Դեպի բարեկեցիկ և ավելի անվտանգ ապագա. այս ճանապարհին ԱՄՆ-ն ձեր կողքին է. ԱՄՆ դեսպան
Ուզում եմ գովեստի խոսքեր ասել հայ ժողովրդին՝ ի հեճուկս անվտանգային դժվարությունների՝ ժողովրդավարության ասպարեզում իրենց անսասան հանձնառության համար, «Ժողովրդավարության հայկական ֆորում»-ի  ժամանակ հայտարարեց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը։ Այս մասին հայտնում է Այսօր-ը:
«Սրանով Հայաստանը դառնում է տարածաշրջանում մի պայծառ կետ, ինչը մենք նկատեցինք Freedom House-ի անցած շաբաթ հրատարակած «Անցումային պետություններ» զեկույցում։ ԱՄՆ-ն այս ճանապարհին ձեր կողքին է դեպի ավելի բաց, ավելի հաշվետու, բարեկեցիկ և ավելի անվտանգ ապագա», - ասաց դեսպանը։
Նա ընդգծեց՝ անչափ հպարտ է այն աշխատանքով, որ Միացյալ Նահանգները հայ հասարակության հետ համատեղ իրականացնում է Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման և մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ։
«Մենք քայլեր ենք ձեռնարկում վերացնելու խտրականությունը և խթանում ենք մի հասարակություն, որտեղ հարգվում են բազմազանությունը և հասարակության բոլոր անդամների իրավունքները՝ անկախ նրանց կարգավիճակից, դիրքից։
ԱՄՆ-ն աջակցում է ձեր ջանքերին՝ պայքարելու կոռուպցիայի դեմ, ամրապնդելու իրավունքի գերակայությունը, ինչը մեծացնելու է հասարակության վստահությունը ժողովրդավարական գործընթացների նկատմամբ։
Մենք միասին աշխատում ենք մամուլի ազատությունը խթանելու ուղղությամբ և ապահովելու տեղեկատվության ազատ հոսքը, խոսքի ազատությունը։
Մենք նաև կառուցում ենք առավել դիմակայուն հիմքեր ժողովրդավարության համար՝ խթանելով քաղաքացիական կրթությունը և խրախուսելով Հայաստանի ամուր քաղաքացիական հասարակության առավել ակտիվ ներգրավվածությունը։
Միասին կարող ենք հաղթահարել մարտահրավերները, կերտել ապագա, որտեղ ազատությունը, արդարությունը և ժողովրդավարությունը գերակայում են», - հայտարարեց դեսպան Քվինը։

Посол США: Армения становится яркой точкой в регионе
Хочу сказать хвалебные слова в адрес армянского народа за его непоколебимую приверженность демократии, вопреки всем трудностям в плане безопасности. По сообщению NEWS.am об этом заявила на Армянском форуме демократии 31 мая чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Кристина Куинн.
''Тем самым Армения становится яркой точкой в регионе, что мы отметили и в докладе, опубликованном на прошлой неделе организацией ''Freedom House''. США рядом с вами на этом пути к более открытому, более подотчетному, процветающему и более безопасному будущему'', - заявила Куинн.
Она подчеркнула, что чрезвычайно горда работой, которую США проводят вместе с армянским обществом в направлении укрепления демократии и защиты прав человека в Армении. ''Мы предпринимаем шаги по устранению дискриминации и содействию обществу, в котором с уважением относятся к многообразию и правам всех членов общества, независимо от их статуса, положения.
США поддерживают ваши усилия в борьбе против коррупции и укреплению верховенства закона, что повысит доверие общества к демократическим процессам.
Мы вместе работаем в направлении стимулирования свободы прессы и обеспечения свободного потока информации и свободы слова.
Мы также строим более устойчивые основы для демократии, стимулируя гражданское образование и поощряя более активную вовлеченность крепкого гражданского общества Армении.
Вместе мы сможем преодолеть вызовы, создать будущее, в котором преобладают свобода, справедливость и демократия'', - заключила посол.