Վարչապետին ներկայացվել է փոխվարչապետերի գրասենյակների 2022թ. կատարողականը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այսօր ներկայացվել են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի և Տիգրան Խաչատրյանի գրասենյակների՝ 2022թ. գործունեության հաշվետվությունները:
Փոխվարչապետերից բացի, խորհրդակցությանը մասնակցել են Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, փոխվարչապետերի գրասենյակների ղեկավարները, պաշտոնատար այլ անձինք:
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ներկայացրել է իր գրասենյակի կողմից 2022թ. կատարված աշխատանքները: Նշվել է, որ ՀՀ-ԱՄՆ զարգացման գործընկերության շրջանակում 120 մլն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհն ուղղվել է մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմանը և տնտեսական կայունության ապահովմանը: ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) շրջանակում կատարվել է 42 միջոցառում, ընթացքի մեջ է 29-ը: «ԵՄ տնտեսական և ներդրումային պլան. Հայաստան» գործիքակազմի շրջանակում հաստատվել են կամ հաստատման փուլում են ընդհանուր առմամբ 395 մլն եվրո արժողությամբ ծրագրեր՝ փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության խթանման, Սյունիքի մարզի դիմակայունության բարձրացման, Երևանի կայուն զարգացման, թվային վերափոխման, գիտության և այլ ուղղություններով: Շարունակվել են ԵՄ TWINNING և TAIEX գործիքների ներքո փորձագիտական աջակցության նախաձեռնությունները:
Միջազգային տնտեսական ինտեգրման համատեքստում շարունակվել է փոխգործակցությունը ԵԱՏՄ և ԱՊՀ կանոնադրական մարմինների հետ: ԵԱՏՄ շրջանակում ընդունվել են առանցքային նշանակություն ունեցող մի շարք որոշումներ՝ հաստատվել են գյուղատնտեսական առաջնային նշանակություն ունեցող առանձին ապրանքների գծով հաշվեկշիռները, դեղագործության, սննդամթերքի արտադրության, շինարարության, ոսկերչության, թեթև արդյունաբերության ոլորտի 435 ապրանքատեսակի համար սահմանվել է 0 տոկոս ներմուծման մաքսատուրքի դրույքաչափ, շարունակվել է էլեկտրաէներգետիկ, ֆինանսական շուկաների, էլեկտրոնային առևտրի և այլ ոլորտների զարգացմանն ուղղված համատեղ աշխատանքը:
Անդրադարձ է եղել նաև ռազմավարական համակարգման աշխատանքներին, որոնց շրջանակում 2022թ. հաստատվել է 5 ռազմավարություն, 15-ը շրջանառվում է, 9-ը գտնվում է մշակման փուլում:
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, ներկայացնելով իր գրասենյակի 2022թ. կատարողականը, անդրադարձել է նախ սուբվենցիոն ծրագրերին: Նշվել է, որ 2022թ. հաստատվել է 363 ծրագիր՝ մոտ 75 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր արժեքով, որից պետական բյուջեի մասնաբաժինը կազմել է մոտ 40 մլրդ ՀՀ դրամ:
Ներկայացվել է Կառավարության՝ կրթության ոլորտում առաջնահերթություն հանդիսացող 300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ ծրագրի ընթացքը: Նշվել է, որ 2022թ. վերջի դրությամբ՝ ավարտվել է 24 դպրոցի և 46 նախադպրոցական հաստատության կառուցումը: Ներկայում ընթացքի մեջ են 47 դպրոցի և 102 նախակրթարանի կառուցման/նորոգման աշխատանքները, զուգահեռ շարունակվում են տեղորոշման և նախագծման աշխատանքները: Մինչև 2026թ. նախատեսվում է մարզերում կառուցել 150 կրթահամալիր, որոնք կունենան նաև նախակրթարան: Անդրադարձ է եղել մի շարք ներդրումային նախագծերի ընթացքին, այդ թվում՝ Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրերին, Հյուսիս-Հարավ, քաղաքաշինական, բարեգործական ծրագրերին: Ներկայացվել է առևտրի խթանման և որակի ենթակառուցվածքների ծրագրի ընթացքը, որի շրջանակում 2023թ. բյուջեով նախատեսված աշխատանքների ծավալը շուրջ 20 մլն ԱՄՆ դոլար է: Ինչ վերաբերում է Ինժեներական քաղաքին՝ նշվել է, որ 11 ընկերություն ստացել է ռեզիդենտի կարգավիճակ, գործողներից 4-ը մեկնարկել է շինարարական աշխատանքը:
Փոխվարչապետերը ներկայացրել են նաև միջգերատեսչական խորհուրդների և նախարարական կոմիտեների շրջանակում կատարված աշխատանքները: Անդրադարձ է եղել թվայնացման գործընթացին, այդ համատեքստում իրականացվող բովանդակային և կառուցվածքային բարեփոխումներին ևս:
Հաշվետվություններին հաջորդել է մտքերի շահագրգիռ փոխանակությունը: Քննարկվել են զարգացման գործընկերությանը, միջազգային տնտեսական ինտեգրմանը, սուբվենցիոն և առաջնահերթ նշանակություն ունեցող պետական ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև ընթացիկ գործունեությանն առնչվող հարցեր:
Վարչապետը կարևորել է փոխվարչապետերի գրասենյակների կողմից բարեփոխումների հետևողական կյանքի կոչումը և զարգացման ծրագրերի վերաբերյալ հանրային պատշաճ իրազեկումը: Կառավարության ղեկավարը, ի թիվս մի շարք այլ թեմաների, նշել է նաև ռազմավարությունների մշակման ստանդարտների կարևորությունը, խոսել շինարարական կարողությունների զարգացման անհրաժեշտության մասին:

Премьер-министру Николу Пашиняну представлены доклады о деятельности офисов вице-премьеров Мгера Григоряна и Тиграна Хачатряна в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, руководители офисов вице-премьеров и другие должностные лица.
