ԱՄՆ-ի դաշնակիցները դժգոհություն են հայտնել դիվանագիտական խողովակներով տվյալների արտահոսքի կապակցությամբ. Bloomberg
Վաշինգտոնի դաշնակիցներն օգտագործում են դիվանագիտական խողովակները՝ Պենտագոնի եւ ամերիկյան հետախուզական ծառայությունների գաղտնի փաստաթղթերի արտահոսքի վերաբերյալ բացահայտ դժգոհություն հայտնելու փոխարեն: Այս մասին երեքշաբթի հայտնել է Bloomberg գործակալությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Իրենց պահանջները բացահայտ արտահայտելու փոխարեն, դաշնակիցներն օգտագործում են դիվանագիտական ուղիները եւ դրանք օգտագործում են մեծ հաջողությամբ»,-գրում է գործակալությունը՝ նշելով, որ արտահոսքի հետ կապված միջադեպը «անհարմար խոսակցություններ» է առաջացրել մի քանի երկրների ներկայացուցիչների հետ փակ դռների հետեւում: Bloomberg-ն ընդգծում է, որ Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը «անհարմար բանակցությունների շարք» է ունենալու արտերկրում՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Ռիշի Սունակի եւ Հարավային Կորեայի նախագահ Յուն Սոկ Յոլի հետ ապրիլյան հանդիպումների ընթացքում:
Reuters գործակալության տվյալներով՝ համացանցում տարածված փաստաթղթերը կարող են կեղծ լինել։ Փաստաթղթերը վերաբերում են Ուկրաինայի զինված ուժերը հակահարձակման նախապատրաստելու ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի ծրագրերին։ Բազմաթիվ նյութեր, որոնք բացահայտում են զենքի մատակարարման ժամանակացույցի եւ զորքերի քանակի մասին տեղեկություններ, հրապարակվել են, մասնավորապես, Twitter-ում եւ Telegram-ում: Գործակալությունն ընդգծում է, որ խոսքը կարող է վերաբերել 2013 թվականին WikiLeaks կայքում ավելի քան 700 հազար փաստաթղթերի, տեսագրությունների եւ դիվանագիտական հեռագրերի հայտնվելուց ի վեր տեղեկատվության արտահոսքի ամենանշանակալի դեպքերից մեկին:

Bloomberg: союзники США по дипломатическим каналам выражают недовольство утечкой данных
Союзники Вашингтона используют дипломатические каналы вместо того, чтобы открыто высказать недовольство утечкой секретных документов Пентагона и американских служб разведки. Об этом во вторник сообщило агентство Bloomberg, передает ТАСС.
"Вместо того, чтобы выразить свои претензии открыто, они [союзники] используют дипломатические каналы - и используют их с большим успехом", - пишет агентство, отмечая, что инцидент с утечкой спровоцировал "неудобные разговоры" с представителями нескольких стран за закрытыми дверями. Bloomberg подчеркивает, что президенту Соединенных Штатов Джо Байдену предстоит "серия неловких переговоров" за рубежом в ходе его апрельских встреч с премьером Великобритании Риши Сунаком и президентом Южной Кореи Юн Сок Ёлем. По словам анонимного иностранного чиновника, время для встреч лидеров выбрано неудачно, а "отсутствие публичного возмущения в столицах [стран - союзниц США] не должно никого обманывать".
Ранее заместитель пресс-секретаря Пентагона Сабрина Сингх информировала, что Минобороны США проверяет подлинность попавших в интернет якобы секретных документов. По словам Сингх, вашингтонская администрация на межведомственном уровне "оценивает воздействие, которое эти сфотографированные документы могут оказать на национальную безопасность США, а также на союзников и партнеров" страны.
По данным агентства Reuters, распространенные в интернете документы могут оказаться подделкой. Документы касаются планов США и НАТО по подготовке ВС Украины к контрнаступлению. Множество материалов, раскрывающих сведения о графиках поставок оружия и численности войск, было опубликовано, в частности, в Twitter и в Telegram. Агентство подчеркивает, что речь может идти об одном из самых значительных случаев утечки информации с момента появления более 700 тыс. документов, видеозаписей и дипломатических телеграмм на сайте WikiLeaks в 2013 году.