ԱՄՆ մի շարք կոնգրեսականներ ապրիլի 24-ին Ներկայացուցիչների պալատին են ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության կրթական ակտը
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի տասնյակ անդամներ ապրիլի 24-ին ևս մեկ անգամ Ներկայացուցիչների պալատ են ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության կրթական ակտը: Այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը:
Այս օրինագծով նախատեսվում է 5 տարվա ընթացքում 10 միլիոն դոլարի ֆինանսավորում տրամադրել Կոնգրեսի գրադարանին՝ ամերիկացիներին ուսուցանելու 1915-1923 թթ.-ին միլիոնավոր հայերի, հույների, ասորիների, քաղդեացիների, սիրիացիների, արամեացիների, մարոնիների և այլ քրիստոնյաների՝ Օսմանյան Թուրքիայի կողմից համակարգված ցեղասպանության համար:
Ակտը ներկայացնելու նախաձեռնությամբ հանդես են եկել կոնգրեսականներ Աննա Էշուն, Դեյվիդ Վալադաոն, Թեդ Լյուն և Գաս Բիլիրակիսը: Նրանց միացել են նաև Ներկայացուցիչների պալատի 38 անդամներ: Միջոցը նախատեսում է ֆինանսավորել Կոնգրեսի գրադարանի կրթական ծրագրերը Հայոց ցեղասպանության պատմության, դրանից քաղած դասերի, հետևանքների և դրա համար ներկայում վճարվող գնի վերաբերյալ:
Ակտի հեղինակներից Աննա Էշուն նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության կրթական ակտը պահպանում է զոհերի ժառանգությունը, պայքարում ցեղասպանության ժխտման դեմ և ապագա սերունդներին դասեր տալիս պատմության այս մութ էջի մասին:

24 апреля несколько конгрессменов США представили в Палату представителей Образовательный акт о Геноциде армян
24 апреля несколько десятков членов Палаты представителей США в очередной раз представили в Палату  представителей Образовательный акт в области Геноцида армян. Об этом передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение Комитета ''Ай Дата США''.
Этот законопроект предусматривает выделение 10 миллионов долларов в течение 5 лет Библиотеке Конгресса для информирования американцев о преследовании миллионов армян, греков, ассирийцев, халдеев, сирийцев, арамеев, маронитов и других христиан в 1915-1923 гг. и о преднамеренных со стороны государства массовых убийствах, о присвоении и уничтожении национальной культуры и изгнании людей со своих родных мест.
Конгрессмены Анна Эшу, Дэвид Валадао, Тед Льё и Гас Билиракис выступили с инициативой повторного введения акта. Он планирует финансирование образовательных программ Библиотеки Конгресса по истории Геноцида армян, урокам, извлеченным из него, по его последствиям и цене, заплаченной за него.
Анна Эшу, один из авторов закона, отметила, что Акт об образовании в области Геноцида армян позволит сохранить наследие жертв, бороться с отрицанием геноцида и осведомлять последущие поколения об этой темной странице истории.