Կանադան Ադրբեջանին հորդորում է բացել Լաչինի միջանցքը
Կանադային անհանգստացած է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու փաստով։ Ինչպես նշված է Կանադայի կառավարության կայքում, այս հայտարարությունն է արել է երկրի արտգործնախարար Մելանի Ժոլին։
«Կանադան խորապես անհանգստացած է Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելու փաստով։ Այդ ճանապարհը Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից տարածաշրջանի միջև միակ ցամաքային հաղորդակցությունն է։ Այս քայլն ակնհայտորեն խաթարում է ամբողջ տարածաշրջանի խաղաղ գործընթացն ու կայունությունը»,– ասել է Ժոլին։
Նա շեշտել է` Կանադան կոչ է անում Ադրբեջանին բացել Լաչինի միջանցքը, քանի որ այն պետք է բաց մնա և չլինեն խոչընդոտներ, որպեսզի ապահովվի մարդկանց և բեռների ազատ տեղաշարժը։
Կանադան կողմերին հորդորել է վերսկսել բանակցությունները և զերծ մնալ հետագա էսկալացիայից կամ սահմանի երկայնքով թշնամական գործողություններից, փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան

Канада глубоко обеспокоена созданием Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре
Канада глубоко обеспокоена созданием Азербайджаном КПП в Лачинском коридоре - единственной дороге, связывающей Нагорный Карабах с Арменией. Об этом заявила министр иностранных дел Канады Мелани Жоли. Соответствующее заявление опубликовано на сайте правительства Канады.
"Действия Баку подрывают мирный процесс и стабильность во всем регионе. Канада призывает власти Азербайджана разблокировать Лачинский коридор. Он должен оставаться открытым для беспрепятственного передвижения людей и грузов", - говорится в заявлении.
Кроме того, глава канадского МИД призвала стороны возобновить переговоры и воздержаться от дальнейшей эскалации или враждебных действий вдоль границы, передает Sputnik Армения