Խաղաղության պայմանագիր լինելու է և լինելու է մինչ օրս բարձրագույն մակարդակներում ձեռք բերված գրավոր փաստաթղթերի հիման վրա. Նիկոլ Փաշինյան
Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկումը, Հայաստանի վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով շարունակվող ճգնաժամին, այդ երկրի կողմից աճող ագրեսիվ հռետորաբանությանը, խաղաղության օրակարգին, բանակցային հուսալի միջազգային մեխանիզմների գործարկմանը վերաբերող և այլ հարցերի:
Ստորև ներկայացվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթի սղագրությունը.
Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման 100-րդ օրը Ադրբեջանը նշանավորեց Լեռնային Ղարաբաղի բնական գազի մատակարարման 13-րդ անջատումով: Սրան նախորդեց Լեռնային Ղարաբաղի՝ էթնիկ զտման ենթարկված Թալիշ գյուղում Ադրբեջանի ղեկավարի ունեցած ելույթը, որն այլ կերպ, քան ագրեսիվ, դժվար է որակել: Թալիշ գյուղում տեղի ունեցածն Ադրբեջանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտման և ցեղասպան քաղաքականության հիմնարար, հիմնավոր ապացույց է: 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հայաթափված այդ գյուղում սեփականության իրավունքով հայերին պատկանող տները քանդում է Ադրբեջանը և դրանց փոխարեն կառուցում ադրբեջանցիների համար նախատեսված տներ:
Այն, ինչի մասին ահազանգում էինք երկար ժամանակ, ահա այլևս իրականություն է: Ադրբեջանի ղեկավարությունը ցույց է տալիս Լեռնային Ղարաբաղի հայության իրավունքների և անվտանգության երաշխավորման կամ «ինտեգրացիայի» իր մոդելը՝ սեփականության իրավունքով հայերին պատկանող տները քանդել, դրանց փոխարեն կառուցել ադրբեջանցիների համար նախատեսված տներ, զուգահեռ՝ հինավուրց հայկական կոթողների վրայից ջնջել հայերեն արձանագրությունները և հարցը համարել լուծված:
Այս գործողություններն ապօրինի են և բացահայտ կերպով հակասում են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 7-րդ կետին, որտեղ, հիշեցնեմ, ասվում է՝ «Ներքին տեղահանված անձինք և փախստականները վերադառնում են Լեռնային Ղարաբաղի տարածք և հարակից տարածքներ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարի վերահսկողության ներքո»: Սա նշանակում է, որ մարտի 18-ը պետք է նշանավորվեր հայ բնակչության՝ Թալիշ վերադառնալով և ոչ թե նրանց տները քանդելու վանդալային ակտով:
Ադրբեջանի ղեկավարության այս գործողություններին հետևեց Լեռնային Ղարաբաղից և հարակից շրջաններից բռնագաղթած մեր հայրենակիցների հայտարարությունը, ովքեր 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունն ստորագրած երկրների ղեկավարներից, ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գլխավոր հանձնակատարից պահանջում են ապահովել Լեռնային Ղարաբաղից և հարակից շրջաններից բռնագաղթած հայերի անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձն իրենց պատմական հողեր և նախկին բնակավայրեր՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների, մարդու և մարդասիրական իրավունքի:
Որպես նշված հայտարարության հասցեատերերից մեկը՝ ուզում եմ հստակ ընդգծել, որ նշված պահանջն արդարացի եմ համարում, և Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը պետք է ձեռնարկի բոլոր քաղաքական և դիվանագիտական միջոցները հայտարարության հեղինակների և շահառուների իրավունքները պաշտպանելու համար:
Ադրբեջանի ղեկավարի՝ մարտի 18-ին ունեցած ելույթից կարելի է մեկ հիմնական ուղերձ դուրս բերել: Նա բացահայտ, բառացի ասաց, թե Հայաստանը պետք է ընդունի Ադրբեջանի պայմանները և համաձայնվի Ադրբեջանի պայմաններով դելիմիտացիա իրականացնել, հակառակ դեպքում՝ ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու: «Ոչ մի խաղաղության պայմանագիր չի լինելու»,- սա բառացի մեջբերում է Ադրբեջանի նախագահի խոսքից:
Սա այլ կերպ, քան ագրեսիայի ակտ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ և բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կոպիտ ոտնահարում դժվար է որակել: Ինչո՞ւ, որովհետև 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ի քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության մեջ ասվում է - խոսքը Պրահայի հայտարարության մասին է՝ «Հայաստանն ու Ադրբեջանը հաստատեցին իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991 թվականի Ալմա-Աթայի Հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: Նրանք հաստատեցին, որ դա հիմք կհանդիսանա սահմանազատման հարցերով հանձնաժողովների աշխատանքների համար»: Սա հայտարարություն է, որն ընդունվել է նաև Ադրբեջանի ղեկավարի կողմից:
