Մեծ Բրիտանիան մտադիր է առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում պաշտպանական բյուջեն ավելացնել 11 միլիարդ ֆունտով
istockphoto
Վաշինգտոնը մտադիր է դիվանագիտական ​​ուղիներով Մոսկվային իր անհանգստությունը հայտնել Սև ծովի վրայով ամերիկյան անօդաչու թռչող սարքի (ԱԹՍ) ռուսական կործանիչի կողմից որսալու կապակցությամբ։ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում կավելացնի պաշտպանական բյուջեն 11 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգով (13,3 միլիարդ դոլար)՝ 2025 թվականին այն հասցնելով ՀՆԱ-ի գրեթե 2,25 տոկոսի: Այս մասին չորեքշաբթի օրը հայտարարել է Միացյալ Թագավորության ֆինանսների նախարար Ջերեմի Հանթը՝ ելույթ ունենալով խորհրդարանում բյուջետային ուղերձով, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այսօր, մեր պաշտպանության նախարարի [Բեն Ուոլեսի] բացատրություններից հետո, ով գիտի ինչպես համոզել, ես հաստատում եմ, որ մենք առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում մեր պաշտպանական բյուջեին կավելացնենք ընդհանուր առմամբ 11 միլիարդ ֆունտ ստերլինգ, և մինչև 2025 թվականը այն կկազմի ՀՆԱ-ի գրեթե 2,25 տոկոսը», - ասել է Հանթը:

Британия намерена увеличить оборонный бюджет на £11 млрд в ближайшие пять лет
Правительство Великобритании увеличит оборонный бюджет на £11 млрд ($13,3 млрд) в ближайшие пять лет, доведя его почти до 2,25% от ВВП к 2025 году. Об этом сообщил в среду министр финансов Соединенного Королевства Джереми Хант, выступая в парламенте с бюджетным посланием, передает ТАСС.
"Сегодня, после объяснений нашего министра обороны [Бена Уоллеса], который умеет убеждать, я подтверждаю, что мы добавим в общей сложности £11 млрд к нашему оборонному бюджету в ближайшие пять лет, и он составит почти 2,25% от ВВП к 2025 году", - сказал Хант. "Мы были первой крупной европейской страной, которая взяла на себя обязательство выделять 2% от ВВП на оборону, и мы увеличим это до 2,5%, как только налогово-бюджетные и экономические условия это позволят", - обещал глава Минфина.