Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան. Տեղեկանք
2015 թ. հունվարի 28-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում տեղի ունեցան «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործի լսումները: Գործում, որպես երրորդ կողմ՝ ներգրավված էր նաև Հայաստանի Հանրապետությունը, ում դիրքորոշումն ու շահերը Դատարանում ներկայացրին միջազգային կարգի իրավապաշտպաններ Ջեֆրի Ռոբերտսոնն ու Ամալ Քլունին: Նիստի ընթացքում բոլոր կողմերը ներկայացրին իրենց դիրքորոշումն ու փաստարկները և այժմ սպասում են Դատարանի վճռին, որն ամենայն հավանականությամբ հայտնի կդառնա 6-8 ամսվա ընթացքում:
Հաշվի առնելով վերջին շրջանում վերոնշյալ գործի հետ կապված Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նկատմամբ աճող հետաքրքրությունը՝ ներկայացնում ենք հակիրճ տեղեկանք ՄԻԵԴ-ի կառուցվածքի, իրավազորության, վճիռների և դրանց իրավական ու քաղաքական հետևանքների մասին:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Եվրոպայի խորհրդի մարմին է, Ստրասբուրգում գործող միջազգային դատարան: Դատարանի խնդիրն է ապահովել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված իրավունքների պաշտպանությունը և հարգանքը ԵԽ անդամ պետությունների կողմից, ինչն էլ իրականացնում է անհատների, որոշ դեպքերում պետությունների ներկայացրած բողոքների հիման վրա: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի իրավազորությունը, համաձայն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի Հոդվածի 32-ի, տարածվում է բոլոր այն հարցերի վրա, որոնք վերաբերում են Կոնվենցիայի և նրան կից Արձանագրությունների դրույթների մեկնաբանմանն ու կիրառմանը, և որոնք հանձնվում են համապատասխան հոդվածներով նախատեսված դեպքերում: Դատարանի վերջնական որոշումները պարտադիր իրավաբանական ուժ ունեն անդամ պետությունների համար:
Դատարանի կազմում ընդգրկված են ԵԽ անդամ, այսինքն՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան վավերացրած պետությունների թվին համապատասխանող (ներկայումս՝ 47) դատավորներ: Սակայն անդամ դատավորները Դատարանում ներկայացնում են միայն իրենք իրենց և իրավունք չունեն որևէ պետության անունից հանդես գալու: ՄԻԵԴ-ում դատավորներն ընտրվում են ԵԽԽՎ-ի կողմից վեցամյա ժամկետով: Նրանք կարող են պաշտոնավարել մինչև 70 տարեկանը:
Դատարանի պաշտոնական լեզուներն են անգլերենն ու ֆրանսերենը, սակայն դիմումները կարող են ներկայացվել անդամ պետությունների պաշտոնական լեզուներից որևէ մեկով:
ՄԻԵԴ-ում գործերը քննվում են յոթ անդամներից բաղկացած Պալատի կամ տասնյոթ դատավորներից կազմված Մեծ պալատի կողմից: Սակայն մինչև գործի՝ ըստ էության քննության անցնելը այն պետք է բավարարի ՄԻԵԴ-ի ընդունելության չափանիշներին, որոնք ժամանակի ընթացքում ավելի ու ավելի են խստացվում՝ հաշվի առնելով ստացվող դիմումների մեծ քանակը: Եվ այսպես՝ ՄԻԵԴ-ի կողմից հայցն անընդունելի ճանաչելու հիմք կարող է լինել՝
1. իրավական պաշտպանության ներպետական միջոցների սպառված չլինելը (Հոդված 35.1),
2. վեցամսյա ժամկետի խախտումը (Հոդված 35.1),
3. անանուն գանգատը (Հոդված 35.2 (a)),
4. կրկնակի գանգատը (Հոդված 35.2 (b)),
5. գանգատի՝ այլ միջազգային ատյան ներկայացված լինելը (Հոդված 35.2 (b)),
6. գանգատ ներկայացնելու իրավունքի չարաշահումը (Հոդված 35.3)։
Ընդունելության չափանիշներին բավարարելու դեպքում գործը վերցվում է ըստ էության քննության: Պալատի կողմից ընդունված որոշումների հետ անհամաձայնության դեպքում պատասխանող պետությունը կարող է այդ որոշումը բողոքարկել տասնյոթ դատավորից բաղկացած Մեծ պալատում, որի վճիռներն արդեն վերջնական են և պարտադիր անդամ պետությունների համար: Դատավճռի կատարման վերահսկման համար պատասխանատու է Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեն: Դատարանի վճիռները չկատարելը լուրջ քաղաքական հետևանքներ կարող է առաջացնել պետության համար՝ ընդհուպ մինչև Եվրոպայի խորհրդում անդամությունից զրկում:

European Court of Human Rights
On January 28, 2015 the European Court of Human Rights (ECHR) held a Grand Chamber hearing on the case of Perinçek vs. Switzerland. In the case Armenia was represented as the third party by Geoffrey Robertson QC and Amal Clooney.  During the session all parties presented their position and arguments and now wait for the Court's decision, which will probably be known in 6-8 months.
Taking into consideration the increasing interests towards the ECHR, which is also related to the case presented above, brief information about the structure, jurisdiction, decisions and their legal and political consequences of ECHR will be presented.
The European Court of Human Rights is a body of the Council of Europe and is based in Strasbourg, France. The Court's task is to ensure Council of Europe member states' protection and respect of the rights guaranteed by the European Convention on Human Rights. This is carried out based on complaints submitted by individuals, in some cases by States. The jurisdiction of the ECHR, in accordance with Article 32 of the European Convention on Human Rights, applies to all matters concerning the interpretation and application of the Convention and the Protocols thereto, which are referred to it as provided in Articles 33, 34, 46 and 47. The final decisions of the Court are binding for the member states.
The number of the judges in the Court is 47, one from each Council of Europe member state that has verified the European Convention on Human Rights. They hear cases as individuals and do not represent their State. The judges of ECHR are elected by OSCE for a 6-year term. The retiring age of judges is 70.
The official languages of the Court are English and French, but the applications can be submitted in any language of the member states. In ECHR the cases are examined by the Chamber of seven judges or by the Grand Chamber of 17 judges. The case before being examined should satisfy the Court's admission standards that become stricter over time due to the large number of applications received.
The application can be considered inadmissible by ECHR if
1. all domestic remedies have not been exhausted (Article 35.1);
2. six-month period has been violated (Article 35.1);
3. the application submitted is anonymous (Article 35.2 (a));
4. the application submitted is substantially the same as a matter that has already been examined by the Court (Article 35.2 (b));
5. the application submitted has already been submitted to another procedure of international investigation or settlement and contains no relevant new information (Article 35.2 (b));
6. the application submitted is an abuse of the right of individual application.
In case admission criteria are met, the case is being examined on merits. If there is a disagreement with the judgments of the Chamber, the respondent state can appeal that judgment in the Grand Chamber of 17 judges, the judgments of which are final and binding for the member states. It is the Committee of Ministers of the Council of Europe which supervises the execution of the judgments. Failure to implement the judgments of the Court can result in serious political consequences for the states including depriving them of the right of membership in the Council of Europe.