Փաշինյանը հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը ամփոփել է ԳԴՀ կատարած այցը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն կատարած աշխատանքային այցն ավարտել է տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հանդիպմամբ:
Իր խոսքի սկզբում վարչապետն ամփոփելով ԳԴՀ այցը` նշել է, որ այն համարում է արդյունավետ։ «Բաց խոսակցություն ունեցանք Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլերի, նախագահի հետ։ Այցի հիմնական նպատակն էր` փորձել ավելի լավ հասկանալ մեր գերմանացի գործընկերների հայացքը և ընկալումը Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ, փորձել մեր հերթին ավելի հասկանալի և ընկալելի դարձնել մեր դիրքորոշումները մի շարք հարցերի վերաբերյալ։
Ընդհանուր առմամբ, կարող եմ ասել, որ շատ ջերմ տպավորություններով եմ վերադառնալու։ Հանդիպումներն անցել են բարեկամական մթնոլորտում, այդ թվում՝ Բունդեսթագում անցկացված հանդիպումը, Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամական խմբի հետ հանդիպումը: Նաև քիչ առաջ գործարար համայնքի ներկայացուցիչների հետ ջերմ հանդիպում անցկացրինք, երեկ էլ Գերմանիայի արտաքին հարաբերությունների խորհրդում հրապարակային լավ հանդիպում է եղել։
Ընդհանուր առմամբ, չեմ ուզի վաղաժամ հետևություններ անել, բայց մի բան ակնհայտ է, որ երբ հետևում ենք Լաչինի միջանցքի շրջափակումից հետո տեղի ունեցած իրադարձություններին՝ Եվրոպական խորհրդի բանաձևերին, նաև միջազգային հանրության մեր գործընկերների հայտարարություններին, որոշակի ընկալման փոփոխություն կա մեր տեսակետների, մեր դիրքորոշումների, մեր խնդիրների նկատմամբ։ Նաև մեր երկրի ընկալումը Եվրամիության շրջանում էականորեն փոխվել է:
Չեմ կարող ասել, որ մենք այսօր մեր երկրի անվտանգությունը երաշխավորել ենք, առավել ևս այս պայմաններում, երբ աշխարհաքաղաքական երկրաշարժեր և լուծումներ են տեղի ունենում։ Այս պայմաններում գտնվում ենք շատ վտանգավոր միջավայրում։
Բայց մյուս կողմից էլ մենք ունենք նաև պատկերացում, թե ինչ է պետք անել անվտանգային այս միջավայրը կառավարելու առումով։ Խաղաղության օրակարգը շատ կարևոր է մեզ համար։ Մենք հասկանում ենք, որ մեզ համար դա հեշտ պատմություն չէ։ Մենք հասկանում ենք, որ կան բազմաթիվ ռիսկեր, մենք հասկանում ենք, որ խաղաղություն ասվածը միայն մեզնից չէ կախված, մեր ցանկությունից չէ։ Պետք է մյուսներն էլ ցանկանան, մյուսներն էլ ցանկանում են, բայց մյուսների ցանկացած խաղաղությունը մեր ցանկացած խաղաղության հետ չի համընկնում և դիվանագիտական գործընթացի ամբողջ նպատակն ու իմաստը պետք է լինի, որ դա տեղի ունենա։
Ընդհանուր առմամբ, պետք է ասեմ, որ մենք շատ դժվար և վտանգավոր մի ժամանակաշրջանում ենք գտնվում։ Մեզնից պահանջվում է առավելագույն լրջություն ու ճկունություն, որպեսզի առկա մարտահրավերները հաղթահարենք։
Մենք տնտեսական խորը խնդիրներ չունենք և չենք ունենում, մենք ներքին անվտանգության և ժողովրդավարության առումով խնդիրներ չունենք և չենք ունենում։ Ժողովուրդը, ինչպես ունի, այնպես էլ շարունակելու է ունենալ իր ընտրությամբ և քվեարկությամբ որոշումներ կայացնելու իրավունք և հնարավորություն։ Մեր խնդիրներն արտաքին են, մեր խնդիրները կապված են արտաքին միջավայրի և անվտանգության հետ և մենք այս մտահոգություններն ենք, որ առաջին հերթին միջազգային հարթակներում կիսում ենք։
Այս պայմաններում լավ լուր չունենք, բայց վատ միջավայրում լավ լուրն այն է, որ Հայաստանի և տարածաշրջանի վրա որոշակի միջազգային ուշադրություն է կենտրոնացած և այդ ուշադրությունը մենք պետք է կարողանանք ծառայեցնել տարածաշրջանում երկարատև լուծումներ և խաղաղություն ունենալու նպատակին»,- նշել է վարչապետը։
Հանդիպման ընթացքում վարչապետը պատասխանել է ներկաների մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերվել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին և այլ թեմաների:

Не могу сказать, что сегодня мы уже гарантировали безопасность нашей страны: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян завершил свой рабочий визит в Федеративную Республику Германия встречей с представителями армянской общины ФРГ.
