ԵԱՏՄ-ում համաձայնեցրել են ազգային արժույթի օգտագործման մոտեցումները․ Միշուստին
Ռուսաստանը ԵԱՏՄ գործընկերների հետ համաձայնեցրել է ազգային արժույթի օգտագործման ընդլայնման մոտեցումները: Այս հայտարարությունն արել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Պետդումայում կառավարության 2022 թվականի հաշվետվությունը ներկայացնելիս, փոխանցում է Sputnik-ը։
«Ապրանքաշրջանառությունն ավելի մեծացնելու համար միավորման ներսում անկախ ֆինանսական համակարգ ենք զարգացնում։ Համաձայնեցրել ենք նաև ազգային արժույթների օգտագործման ընդլայնման մոտեցումները։ Անցյալ տարի միայն ապրանքների մասով դրանց մասնաբաժինը 85 տոկոս է կազմել։ Նախատեսում ենք շարունակել դրանցում հաշվարկների ավելացումը», - ասել է Միշուստինը։
Հունվարի վերջին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կառավարությանը հանձնարարել էր 2023 թվականին ԱՊՀ-ի, Ասիայի, Աֆրիկայի և Լատինական Ամերիկայի երկրների հետ ազգային արժույթներով վճարումների առևտրի աճի առաջանցիկ տեմպեր ապահովել։
ԵԱՏՄ-ն միջազգային ինտեգրացիոն տնտեսական միավորում է, որը ստեղծվել է Մաքսային միության և միասնական տնտեսական տարածքի հիման վրա։ Այն գործում է 2015 թվականի հունվարի 1-ից: ԵԱՏՄ անդամներն են Ռուսաստանը, Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը և Ղրղզստանը։

Мишустин: РФ и партнеры по ЕАЭС согласовали подходы к расширению использования нацвалют
Россия согласовала с партнерами по ЕАЭС подходы к расширению использования нацвалют. Об этом заявил премьер-министр РФ Михаил Мишустин, представляя в Госдуме отчет правительства за 2022 год, передает Sputnik.
"Чтобы дальше наращивать товарооборот, развиваем независимую финансовую систему внутри объединения. Согласовали также подходы к расширению использования национальных валют. В прошлом году только по товарам их доля составила 85%. Планируем продолжить увеличение расчетов в них", - сказал Мишустин.
В конце января президент России Владимир Путин поручил кабмину обеспечить в 2023 году опережающие темпы роста торговли с СНГ, странами Азии, Африки и Латинской Америки с платежами в национальных валютах.
Евразийский экономический союз – международное интеграционное экономическое объединение, созданное на базе Таможенного союза и Единого экономического пространства и функционирующее с 1 января 2015 года. Сейчас членами ЕАЭС являются Россия, Армения, Беларусь, Казахстан и Кыргызстан.