Սլովակիայում նոր կառավարություն է նշանակվել
Սլովակիայի նախագահ Զուզանա Չապուտովան պաշտոնապես նախարարների նոր կաբինետ է նշանակել: Արմենպրես-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «РИА Новости»-ն։
Անցած ուրբաթ օրը Չապուտովան հայտարարել է նոր կառավարության կազմը, որը ձևավորվել է այն պաշտոնյաներից, որոնք չեն պլանավորում մասնակցել սեպտեմբերին նշանակված խորհրդարանական ընտրություններին։ Հաղորդվել է, որ երկրի ԱԳՆ-ն այժմ կգլխավորի դիվանագետ Միրոսլավ Վլահովսկին, ՊՆ-ն՝ պաշտպանության մասնագետ Մարտին Սկլենարը։
Նախարարների կաբինետը, ինչպես պլանավորվել էր, կգլխավորի Լյուդովիտ Օդորը, որն զբաղեցնում էր Սլովակիայի Ազգային բանկի փոխղեկավարի պաշտոնը։ Էկոնոմիկայի նախարար կդառնա Սլովակիայի ազգային էներգահաղորդման համակարգի (SEPS) ղեկավար Պետեր Դովգունը, գյուղատնտեսության նախարարությունը կգլխավորի Յոզեֆ Բիրեշը, որը ղեկավարում էր անասնաբուժության և պարենի վերահսկողության վարչությունը։
Նախարարների նոր կաբինետ նշանակելու որոշումը Չապուտովան ընդունել է այն բանից հետո, երբ Սլովակիայի կառավարության ներկայիս ղեկավար Էդուարդ Հեգերը մայիսի 7-ին կառավարության ճգնաժամի ֆոնին հայտարարել է պաշտոնը թողնելու ցանկության մասին: Ավելի վաղ իրենց հրաժարականի մասին են հայտարարել Սլովակիայի գյուղատնտեսության նախարար Սամուել Վլչանը և արտգործնախարար Ռաստիսլավ Կաչերը։
Պլանավորվում է, որ նոր կառավարությունը կաշխատի մինչև խորհրդարանական ընտրությունները, որոնք նշանակված են սեպտեմբերի 30-ին։

В Словакии назначено новое правительство
Президент Словакии Зузана Чапутова в понедельник официально назначила новый кабинет министров, церемония транслировалась онлайн, передает РИА Новости.
В пятницу на прошлой неделе Чапутова объявила о составе нового правительства, который сформирован из числа чиновников, не планирующих участие в парламентских выборах, намеченных на сентябрь. Сообщалось, что МИД страны теперь будет возглавлять дипломат Мирослав Влаховский, министерство обороны - специалист по обороне Мартин Скленар.
Кабинет министров, как и планировалось, возглавит Людовит Одор, который занимал пост заместителя главы Нацбанка Словакии. Министром экономики станет глава национальной системы электропередачи Словакии (SEPS) Петер Довгун, минсельхоз возглавит Йозеф Биреш, который руководил управлением ветеринарного и продовольственного контроля.
Церемония назначения президентом Словакии нового правительства, которая транслировалась онлайн, состоялась в понедельник.
Решение назначить новый кабинет министров Чапутова приняла после того, как нынешний глава правительства Словакии Эдуард Хегер 7 мая на фоне правительственного кризиса заявил о желании уйти в отставку. Ранее об отставке заявили министр сельского хозяйства Словакии Самуэл Влчан и глава МИД Растислав Качер.
Планируется, что новое правительство будет работать до парламентских выборов, намеченных на 30 сентября.