Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը քայլ էր՝ խթանելու ճանաչման գործընթացն ամբողջ աշխարհում. Տաբեա Ռյոսներ
Խորապես ցնցված և հուզված եմ այն տառապանքից, որ կրել է հայ ժողովուրդը: Կարծում եմ, որ մենք, Եվրոպայում ականատես լինելով բազմաթիվ ցեղասպանությունների, պետք է մշտապես հասարակության ներսում զարգացնենք հիշողության մշակույթը և միշտ խոսենք այդ մասին: Դրա վառ վկայություններից մեկը  Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևն է, որի շնորհիվ մենք քայլ արեցինք` խթանելու ճանաչման գործընթացն ամբողջ աշխարհում. ասել է ԳԴՀ Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամական խմբի փոխնախագահ Տաբեա Ռյոսները մարտի 21-ին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր այցի ժամանակ:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ ԱԺ լրատվական բաժնից, Տաբեա Ռյոսները և նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ են դրել և ծաղիկներ խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Հյուրերը եղել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Եղեռնի մասին հավաստող փաստաթղթերին: Տաբեա Ռյոսները գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում:

Принятие Бундестагом резолюции о признании Геноцида армян - шаг к продвижению процесса признания во всем мире. Табеа Реснер
“Глубоко потрясена и тронута страданиями, выпавшими на долю армянского народа. Думаю, что мы, будучи свидетелями многих геноцидов в европе, должны постоянно развивать культуру памяти в обществе и всегда говорить об этом. Одно из ярких свидетельств тому – резолюция Бундестага о признании Геноцида армян, благодаря которой мы сделали шаг к продвижению процесса признания во всем мире”, - отметила заместитель председателя группы дружбы Германия-Южный Кавказ Бундестага ФРГ Табеа Реснер во время посещения 21 марта мемориального комплекса в Цицернакаберде.
Как сообщает пресс служба Парламента Армении, Табеа Реснер и члены возглавляемой ею делегации возложили венок и цветы к Вечному огню, увековечивающему жертв Геноцида армян, молчанием почтили память Св.Мучеников.
Гости также посетили Музей-институт Геноцида армян и ознакомились с удостоверяющими документами о преступлении века. Табеа Реснер внесла запись в Книгу почетных гостей.