Օբամա. «Ես ևս մեկ ցամաքային պատերազմ չեմ լիազորում»
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ելույթ ունենալով Սպիտակ Տանը, ներկայացրել է «Իսլամական պետության» դեմ պայքարի իր ծրագիրը: Միացյալ Նահանգները մտադիր չեն ԻՊ-ի դեմ պայքարի համար ցամաքային զորքեր ուղարկել Սիրիա և Իրաք, սական նրանց դեմ կարող են օգտագործվել ամերիկյան հատուկ ստորաբաժանումները: Ինչպես հայտնում է TASS-ը, այս մասին Օբաման հայտարարել է արտերկրում ահաբեկիչների դեմ ռազմական ուժ կիրառելու մասին բանաձևի նախագիծը Կոնգրեսին ուղարկելու ժամանակ:
«Բանաձևը չի ենթադրում ԱՄՆ ցամաքային ուժերի տեղակայում Իրաքում և Սիրիայում: Այն չի թույլատրում Իրաքի և Աֆղանստանի նման ևս մեկ ցամաքային պատերազմ: Իրաքում գտնվող ԱՄՆ զինծառայողները մարտական առաքելություն չունեն, նրանց նպատակն է օգնել իրաքյան բանակի վերապատրաստմանը: Իսկ իսլամիստների դեմ ռազմական գործողություններն իրականացվելու են հակաահաբեկչական կոալիացիայի դաշնակիցների աջակցության և օդուժի միջոցով», -ասել է Օբաման:
«Ես վստահ եմ, որ ԱՄՆ-ը չպետք է Մերձավոր Արևելքում ևս մեկ երկարատև պատերազմի մեջ ներքաշվի: Սա չի համապատասխանում մեր ազգային անվտանգության շահերին, և դա չի պահանջվում «Իսլամական պետության« ոչնչացման համար», - հայտարարել է Օբաման: Նրա խոսքերով, «ԻՊ-ի դեմ ցամաքային ռազմական գործողություններն իրականացնելու են ազգային զինված ուժերը, որոնք ավելի լավ գիտեն իրենց երկրների առանձնահատկությունները»:
Միաժամանակ Օբաման նշել է, որ նոր բանաձևը բավական ճկուն է, քանի որ ենթադրում է արտերկրում ահաբեկիչների դեմ ԱՄՆ հատուկ նշանակության ուժերի կիրառում: Դրանք կարող են ներգրավվել, եթե , օրինակ, հետախուզական տվյալներ ստացվեն զինյալների ղեկավարների գտնվելու վայրի մասին, իսկ տեղի անվտանգության ուժերն անկարող կլինին հարվածել նրանց: Օբաման հայտարարել է, որ նման դեպքերում «ամերիկյան հատուկ ստորաբաժանումներ ներգրավելու հրաման կտվի»: Սակայն նա հավելել է, որ «որպես գլխավոր հրամանատար՝ զորքեր կուղարկի այնտեղ, ուր վտանգավոր է, միայն այն դեպքում, եթե դա անհրաժեշտ լինի ԱՄՆ ազգային անվտանգության համար»: ԱՄՆ նախագահը նաև ընդգծել է, որ բանաձևի նախագիծը լիազորում է ահաբեկիչների դեմ զինված ուժերի կիրառում միայն 3 տարվա ընթացքում: «Չեմ կարծում, որ անվերջանալի պատերազմները համապատասխանում են ԱՄՆ-ի շահերին», - պարզաբանել է Օբաման:
Ինչպես նշում է BBC-ն, վերջին անգամ ԱՄՆ ղեկավարը ռազմական գործողություն իրականացնելու համար Կոնգրեսի հավանությունը խնդրել է 2002 թվականին: Այդ ժամանակ Ջորջ Բուշ-Կրտսերի հարցումը վերաբերում էր Սադամ Հուսեյի դեմ արշավին: Հատկանշական է, որ նախկինում Օբաման բազմիցս հայտարարել է, որ մտադիր չէ ԻՊ-ի դեմ ցամաքային ուժեր կիրառել, և ահաբեկիչերի դեմ պայքարը սահմանափակվելու է հակաահաբեկչական կոալիցիայի օդուժի հարվածներով:
Միաժամանակ Իրաքի արտգործնախարար Իբրահիմ Ալ-Ջաաֆարին հայտարարել է, որ երկրի կառավարությունը երբեք չի խնդրել մեկ այլ պետության մասնակցել ԻՊ-ի դեմ ցամաքային պատերազմին: Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, Իրաքի ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ երկրի իշխանությունները ցամաքային ուժեր ներգրավելու մասին չեն խնդրել հակաահաբեկչական կոալիցիայի պետություններից և ոչ մեկին: «Մենք մեծ պատերազմի առաջ ենք կանգնած… Սակայն Իրաքի զինված ուժերը զինծառայողների պակաս չունեն», - ասել է Իրաքի արտգործնախարարը ավստրալացի իր գործընկերոջ հետ հանդիպումից հետո:

Обама: "Я не санкционирую еще одну наземную войну"
