Ցավոք այսօր էլ, ինչպես և մեկ դար առաջ, աշխարհի տարբեր անկյուններում շոշափելի է ցեղասպան քաղաքականության վտանգը. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Հայոց ցեղասպանության 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, աշխարհասփյուռ հայ ժողովուրդը ոգեկոչում է 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակը:
Ծրագրված և իր ծավալներով նախադեպը չունեցող մարդկության դեմ ուղղված այս հանցագործության հետևանքով 1915-1923թթ․ ընթացքում սպանվեց 1,5 մլն հայ, հարյուր հազարավորները ենթարկվեցին բռնության ու բռնի տեղահանության՝ զրկվելով հայրենիքում սեփական ինքնության պահպանման հնարավորությունից: Այս ոճրագործությունը, որն իրականացվեց մի ողջ ժողովրդի դեմ նրա ազգային պատկանելիության՝ հայ լինելու պատճառով, հետագայում հիմք դարձավ ցեղասպանության հանցանքի սահմանման համար և արտացոլվեց «Ցեղասպանության կանխարգելման և դրա պատժի մասին» միջազգային կոնվենցիայում:
Ավելի քան մեկ դար անց կարելի է արձանագրել, որ ցեղասպանության ոճրագործության դատապարտման և ճանաչման գործում միջազգային հանրության ցուցաբերած համերաշխության դրսևորումն է շուրջ երեք տասնյակ երկրի կողմից պետական մակարդակով Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ինչպես նաև մի շարք միջազգային կառույցների կողմից համապատասխան բանաձևերի ու հռչակագրերի ընդունումը, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի շրջանակներում ՀՀ կողմից հեղինակվող «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևերի միաձայն ընդունումը:
Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը միտված է աշխարհի որևէ այլ անկյունում մարդկության դեմ նմանատիպ հանցագործության կրկնությունը կանխելուն, այդ թվում՝ նոր էթնիկ զտումներ իրականացնելու սպառնալիքների զսպմանը. անտարբերությունը, թողտվությունը և անպատժելիությունն են, որ հնարավոր են դարձնում այդ զանգվածային ոճրագործության իրականացումը։
Ցավոք այսօր էլ, ինչպես և մեկ դար առաջ, աշխարհի տարբեր անկյուններում շոշափելի է ցեղասպան քաղաքականության վտանգը։ Այսօր էլ ցեղասպանության, էթնիկ զտումների վտանգի առջև են կանգնած Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերը։ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ Ադրբեջանի շարունակական ագրեսիվ քաղաքականությունը, հայատյաց հռետորաբանությունը, սեփական հայրենիքից զրկելուն, հայկական հետքը վերացնելուն ուղղված գործողությունները ոչ այլ ինչ են, քան ցեղասպան մտադրությունների դրսևորում:
Այսօր վերստին գլուխ խոնարհելով Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի առջև և որպես ցեղասպանությունների կանխարգելման օրակարգի առաջ մղման առաջամարտիկ՝ վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունն արդարության, ճշմարտության ճանաչման, նոր ցեղասպանությունների ու մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման գործին, էթնիկ, կրոնական և ռասայական հողի վրա խտրականության և անհանդուրժողականության դրսևորումների դեմ պայքարին»,- ասվում է հայտարարությունում:

К сожалению, сегодня, как и столетие назад, опасность геноцида ощутима в разных уголках мира: МИД РА
Международное признание геноцида направлено на предотвращение повторения подобных преступлений против человечности в любом другом уголке мира. Как сообщает "Арменпресс", об этом говорится в распространенном МИД РА заявлении по случаю 108-й годовщины Геноцида армян.
"Сегодня, 24 апреля, армяне всего мира чтят память мучеников Геноцида армян, имевшего место в Османской империи в начале ХХ века.
В результате этого спланированного и беспрецедентного преступления против человечества в 1915-1923 гг. было убито 1,5 миллиона армян, сотни тысяч подверглись насилию и насильственной депортации, лишив их возможности сохранить свою идентичность на своей Родине. Это преступление, совершенное против целого народа по причине его национальной принадлежности, впоследствии стало основой для определения понятия преступления геноцида и нашло отражение в Международной конвенции о предупреждении геноцида и наказании за него.
Спустя более века, можно констатировать, что проявлением солидарности международного сообщества в деле осуждения и признания преступления геноцида является признание Геноцида армян на государственном уровне почти тремя десятками стран, также и принятие соответствующих резолюций и деклараций рядом международных структур, единогласное принятие резолюций по предотвращению геноцидов в рамках Совета ООН по правам человека.
Международное признание Геноцида армян направлено на недопущение повторения такого преступления против человечности в любом другом уголке мира, в том числе и угрозы новых этнических чисток. Равнодушие, терпимость и безнаказанность делают возможным совершение нового массового преступления.
К сожалению, сегодня, как и столетие назад, опасность геноцида ощутима в разных уголках мира. Сегодня проживающие в Нагорном Карабахе армяне столкнулись с опасностью геноцида и этнических чисток. Непрекращающаяся агрессивная политика Азербайджана в отношении народа Нагорного Карабаха, антиармянская риторика, действия, направленные на лишение его своей собственной Родины, стирание армянского следа, являются не чем иным, как проявлением геноцидальных намерений.
Сегодня, вновь склоняя головы перед памятью святых мучеников Геноцида армян, и будучи передовыми борцами продвижения повестки предотвращения геноцида, мы подтверждаем нашу приверженность справедливости, признанию истины, предотвращению новых геноцидов и преступлений против человечности и борьбе с дискриминацией и нетерпимостью по национальному, религиозному и расовому признаку», - говорится в заявлении МИД РА.