ՆԱՏՕ-ն մտադիր է Վիլնյուսում կայանալիք գագաթաժողովում դիտարկել Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները
Հուլիսին Վիլնյուսում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում քննարկվելու են Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքները։Այս մասին հայտարարել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը իրավիճակի սրման սկզբից ի վեր Ուկրաինա կատարած իր առաջին այցի ժամանակ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ես հասկանում եմ, որ նախագահ [Վլադիմիր] Զելենսկին Վիլնյուսում ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում կբարձրացնի Ուկրաինայի անդամակցության և Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների հարցերը, դա կլինի օրակարգի առաջնահերթություններից։ Այնուամենայնիվ, ներկայումս ՆԱՏՕ-ի գլխավոր նպատակը պետք է լինի երաշխավորել, որ Ուկրաինան հաղթի, քանի որ դա է հանդիսանում Ուկրաինայի ապագա անդամակցության վերաբերյալ բովանդակալից քննարկման միակ միջոցը»,- ասել է նա:
Միաժամանակ Ստոլտենբերգն ընդգծել է, որ «ՆԱՏՕ-ի դռները բաց են մնում» Ուկրաինայի համար։Նա նաև խոստացել է, որ յուրաքանչյուր օր մինչև Վիլնյուսի գագաթաժողովը ՆԱՏՕ-ի գլխավոր թեման կմնա Ուկրաինային ռազմական օգնության ավելացումը։

НАТО намерена рассмотреть на саммите в Вильнюсе гарантии безопасности для Украины
Саммит НАТО в Вильнюсе в июле будет обсуждать гарантии безопасности Украины. Об этом заявил генсек Североатлантического альянса Йенс Столтенберг на пресс-конференции в ходе своего первого с начала обострения ситуации визита на Украину, передает ТАСС
"Я понимаю, что президент [Украины Владимир] Зеленский на саммите НАТО в Вильнюсе поднимет вопросы членства Украины и гарантий безопасности для Украины, это будет в числе приоритетов повестки дня, - сказал Столтенберг. - Однако сейчас главной целью НАТО должно быть обеспечение того, чтобы Украина победила, поскольку это единственный путь к тому, чтобы вести осмысленную дискуссию о будущем членстве Украины [в НАТО]". При этом Столтенберг подчеркнул, что "двери НАТО остаются открыты" для Украины.
Он также пообещал, что каждый день до саммита в Вильнюсе наращивание военной помощи Украине будет оставаться для НАТО главной темой.