Выступая в Белом доме, президент США Барак Обама представил свой план по борьбе с "Исламским государством". Соединенные Штаты не планируют направлять в Сирию и Ирак наземные войска для борьбы с террористической группировкой ИГ, но могут использовать против нее подразделения американского спецназа. Как сообщает ТАСС, об этом Обама заявил в связи с направлением в Конгресс проекта резолюции об использовании военной силы против террористов за рубежом.
"Резолюция не предусматривает развертывания боевых сухопутных войск США в Ираке и Сирии, – сказал глава американской администрации. – Она не санкционирует еще одну войну на земле, подобную тем, которые шли в Афганистане и Ираке". Перед военнослужащими США, находящимися сейчас на территории Ирака, "не ставятся боевые задачи", их цель – оказать помощь в подготовке иракской армии. А военные действия против исламистов будут идти с помощью ВВС и при поддержке союзников по антитеррористической коалиции, к которой присоединились более 60 стран.
"Я убежден, что Соединенные Штаты не должны втягиваться в еще одну продолжительную войну на земле Ближнего Востока. Это не отвечает интересам нашей национальной безопасности, и это не требуется для разгрома "Исламского государства", – заявил Обама. По его словам, "сухопутные боевые операции против ИГ" будут вести "национальные вооруженные силы, которые лучше знают особенности своих стран".
В то же время, продолжил глава американской администрации, новая резолюция "достаточно гибкая", поскольку предусматривает использование против террористов за рубежом войск специального назначения США. Они могут быть задействованы, если, например, поступит разведывательная информация о местонахождении лидеров боевиков, а местные силы безопасности будут не в состоянии нанести по ним удар. В этом случае, заявил Обама, будет отдан "приказ об использовании подразделений американского спецназа". Однако, добавил он, "как главнокомандующий, я отправлю наши войска туда, где опасно, только в том случае, если это будет абсолютно необходимо для нашей национальной безопасности". Президент США также обратил внимание, что проект резолюции не является бессрочным – он санкционирует использование военной силы против террористов в течение трех лет. "Не думаю, что бесконечные войны отвечают интересам Соединенных Штатов", – пояснил Обама, хотя это не означает, что группировку ИГ обязательно удастся разгромить за три года.
Как отмечает BBC, последний раз американский лидер просил у Конгресса одобрения на военную операцию в 2002 году: тогда запрос Джорджа Буша-младшего касался кампании против Саддама Хусейна. Примечательно, что ранее Обама неоднократно заявлял, что США не намерены использовать против ИГ сухопутные войска, и борьба против террористов ограничится только авиаударами ВВС.
Одновременно министр иностранных дел Ирака Ибрагим аль-Джаафари заявил, что правительство страны никогда не просило другие государства об участии сухопутных войск в операции против ИГ. Как сообщает РИА Новости, глава иракского МИД отметил, что власти страны не просили об участии сухопутных войск ни одну из стран, входящих в международную коалицию по борьбе с ИГ. "Мы находимся в начале большой войны… (но) вооруженные силы Ирака не испытывают недостатка в (числе) военнослужащих", - заявил премьер Ирака после встречи с австралийской коллегой Джули Бишоп.