ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն ամփոփել են այցի արդյունքները
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները տարածաշրջան կատարած իրենց այցից հետո տարածել են մամլո հաղորդագրություն, որտեղ արտացոլել են այցի նպատակներն ու արդյունքները: Հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասված է.
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (դեսպան Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ) և Պիեր Էնդրյուն (Ֆրանսիա)) այցելել են տարածաշրջան փետրվարի 16-19-ը: Նրանց ուղեկցել է նաև ԵԱՀԿ Գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկը:
Համանախագահները հանդիպումներ են անց կացրել Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների, Արտաքին գործերի և Պաշտպանության նախարարների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի դե-ֆակտո իշխանությունների հետ:  Համանախագահների այցի հիմնական նպատակն է եղել կոչ անել կողմերին խստորեն պահպանել հրադադարը հունվարին տեղի ունեցած բռնության վտանգավոր աճից հետո:
Համանախագահների հետ իրենց քննարկումների ընթացում  կողմերը հաստատել են իրենց հավատարմությունը ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Նախագահները նաև համաձայնել են դիտարկել համանախագահների առաջարկները, որոնք կարող են ամրապնդել հրադադարը:
Համանախագահները նախագահների, ԱԳ նախարարների հետ քննարկել են կարգավորման հետագա քայլերը, ինչպես նաև այս տարվա ընթացքում նախագահների ապագա հանդիպման նախապատրաստումը:
Տարածաշրջանում եղած ժամանակ համանախագահները հանդիպել են ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներին՝ քննարկելու ԼՂ հակամարտության հետևանքով անհետ կորած անձանց վերաբերող հարցերը: Նրանք նշել են 2014թ. հոկտեմբերին Փարիզում նախագահների հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված համաձայնության կարևորությունը՝ անհետ կորած անձանց մասին ԿԽՄԿ հովանու ներքո տեղեկատվության փոխանակման վերաբերյալ»:

Сопредседатели МГ ОБСЕ готовят встречу президентов
После визита сопредседателей МГ ОБСЕ в Баку, Ереван и Степанакерт посредники выступили сегодня с заявлением, в котором, в частности, говорится:
"В ходе  встреч  с сопредседателями Минской группы ОБСЕ стороны подтвердили свою приверженность мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Президенты также договорились рассмотреть предложения сопредседателей, которые могли бы укрепить режим прекращения огня".
Посредники отметили, что в ходе визита в регион 16-19 февраля они "обсудили с президентами и министрами иностранных дел  сторон конфликта следующие  шаги на пути к урегулированию, а также подготовку к будущей встрече президентов в этом году".
Также сопредседатели встретились с представителями Международного комитета Красного Креста (МККК) для обсуждения вопросов, связанных с пропавшими без вести в результате карабахского конфликта. "Они отметили важность соглашения, достигнутого в ходе встречи на высшем уровне в Париже в октябре 2014 года об обмене информацией о пропавших без вести лицах под эгидой МККК", - отмечается в сообщении.