Հնդկաստանի Հանրապետության օրը և Բարաք Օբաման
Այսօր` հունվարի 26-ը Հնդկաստանի Հանրապետության օրն է: 1950թ. այս օրն ընդունվեց երկրի սահմանադրությունը, որը 1947թ. անկախացել էր բրիտանական շուրջ 200-ամյա գաղութատիրությունից:
Հունվարի 25-26-ը պետական այցով Հնդկաստանում է գտնվում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, որը նաև Հանրապետության օրվան նվիրված հանդիսավոր շքերթի պատվավոր հյուրն է: Սակայն Օբաման իրեն այնքան էլ լավ չէր զգում տրիբունայում նստած: Դիտելով զինվորական շքերթը, նա անձամբ համոզվեց, որ Հնդկաստանի սպառազինության մեծ մասը ռուսական արտադրության է և հնարավորություն ունեցավ գնահատել ՌԴ ռազմական տեխնիկայի հզորությունը:
Ինչպես մի քանի ամիս առաջ Չինաստանում, այնպես էլ այժմ` Հնդկաստանում Օբաման հասարակության վրդովմունքն է առաջացրել իր ոչ արարողակարգային պահվածքով: Սոցցանցերում զայրույթով են քննարկում Օբամայի ծամոն ծամելը ողջ շքերթի ժամանակ, և այն, որ ծամոնը չի հանել նույնիսկ Հնդկաստանի պետական հիմնի կատարման ժամանակ: «Միգուցե նրա ջղերը լարվա՞ծ են», - հեգնանքով գրում է մոտ միլիոն տպաքանակ ունեցող Hindustan Times թերթի խմբագիր Սոնալ Կալրան:
Երեկ, Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ հանդիպումից հետո կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ Օբաման արտահայտել է իր «խորը մտահոգությունը Ուկրաինայում հրադադարի խախտման կապակցությամբ» և մեղադրել է դրանում Մոսկվային: ԱՄՆ նախագահի խոսքերով, Վաշինգտոնը կդիտարկի «Ռուսաստանի վրա ճնշում գործադրելու ցանկացած լրացուցիչ միջոց»` բացառությամբ ուղղակի «ռազմական բախումը, ինչն արդյունավետ չի լինի»:
Հնդկաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Սուջատա Սինգհը համոզված է, որ Մոսկվան կմնա Նյու Դելիի ռազմավարական գործընկերը: Այսպես է նա մեկնաբանել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի մասին Բարաք Օբամայի հայտարարությունը: «Դուք բոլորդ գիտեք Ռուսաստանի և Հնդկաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության մասին: Այդ ռազմավարական գործընկերությունը կմնա», - ասել է Սինգհը լրագրողներին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:

The Day of the Republic of India and Barack Obama
January 26 is the day of the Republic of India. In 1950 this day the Constitution of this country was adopted. On January 25-26 the US president Barack Obama was in an official visit to India, who was also an honorable guest of the celebration dedicated to the day of the Republic. However, it seemed that Obama did not feel that good during the celebration. Watching the military parade, he became assured that the most part of the Indian military are of Russian production. Thus he had an opportunity to assess the capacity of the Russian military equipment.
As several months ago in China, this time in India as well the non-ceremonial behavior of Obama caused the discontent of the public. Social networks are not discussing how Obama was chewing a chewing gum during the whole parade and that he even had not thrown the chewing gum during the performance of the anthem of India. "Maybe his nerves were tense," – ironically writes the editor of Hindustan Times newspaper Sonal Karla.
During a press-conference after the meeting with the Prime Minister of India Narendra Modi, Obama expressed his "deep concern over the violation of the ceasefire in Ukraine" and blamed Russia for it. According to President Obama, Washington will "use every single means to press Russia", except "military clash, which will not be useful".
The Foreign Secretary of India Sujatha Singh is sure that Moscow will remain New Delhi’s strategic partner. This is how he commented on the Obama’s announcement about Ukraine and Russia: "All of you know about the strategic partnership between Russia and India. That strategic partnership will remain,"- said Singh, reports Tass.