Եգիպտոսը վրեժ է լուծելու ղպտիների համար
«Իսլամական պետության» զինյալների կողմից Եգիպտոսի քաղաքացի 21 ղպտիների գլխատումից հետո Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ Աս-Սիսին հանդես է եկել հեռուստատեսային ուղերձով և խոստացել վրեժ լուծել նրանց համար: Եգիպտոսի նախագահը յոթօրյա համազգային սուգ է հայտարարել: Գլխատվածները ծայրահեղականների կողմից գերեվարվել էին 2014 թվականի վերջին, և մինչ այժմ նրանց ճակատագրի մասին հստակ տեղեկություն չկար:
Եգիպտոսի ղեկավարը հանձնարարել է երկրի արտգործնախարար Սամեհ Շուքրիին բանակցություններ սկսել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ և մատնանշել, որ Լիբիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները սպառնում են համաշխարհային անվտանգությանը, հայտնում է newsru.com-ը՝ հղում անելով եգիպտական Al Ahram-ին: Եգիպտոսն իրեն իրավունք է վերապահում իր հայեցողությամբ պատասխան տալ իր քաղաքացիների արյան համար, հայտարարել է երկրի նախագահը: Նրա ելույթից առաջ տեղի է ունեցել երկրի Ազգային անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստը, որից հետո Սիսին ասել է. «Ահաբեկչությունը քայլում է աշխարհում՝ տարածելով իր թույնը: Մենք և ողջ միջազգային հանրությունը բախվել ենք ահաբեկչական կազմակերպության դեմ կատաղի պատերազմին: Ժամանակն է նրանց դեմ վճռական գործել առանց երկակի չափանիշների»: Ինչպես հայտնում է TASS-ը, Աս-Սիսին վստահեցրել է, որ Եգիպտոսը պատասխանելու է իր քաղաքացիների սպանությանը: Նույն աղբյուրը հայտնում է, որ ղպտիկական եկեղեցին արդեն հայտարարել է, որ «հանցագործների արդար պատիժը» ամբողջովին վստահում է Եգիպտոսի իշխանություններին:
BBC-ն հայտնում է, որ եգիպտական օդուժը երկուշաբթի առավոտյան ավիահարվածներ է հասցրել Լիբիայում ԻՊ-ի դիրքերին: Եգիպտական իշխանությունները պարզաբանել են, որ հարվածների նպատակը վերապատրաստական բազաներն են, ճամբարներն ու զինամթերքի պահեստները: Ականատեսների վկայությամբ հարվածը հասցվել է Լիբիայի արևելյան Դերնա քաղաքի վրա:
ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն դատապարտել է Լիբիայում քրիստոնյաների դաժան սպանությունը: Ընդունված հայտարարության մեջ ԱԽ-ի անդամներն իրենց ցավակցությունն են հայտնել զոհվածների հարազատներին՝ կոչ անելով օգնել Լիբիայի և Եգիպտոսի իշխանություններին և պատժել մեղավորներին: Ինչպես նշում է TASS-ը, ԱԽ-ի անդամներն ընդգծել են, որ «ԻՊ-ն պետք է պարտության մատնվի, իսկ նրա տարածած անհանդուրժողականությունը, բռնությունն ու ատելությունը պետք է արմատախիլ արվեն»: ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին ևս իր ցավակցություններն է հայտնել ԱՄՆ ժողովրդի անունից: Պետքարտուղարության ներկայացուցչի խոսքերով Քերին նաև «քննադատել է ահաբեկչության այդ զազրելի ակտը»:
Նշենք, որ Եգիպտոսն ուղղակի մասնակցություն չի ունեցել Սիրիայում և Իրաքում ԻՊ-ի դեմ իրականացվող ավիահարվածներին՝ իր ուշադրությունը հիմնականում կենտրոնացնելով իր երկրի սահմաններում իսլամիստների դեմ պայքարի վրա: Reuters-ի տվյալներով Լիբիայի զինյալները կապ են հաստատել եգիպտական Սինայ թերակղզում գործող ահաբեկչական խմբավորման հետ, որը վերջերս հրաժարվել է «Անսար Բեյթ Ալ-Մակդիս» անունից և վերցրել «Վիլայեթ Սինայ» անունը՝ հավատարմության երդում տալով ԻՊ-ին:

Египет будет мстить за коптов
После того, как боевики "Исламского государства" казнили 21 копта (египетского христианина), президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси выступил с телеобращением к нации и пообещал отомстить за казненных и объявил семидневный общенациональный траур. Казненные были захвачены экстремистами в конце прошлого года и до минувшего вечера об их судьбе достоверно ничего не было известно.
Глава египетского государства поручил министру иностранных дел Самеху Шукри провести переговоры с высокопоставленными представителями Совета Безопасности ООН и указать, что происходящее в Ливии угрожает мировой безопасности, передает newsru.com со ссылкой на Al Ahram. Египет сохраняет за собой право своевременно и по своему усмотрению дать ответ в качестве возмездия за кровь своих "мучеников-сограждан", заявил глава государства. Его выступлению предшествовало срочное заседание Совета национальной обороны страны. После него ас-Сиси сказал: "Террор шагает по миру, распространяя свою отраву. Мы и все мировое сообщество столкнулись с ожесточенной войной против террористических организаций, которые преследуют одни цели. Пришло время решительно действовать против них без двойных стандартов". По словам лидера АРЕ, которые приводит ТАСС, Египет ответит на убийство своих граждан. Тот же источник сообщает, что в коптской церкви уже заявили, что полностью доверяют властям Египта "справедливое наказание преступников".
BBC сообщает, что самолеты ВВС Египта нанесли в понедельник на рассвете авиаудары по позициям ИГ в Ливии. Египетские власти уточнили, что целью ударов были тренировочные базы, лагеря и склады с оружием. По словам очевидцев, удар был нанесен по городу Дерна на востоке Ливии.
Совет Безопасности ООН осудил жестокую расправу над египетскими христианами в Ливии. В принятом заявлении для печати члены СБ выразили соболезнования близким погибших, а также призвали страны помочь властям Ливии и АРЕ найти и наказать виновных. Как отмечает ТАСС, члены Совета подчеркнули, что ИГ "должно быть побеждено, а нетерпимость, насилие и ненависть, которые оно порождает - искоренены". Госсекретарь США Джон Керри также выразил соболезнования от лица американского народа. По словам представителя госдепартамента, Керри также "осудил этот вызывающий презрение акт террора".
Отметим, что Египет не принимал непосредственного участия в возглавляемых США авиаударах против ИГ в Сирии и Ираке, сосредоточив свое внимание на борьбе против исламистов в пределах собственных границ. По данным Reuters, боевики, базирующиеся в Ливии, установили контакт с действующей в провинции Синай террористической группировкой, которая изменила свое название от “Ансар Бейт аль-Макдис” на "Вилайет Синай" и поклялась в верности Исламскому государству.