Ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ ԵԱՏՄ –ի և Եգիպտոսի բանակցություններում առաջընթաց կա
ԵԱՏՄ–ի և Եգիպտոսի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման շուրջ բանակցություններն առաջխաղացման փուլում են։ ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել է Կահիրեում ՌԴ դեսպան Գեորգի Բորիսենկոն: Նշվում է, որ բանակցությունների հերթական փուլը նախատեսված է հուլիսին:
«Կցանկանայի նշել, որ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) և Եգիպտոսի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագրի մշակման շուրջ բանակցությունները առաջխաղացման փուլում են։ Հերթական՝ վեցերորդ բանակցային փուլը նախատեսված է հուլիսին», – ասել է Բորիսենկոն:
Նա նաև նշել է, որ Եգիպտոսում ազատ առևտրի գոտու ի հայտ գալը մեծ առևտրային օգուտների հնարավորություն կստեղծի ինչպես ԵԱՏՄ անդամ երկրների, այնպես էլ հենց Եգիպտոսի համար։
Նա շեշտել է, որ Եգիպտոսը ԵԱՏՄ պետությունների համար ավանդաբար դիտարկվում է որպես դարպաս դեպի ամբողջ Աֆրիկա:

Переговоры ЕАЭС и Египта по ЗСТ находятся на продвинутой стадии – посол
Переговоры между ЕАЭС и Египтом по созданию зоны свободной торговли находятся на продвинутой стадии. Об этом заявил РИА Новости посол РФ в Каире Георгий Борисенко.
"Хотел бы отметить, что на продвинутой стадии находятся переговоры по разработке соглашения между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС), членом которого является Россия, и АРЕ о создании зоны свободной торговли… Очередной – шестой – переговорный раунд запланирован на июль", - сказал Борисенко.
Собеседник агентства отметил, что появление зоны свободной торговли в Египте откроет большие торговые выгоды как для стран-членов ЕАЭС, так и для Египта, традиционно являющегося для государств ЕАЭС воротами во всю Африку.