ԱՀԿ-ում կոչ են արել պատրաստվել հնարավոր նոր համավարակին
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) համաճարակաբան Ռիչարդ Փիբոդիը կոչ է արել պատրաստվել այն հավանականությանը, որ թռչնագրիպը հնարավոր է փոխանցվի մարդուց մարդու, ինչը կարող է հանգեցնել նոր համաճարակի։ Այդ մասին նա հայտարարել է իսպանական Pais թերթին տված հարցազրույցում, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք պետք է լինենք առաջնագծում՝ նվազեցնելու թռչուններից մարդուն վիրուսի փոխանցման վտանգը։ Մտավախություն կա, որ թռչնագրիպը ձեռք կբերի մարդուց մարդ տարածվելու ունակություն, ընդ որում՝ կայուն կերպով, և կարող է նոր համավարակ առաջացնել: Մենք պետք է պատրաստ լինենք դրան»,- ասել է Փիբոդին:
«Գիտական ​​հանրությունը վերլուծում է այս վիրուսների գենետիկական հաջորդականությունը՝ դրանք վերահսկելու, ինչպես նաև անհրաժեշտ պատվաստանյութեր մշակելու համար», - հավելել է նա:

Эпидемиолог ВОЗ призвал подготовиться к возможной новой пандемии из-за птичьего гриппа
Эпидемиолог Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Ричард Пибоди призвал подготовиться к возможности того, что вирус птичьего гриппа будет передаваться от человека к человеку, что может привести к новой пандемии. Об этом заявил в интервью испанской газете Pais, опубликованном в среду, передает ТАСС
"Мы должны быть на передовой, чтобы снизить риск передачи вируса от птиц человеку, - отметил эксперт. - Есть опасения, что вирус приобретет способность распространяться от человека к человеку устойчивым образом и может вызвать новую пандемию". "Мы должны подготовиться к этому", - уточнил Пибоди.
"Научное сообщество анализирует генетическую последовательность этих вирусов для их мониторинга, а также для разработки доступных вакцин на случай, если они понадобятся", - добавил он.
26 февраля в ВОЗ сообщали, что с 2003 года по 25 февраля 2023 года в 23 странах мира было зарегистрировано 873 случая заражения людей гриппом А (H5N1) и 458 летальных исходов.