Նմանատիպ մի հայտարարություն էլ ընդունվել է նույն թվականի հոկտեմբերի 31-ին, Սոչիում՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի կողմից, որտեղ ասվում է՝ «Պայմանավորվեցինք զերծ մնալ ուժի կիրառումից կամ դրա կիրառման սպառնալիքից, քննարկել և լուծել բոլոր խնդրահարույց հարցերը բացառապես ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա՝ համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության և 1991 թվականի Ալմա-Աթայի Հռչակագրի»:
Այս հայտարարություններից հետո, որն ուղիղ արձանագրումն է այն բանի, որ խորհրդային հանրապետությունների սահմանները վեր են ածվել պետական սահմանների, Ադրբեջանը շարունակաբար խոսում է ինչ-որ պատմական քարտեզների հիման վրա դելիմիտացիա անելու մասին, որը բացարձակապես անընդունելի է՝ այն պարզ պատճառով, որ հակասում է բարձրագույն մակարդակում ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածություններին: Պայմանավորվածությունները խախտելու Ադրբեջանի այս գործելակերպը եղավ պատճառը, որ մենք շարունակում ենք պնդել, որ թե՛ Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի, և թե՛ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության և իրավունքների հարցով Ստեփանակերտ-Բաքու ֆորմատում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրագործման համար հուսալի միջազգային մեխանիզմներ են հարկավոր, բանակցային հուսալի միջազգային մեխանիզմներ: Միջազգայնորեն ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անպատիժ խախտումները Ադրբեջանի կողմից նրան քաջալերում են գնալ նորանոր սադրանքների: Նման մի հրեշավոր սադրանք տեղի է ունեցել երեկ, երբ ադրբեջանական կողմը նպատակային, դիպուկահար կրակոցով սպանել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայող Արշակ Սերյոժայի Սարգսյանին:
Ցավակցություն հայտնելով սպանված ժամկետային զինծառայողի ծնողներին, հարազատներին՝ միջազգային հանրության ուշադրությունն եմ հրավիրում այն ակնհայտ փաստի վրա, որ Ադրբեջանը իրադրությունը զարգացնում է դեպի նոր էսկալացիա: Սա ավելի է հիմնավորվում Ադրբեջանի պետական մակարդակով վարվող, այսպես կոչված, արևմտյան Ադրբեջանի անհեթեթ խոսույթով, որը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ոտնձգության բացահայտ ակտ է: Իսկ ընդհանուր առմամբ, պիտի ընդգծեմ, որ այս խոսույթը ևս մեկ անգամ ի ցույց է դնում, որ մեր կառավարությունը հենց սկզբից ճիշտ է ընթերցել Ադրբեջանի ուղերձները, և այս շարունակական, Հայաստանի Հանրապետության գոյության իրավունքը կասկածի տակ դնող քաղաքականությունն ու խոսույթն է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության չկարգավորման պատճառը:
Ադրբեջանը հիմա էլ նոր մեղադրանք է մոգոնել ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության՝ թե Հայաստանը մոնոէթնիկ երկիր է, և Հայաստանում իբր ազգային փոքրամասնություններ չկան: Նախ, նման ձևակերպումները Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերին կոպիտ միջամտություն են, և Հայաստանում ոչ միայն կան ազգային փոքրամասնություններ, այլև նրանք ներկայացված են, մանդատներ ունեն Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում, և դա երաշխավորված է Սահմանադրությամբ:
Ներկայում ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող 4 պատգամավոր կա Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում, իսկ եթե նման թեմաներով խոսույթը միջամտություն չէ երկրի ներքին գործերին, ուրեմն արձանագրենք, որ Ադրբեջանում ոչ միայն մամուլի, ոչ միայն ընդդիմության, այլև ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների նկատմամբ հետապնդումները կրում են համակարգային բնույթ:
Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնությունների շահերը պաշտպանող լիդերների սպանությունների, բանտարկությունների մասին պատմող նյութերով հեղեղված է միջազգային մամուլը: Ընդ որում, շատ դեպքերի մասին պատմում են ականատեսները՝ խոշտանգումների, հետապնդումների ենթարկված ակտիվիստները կամ սպանված ակտիվիստների ընտանիքների անդամները: Ադրբեջանը գուցե բարի կամք դրսևորի և Միլի մեջլիսում ազգային փոքրամասնությունների համար նախատեսված պատգամավորական քվոտաներ սահմանի ազգային փոքրամասնությունների համար և դա երաշխավորի սահմանադրությամբ: Սա գուցե իրավիճակի շտկմանն ուղղված առաջին քայլը կլինի:
