Դավութօղլու. Հայկական սփյուռքը մեր սփյուռքն է
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն բացահայտել է Հայաստանի հետ սահմանը բացելու նախապայմանը, այն է` Ադրբեջանին հանձնել Արցախի յոթ շրջաններից առնվազն մեկը: Անկարայում կրոնական փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ Դավութօղլուն մասնավորապես նշել է. «Եթե հայերը դուրս գան գոնե մեկ շրջանից, սահմանը կարող է բացվել», - փոխանցում է Hurriyyet Daily News-ը:
«Մենք կիսում ենք հայերի վիշտը: Մենք ամենեւին էլ չենք դիտարկում հայկական սփյուռքը որպես թշնամի, նրանք մեր սփյուռքն են»,-հայտարարել է Դավութօղլուն:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու է որպես Չանաքալեի ճակատամարտի 100-րդ տարելիցի հիշատակման օր ընտրվել հենց ապրիլի 24-ը` Թուրքիայի արտգործնախարարը նշել է. «Այդ օրը մենք միշտ հիշատակում էինք մարտի 18-ին, սակայն հակառակ կողմը` Ավստրալիան եւ Նոր Զելանդիան, այն նշում են ապրիլի 24-ին, ուստի մենք ևս այդ օրն ընտրեցինք, որպեսզի միասին հիշատակենք»:

Davutoglu: Armenian Diaspora is our Diaspora
The Turkish Prime Minister Ahmed Davutoglu revealed the precondition for opening the border with Armenia – to give Azerbaijan at least one of the seven regions surrounding Nagorno-Karabakh Republic, Hurriyet reports. "If Armenians withdrew from at least one district, the border could be opened," Davutoglu said at a meeting with the leaders of non-Muslim and non-governmental organizations in Ankara.
He also declared that Turkey shares the pain of Armenians and they do not consider the Diaspora their enemy. "Armenian Diaspora is our Diaspora,"- said Davutoglu.
In an answer to the question why April 24 was chosen as the date for commemorating the 100th anniversary of Çanakkale battle, the Prime Minister of Turkey mentioned: "That day we were commemorating on March 18, but the opposite side – Australia and New Zealand commemorate it on April 24. That is why we chose that date to commemorate it together."