Вице-премьер Мгер Григорян представил деятельность своего офиса за 2022 год. Было отмечено, что грант в размере 120 млн долларов в рамках партнерства по развитию Армения-США был направлен на укрепление демократии и обеспечение экономической стабильности в нашей стране. В рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС (CEPA) реализовано 42 мероприятия, 29 находятся в стадии реализации.
В рамках инструментария “Экономический и инвестиционный план ЕС: Армения” одобрены или находятся в процессе утверждения проекты на общую сумму 395 млн евро в сферах содействия малому и среднему предпринимательству, повышения устойчивости Сюникской области, устойчивого развития Ереван, цифровой трансформации, науки и в других направлениях. Были продолжены инициативы экспертной поддержки в рамках инструментов ЕС TWINNING и TAIEX.
В контексте международной экономической интеграции было продолжено взаимодействие с уставными органами ЕАЭС и СНГ. В рамках ЕАЭС принят ряд решений ключевого значения: утверждены балансы по отдельным товарам основного сельскохозяйственного значения, установлена нулевая ставка ввозной пошлины на 435 видов продукции в сфере фармацевтики, производства продуктов питания, строительства, ювелирного дела и легкой промышленности, продолжена совместная работа по развитию электроэнергетики, финансовых рынков, электронной торговли и др.
Была также затронута работа по стратегической координации, в рамках которой в 2022 году было утверждено 5 стратегий, 15 находятся в обращении, 9 находятся на стадии разработки.
Вице-премьер Тигран Хачатрян, представляя деятельность своего офиса за 2022 год, сначала коснулся субвенционных программ. Было отмечено, что в 2022 году было утверждено 363 программы общей стоимостью около 75 млрд драмов, из которых доля государственного бюджета составила около 40 млрд драмов.
Был представлен процесс реализации государственной программы “300 школ, 500 детских садов”, которая является приоритетной в сфере образования. Было отмечено, что по состоянию на конец 2022 года было завершено строительство 24 школ и 46 дошкольных учреждений. В настоящее время ведутся ремонтно-строительные работы 47 школ и 102 дошкольных учреждений, параллельно ведутся работы по определению места и проектированию. До 2026 года в областях планируется построить 150 образовательных комплексов, в которых будут и дошкольные учреждения.
Был затронут процесс реализации ряда инвестиционных проектов, в том числе реализуемых Фондом территориального развития Армении программ, программы Север-Юг, градостроительных и благотворительных программ. Был представлен ход реализации проекта по продвижению торговли и инфраструктуры качества, в рамках которого в 2023 году объем запланированных бюджетом работ составляет около 20 млн долларов. Относительно Инженерного городка было отмечено, что 11 компаний получили статус резидента, 4 из действующих приступили к строительным работам.
Вице-премьеры также представили работы, проводимые в рамках межведомственных советов и министерских комитетов. Был затронут процесс оцифровки, представлены осуществляемые в этом контексте содержательные и структурные реформы.
После докладов состоялся заинтересованный обмен мнениями. Были обсуждены вопросы развития партнерства, международной экономической интеграции, реализации субвенционных и приоритетных государственных программ, а также текущая деятельность.
Премьер-министр подчеркнул важность последовательного проведения реформ аппаратами вице-премьеров и надлежащее информирование общественности о программах развития. Глава правительства, в числе прочих тем, коснулся также важности стандартов разработки стратегий, подчеркнул необходимость развития строительных мощностей.