքացիական և հումանիտար բեռների և անձանց ազատ տեղաշարժը: Մինչ դեռ, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ որևէ հստակեցում անհատների, բեռների և տարնսպորտի բնույթի վերաբերյալ չկա, և մի շարք հարցեր էր առաջացրել Սերգեյ Լավրովի դեռ նախորդ հայտարարությունն այն մասին, որ կա պայմանավորվածություն, որ միջանցքը պետք է բացառապես քաղաքացիական բեռների և անհատների համար օգտագործվի, որին, ի դեպ, հայկական կողմը որևէ կերպ չի արձագանքել:
Այսինքն, ականատես ենք լինում նրան, որ Մոսկվան փորձում է ընդառաջել Բաքվի պահանջներին և առաջ տանել Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման հարցը, բայց թույլ չտալ սեփական դիրքերի թուլացում:
Այցն ընդհանուր առմամբ կարելի է բնութագրել, որպես թե՛ Ադրբեջանին առանձին, թե՛ տարածաշրջանային գործընթացներն ընդհանուր առմամբ ՌԴ ազդեցության գոտի վերադարձնելու ուղղությամբ քայլ: Պատահական չէին Լավրովի կողմից արված մի շարք դիտարկումները, որ արտաքին այլ դերակատարներ հաճախ սեփական միջնորդական ջանքերը առաջարկում են ոչ թե հանուն տարածաշրջանի կայունացման և խաղաղության, այլ իրենց շահերից ելնելով կամ ընդդեմ այլ երկրի: Այլ կերպ ասած՝ ՌԴ-ն Արևմուտքի միջնորդությունն ու մասնավորապես՝ ԵՄ դիտարդական առաքելությունը դիտարկում է հենց ՌԴ-Արևմուտք աշխարհաքաղաքական պայքարի համատեքստում և որպես ՌԴ դեմ արվող քայլ:
Այս համատեքստում հատկապես ուշագրավ է Լավրովի հետևյալ դիտարկումը՝ «հույս ունենք, որ մեր գործընկերները, այդ թվում՝ Ադրբեջանում, ինքնուրույն կկայացանեն որոշումները և ընտրություն կկատարեն իրենց շահերից ելնելով», իսկ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությունը, թե ռուսական ներկայությունը Հայաստանում անվտանգային սպառնալիքներ է ստեղծում, կոչ արեց թողնել Փաշինյանի խղճին:

Основные посылы визита Лаврова в Баку
Министр иностранных дел России Сергей Лавров 27-28 февраля посетил Баку с официальным визитом. Визит был приурочен к годовщине подписания в Москве 22 февраля прошлого года Декларации о союзническом сотрудничестве между Россией и Азербайджаном. В повестке визита особое внимание было также отведено вопросам, связанным с текущим армяно-азербайджанским диалогом и арцахским конфликтом.
В частности, Лавров подтвердил подход РФ, что сторонам следует полностью выполнять положения четырех совместных заявлений, подписанных лидерами Армении и Азербайджана при посредничестве Российской Федерации. В заявлениях Лаврова вопросы разблокирования коммуникаций и демаркации границ продолжают занимать первостепенное место, с определенной разницей в формулирвках упоминается также процесс заключения мирного договора.
Наиболее примечательной была реакция Лаврова на предложение Баку установить азербайджанские КПП в Лачинском коридоре. Глава МИД России подчеркнул, что необходимости в КПП нет, в то же время отметил, что есть возможность техническими средствами наладить вопрос провозимых грузов. Иными словами, Россия выступает против установки азербайджанских блокпостов, которые могли бы снизить роль российских миротворцев как в Лачинском коридоре, так и в целом в регионе, но с другой стороны, рассматривает возможность удовлетворения требований Баку и установки «рентген-аппаратов» для большегрузных машин, информация с которых будет передаваться и азербайджанской стороне.
Еще одна примечательная формулировка Лаврова относительно Лачинского коридора – это утверждение, что необходимо обеспечить свободное перемещение по коридору исключительно для гражданских и гуманитарных грузов и лиц. Напомним, что в совместном Заявлении от 9 ноября 2020 года нет конкретизации относительно характера лиц, грузов и транспорта, для которых должен быть обеспечен свободной проход по коридору. Ряд вопросов вызвало и более раннее заявление Сергея Лаврова о том, что существует договоренность об использовании коридора исключительно для гражданских грузов и лиц. Примечательно, что армянская сторона на это никак тогда не отреагировала.
Иными словами, Москва пытается пойти навстречу требованиям Баку и продвинуть вопрос разблокирования Лачинского коридора, но в то же время стремится не допустить ослабления собственных позиций.
В целом визит Лаврова можно охарактеризовать как попытку вернуть как отдельно Азербайджан, так и в целом региональные процессы в сферу влияния РФ. Неслучайно Лавров сделал ряд замечаний о том, что другие внешние акторы часто предлагают собственные посреднические усилия не ради региональной стабилизации и мира, а в своих интересах или «против кого-то». Иными словами, Россия рассматривает посредничество Запада и, в частности, миссию наблюдателей ЕС в контексте геополитической борьбы России и Запада и как шаг против России.
В этом контексте особенно примечательно следующее замечание Лаврова: «Убеждены, что наши партнеры, в том числе в Азербайджане, будут принимать решение самостоятельно и сделают выбор в соответствии со своим видением ситуации», а также призыв оставить на совести Пашиняна его заявление о том, что российское присутствие в Армении создает угрозы безопасности.