Ամփոփելով խոսքս՝ ուզում եմ հետևյալ ուղերձը հղել բոլորիդ և միջազգային հանրությանը. խաղաղության պայմանագիր լինելու է և լինելու է մինչ օրս բարձրագույն մակարդակներում ձեռք բերված գրավոր փաստաթղթերի հիման վրա:
Ինչ վերաբերում է մեր անելիքներին՝ Հայաստանի կառավարությունը և հանրությունը պետք է զբաղվեն ամենօրյա ստեղծարար աշխատանքով՝ կառուցելով, բարեփոխելով, բարիք ստեղծելով, անվտանգության համակարգն ուժեղացնելով: Եվ մենք ոչ մի րոպե չպետք է շեղվենք Հայաստանի զարգացման, հզորացման և մեր ժողովրդավարությունն ամրապնդելու ճանապարհից:

Мирное соглашение будет: премьер Армении
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр выступил с речью, в которой коснулся продолжающегося кризиса вследствие незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора, нарастающей агрессивной риторики Баку, мирной повестки, запуска надежных международных переговорных механизмов и других вопросов.
Ниже представляем стенограмму выступления премьер-министра Республики Армения:
Азербайджан "ознаменовал" 100-й день незаконного блокирования Лачинского коридора 13-м прекращением подачи природного газа в Нагорный Карабах. Этому предшествовало состоявшееся в подвергшемся этнической чистке селе Талиш Нагорного Карабаха выступление руководителя Азербайджана, которое иначе как агрессивным сложно назвать. То, что произошло в селе Талиш, является фундаментальным, веским доказательством проводимой Азербайджаном политики этнических чисток и геноцида. В этом селе, где в результате 44-дневной войны не осталось ни одного армянина, Азербайджан сносит дома, принадлежащие армянам по праву собственности, и вместо них строит дома для азербайджанцев.
То, о чем мы трезвонили на протяжении долгого времени, отныне является реальностью. Руководство Азербайджана демонстрирует свою модель обеспечения прав и безопасности армян Нагорного Карабаха или "интеграции" путем сноса домов, принадлежащих армянам по праву собственности, и строительства вместо них домов для азербайджанцев, параллельно уничтожая надписи на армянском языке с древних армянских памятников и считая тем самым вопрос решенным.
Данные действия являются незаконными и явным образом противоречат пункту 7 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, в котором, напоминаю, говорится: "Внутренне перемещенные лица и беженцы возвращаются на территорию Нагорного Карабаха и прилегающие районы под контролем Управления Верховного Комиссара ООН по делам беженцев". Это означает, что 18 марта должно было ознаменоваться возвращением армянского населения в Талиш, а не актом вандализма, сноса их домов.
За этими действиями руководства Азербайджана последовало заявление наших соотечественников, депортированных из Нагорного Карабаха и прилегающих районов, которые требуют от руководителей подписавших Трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года стран и от Верховного комиссара ООН по делам беженцев обеспечить безопасное и достойное возвращение депортированных из Нагорного Карабаха и прилегающих районов армян на свои исторические земли и свои прежние населенные пункты в соответствии с обязательствами в рамках Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, с правами человека и гуманитарным правом.
Как один из адресатов указанного заявления, хочу четко подчеркнуть, что считаю указанное требование справедливым, и правительство Республики Армения должно принять все политические и дипломатические меры для защиты прав авторов и бенефициаров заявления.
Уважаемые участники заседания правительства,
Из речи лидера Азербайджана от 18 марта можно извлечь один главный посыл. Он открыто и буквально сказал, что Армения должна принять условия Азербайджана и согласиться на проведение делимитации на условиях Азербайджана, иначе мирного соглашения не будет. "Никакого мирного соглашения не будет" - это дословная цитата из речи президента Азербайджана.