В начале своей речи премьер-министр, подводя итоги визита в Германию, отметил, что считает визит эффективным. "У нас состоялся открытый разговор с канцлером и президентом Федеративной Республики Германия. Основной целью визита было попытаться лучше понять взгляды и восприятие наших немецких партнеров в отношении Республики Армения, попытаться сделать более понятными наши позиции по ряду вопросов.
В целом, могу сказать, что вернусь с очень теплыми впечатлениями. Встречи прошли в дружественной атмосфере, в том числе встреча в Бундестаге, встреча с членами группы дружбы Германия-Южный Кавказ Бундестага. Также мы только что провели теплую встречу с представителями деловых кругов, а вчера была хорошая публичная встреча в Немецком обществе внешней политики.
Не хотелось бы делать преждевременных выводов, но ясно одно: если посмотреть на события, произошедшие после блокады Лачинского коридора - на резолюции Европейского совета, а также на заявления наших партнеров по международному сообществу, происходит определенное изменение в восприятии наших взглядов, наших позиций, наших проблем. Также существенно изменилось восприятие нашей страны в Европейском союзе.
Не могу сказать, что сегодня мы уже гарантировали безопасность нашей страны, тем более в этих условиях, когда происходят геополитические потрясения и решения. При таких реалиях мы находимся в очень опасной среде.
Но с другой стороны, у нас также есть представление о том, что необходимо сделать в плане управления этой средой безопасности. Мирная повестка очень важна для нас. Мы понимаем, что это непростая история для нас. Мы понимаем, что существует много рисков, мы понимаем, что мир зависит не только от нас, не только от нашего желания. Этого должны хотеть и другие, и когда этого хотят и другие, то желаемый другими мир не совпадает с желаемым нами миром, и вся цель и весь смысл дипломатического процесса должны состоять в том, чтобы это состоялось.
В целом, должен сказать, что мы находимся в очень сложном и опасном периоде. Нам нужна максимальная серьезность и гибкость, чтобы преодолеть существующие вызовы.
У нас нет и не бывает глубоких экономических проблем, у нас нет и не бывает проблем в плане внутренней безопасности и демократии. Народ, как имеет, так и будет иметь право и возможность принимать решения посредством своего выбора и голосования. Наши проблемы внешние, наши проблемы связаны с внешней средой и безопасностью, и мы делимся своими опасениями в первую очередь на международных площадках.
В названных реалиях у нас нет хороших новостей, но в плохой обстановке хорошей новостью является то, что определенное международное внимание сосредоточено на Армении и на регионе, и мы должны суметь использовать это внимание для достижения прочных решений и мира в регионе", - отметил премьер-министр.
В ходе встречи премьер-министр ответил на ряд вопросов присутствующих, которые касались гуманитарного кризиса, возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, а также происходящих в регионе процессов и других тем.