Անցած տարի ԵԱՏՄ-ի երկրների ապրանքաշրջանառությունը ավելացել է 15 տոկոսով. Միշուստին
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) մասնակից երկրներն ակտիվորեն ավելացնում են ապրանքաշրջանառությունը, միայն անցած տարի այն ավելացել է 15 տոկոսով։ Այս մասին տեղեկացրել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը՝ հինգշաբթի Պետդումայի պատգամավորների հետ հանդիպման ժամանակ, փոխանցել է ՏԱՍՍ-ը։
«Ի՞նչ է այսօր ԵԱՏՄ-ն։ 180 մլն մարդ եւ ավելի քան 2 տրլն դոլարի ՀՆԱ։ Եվ իհարկե, նա ապացուցել է իր արդյունավետությունը՝ արձագանքելով մարտահրավերներին։ Համավարակից մինչեւ, այսօրվա դրությամբ՝ այն ոչ պարզ իրավիճակը, որում հայտնվել ենք Բելառուսի հետ՝ պատժամիջոցային ճնշման հետ կապված։ Եվ իհարկե, այսօրվա դրությամբ՝ ապրանքաշրջանառության աճը պատասխանն է այդ թվում եւ պատժամիջոցների ճնշմանը։ 15 տոկոսով ավելացել է 2022թ., 80 մլրդ դոլար»,- նշել է նա։
Միշուստինն ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքին, որ ապրանքաշրջանառությունը միայն Հայաստանի հետ անցած տարի ավելացել է 83 տոկոսով։ Առեւտրի ծավալը Ղրղըզստանի հետ ավելացել է 37 տոկոսով։ «Սա արդյունքն է այդ թվում նաեւ տնտեսական եւ մարդասիրական կապերի եւ փոխգործակցելու հնարավորությունների»,- ասել է ՌԴ վարչապետը։
Նա հիշեցրել է, որ 2023թ. Ռուսաստանը նախագահում է Եվրասիական տնտեսական միությունում։ Նա տեղեկացրել է, որ հունիսին ԵԱՏՄ եւ ԱՊՀ երկրների կառավարությունների ղեկավարները Սոչիում հանդիպումներ կունենան, որտեղ «մանրամասն կխոսեն ապագայի մասին»։ «Կմտածենք համատեղ նախագծերի մասին, դրանք առաջին հերթին վերաբերում են արդյունաբերական կոոպերացիային, տնտեսական կոոպերացիային, ֆինանսական ենթակառուցվածքի ստեղծման հետ կապված հարցերին՝ հաշվարկներ իրականացնելու համար, տնտեսական անկախության հարցերին. այս ամենը մեր օրակարգում է»,- ասել է ՌԴ վարչապետը։
Միշուստինն առանձին հիշատակել է այդ երկրների հետ հումանիտար կապերի մասին, պատմական անցյալի, ժողովուրդների հոգեւոր մերձության եւ ընդհանուր լեզվի մասին։ Նա հիշեցրել է, որ 2023-ը ԱՊՀ-ում հայտարարվել է Ռուսաց լեզվի տարի։ «Եվ մենք ուրախանում ենք, որ կարող ենք այն երեխաների հետ, որոնք ռուսերեն են սովորում այդ երկրներում, շփվել միասնական մշակութային կոդով»,- ասել է Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարը։

Объем торговли в ЕАЭС в 2022 году вырос на 15%
Страны - участницы Евразийского экономического союза (ЕАЭС) активно наращивают товарооборот, только в прошлом году он увеличился на 15%. Об этом сообщил премьер-министр РФ Михаил Мишустин на встрече с депутатами Госдумы в четверг передает ТАСС.
"Что сегодня такое ЕАЭС? Это 180 млн человек и ВВП более чем $2 трлн. И, конечно, он доказал свою эффективность, реагируя на вызовы. От пандемии до - на сегодняшний день - той непростой ситуации, в которой мы оказались с Белоруссией при санкционном давлении. И, конечно, на сегодняшний день рост товарооборота - это ответ в том числе и на санкционное давление. На 15% выросли в 2022 году, до $80 млрд", - отметил он.
Мишустин обратил внимание, что только товарооборот с Арменией в прошлом году вырос на 83%. Объем торговли с Киргизией увеличился на 37%. "Это результат в том числе экономических и гуманитарных связей и возможностей взаимодействовать", - сказал глава российского кабмина.
Премьер напомнил, что с 2023 года Россия председательствует в Евразийском экономическом союзе. Он сообщил, что в июне главы правительств из стран ЕАЭС и СНГ проведут в Сочи встречи, где будут "детально говорить о будущем". "Будем думать о совместных проектах, в первую очередь это промышленная кооперация, экономическая кооперация, вопросы, связанные с построением финансовой инфраструктуры для осуществления расчетов, вопросы экономического суверенитета - это все на нашей повестке дня", - анонсировал председатель правительства РФ.
Мишустин отдельно упомянул о гуманитарных связях с этими странами, историческом прошлом, духовной близости народов и общем языке. Он напомнил, что 2023 год объявлен в СНГ Годом русского языка. "И мы радуемся, что мы можем с ребятами, кто изучает русский язык в этих странах, общаться в едином культурном коде", - поделился глава российского кабмина.