Иначе как актом агрессии против Республики Армения и грубым нарушением достигнутых на высшем уровне договоренностей это сложно назвать. Почему? Потому что в заявлении, принятом по итогам четырехсторонней встречи 6 октября 2022 года, говорится - речь идет о принятом в Праге заявлении: "Армения и Азербайджан подтвердили свою приверженность Уставу ООН и Алма-Атинской декларации от 1991 года, посредством которых обе стороны признают территориальную целостность и суверенитет друг друга. Они подтвердили, что это послужит основой для работы комиссий по делимитации". Это заявление было принято в том числе и руководителем Азербайджана.
Аналогичное заявление было принято 31 октября того же года в городе Сочи президентом Российской Федерации, премьер-министром Армении и президентом Азербайджана, в котором говорится: "Договорились воздерживаться от применения силы или угрозы ее применения, обсуждать и решать все проблемные вопросы исключительно на основе взаимного признания суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ в соответствии с Уставом ООН и Алма-Атинской декларацией 1991 г."
После этих заявлений, являющихся прямой фиксацией того, что границы советских республик стали государственными границами, Азербайджан постоянно говорит о делимитации на основе каких-то исторических карт, что абсолютно неприемлемо по той простой причине, что прямо противоречит достигнутым на высшем уровне письменным договоренностям. Такой стиль Азербайджана по нарушению договоренностей стало причиной того, что мы продолжаем настаивать на том, что необходимы надежные международные переговорные механизмы для реализации как армяно-азербайджанского мирного договора, так и договоренностей, достигнутых в формате Степанакерт-Баку в плане безопасности и прав народ Нагорного Карабаха. Безнаказанные нарушения Азербайджаном достигнутых на международном уровне договоренностей поощряют Баку на новые провокации. Такая чудовищная провокация имела место вчера, когда в результате прицельного снайперского выстрела с азербайджанской стороны был убит военнослужащий Вооруженных сил Республики Армения Аршак Саркисян.
Выражая соболезнования родителям и близким погибшего призывника, обращаю внимание международной общественности на тот очевидный факт, что Азербайджан развивает ситуацию в сторону новой эскалации. Это еще раз подтверждается озвучиваемым Азербайджаном на государственном уровне абсурдным дискурсом о так называемом Западном Азербайджане, что является открытым актом посягательства на суверенную территорию Республики Армения. И в целом должен подчеркнуть, что этот дискурс еще раз демонстрирует, что наше правительство с самого начала правильно распознало посылы Азербайджана, и именно эти постоянная политика и дискурс, ставящие под сомнение право Республики Армения на существование, являются причиной неурегулированности нагорно-карабахского конфликта.
Сейчас же Азербайджан выдумал новое обвинение в адрес Республики Армения, якобы Армения является моноэтнической страной и в Армении нет национальных меньшинств. Во-первых, такие формулировки являются грубым вмешательством во внутренние дела Республики Армения, и в Республике Армения не только есть национальные меньшинства, но они еще и представлены и имеют мандаты в Национальном Собрании Республики Армения, и это гарантировано Конституцией.
В настоящее время в Национальном Собрании Республики Армения есть 4 депутата, представляющих национальные меньшинства, а если же разговоры на такие темы не являются вмешательством во внутренние дела страны, то можем зафиксировать, что преследования не только в отношении СМИ, не только в отношении оппозиции, но и в отношении представителей национальных меньшинств в Азербайджане носит системный характер.
Международная пресса наводнена материалами об убийствах и заключениях в тюрьму лидеров, защищающих интересы национальных меньшинств в Азербайджане. При этом о многих случаях рассказывают свидетели: подвергшиеся пыткам и преследованиям активисты или члены семей убитых активистов. Может, Азербайджан проявит добрую волю и установит депутатские квоты для национальных меньшинств в милли меджлисе и закрепит это право в конституции? И возможно, это станет первым шагом к исправлению ситуации.
Подводя итоги своей речи, хочу направить всем вам и международному сообществу следующий посыл: мирное соглашение будет, и оно будет основываться на согласованных доселе на высшем уровне письменных документах.
Что же касается наших дальнейших шагов, то правительство и общественность Армении должны заниматься ежедневным созидательным трудом, созидая, реформируя, создавая добро, укрепляя систему безопасности. И мы не должны ни на минуту отклоняться от пути развития, укрепления Армении и укрепления нашей демократии.