Խորհրդարանական ընտրություններ Էստոնիայում
Պատգամավորական 101 մանդատների համար հավակնություն են ցուցաբերել 872 թեկնածուներ 11 կուսակցություններից և 11 անկախ թեկնածուներ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Փորձագետների գնահատականներով, մեծ է իշխող կոալիցիայի՝ Բարեփոխումների կուսակցության և Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության հաղթանակի հավանականությունը։ Սոց․ հարցումների տվյալներով առաջին կուսակցությունը կարող է հավաքել 26,3%, իսկ երկրորդը՝ 19,4%.
Քվեարկության իրավունք ունեն 900 հազար քաղաքացիներ։
Հիշեցնենք, որ Էստոնիան խորհրդարանական հանրապետություն է, և այս ընտրությունների արդյունքում որոշվելու է երկրի ղեկավարը՝ վարչապետը։ Միապալատ խորհրդարանում գործում է համամասնական ընտրական կարգը։

Парламентские выборы в Эстонии
Как сообщает ТАСС, на 101 место в парламент претендуют 872 кандидата, которые представляют 11 политических партий. Еще 11 человек являются независимыми кандидатами.
Согласно экспертным оценкам, велика вероятность победы правящей коалиции Партии реформ и Социал-демократической партии. По данным социологических опросов, первая партия может получить 26,3% голосов избирателей, а вторая — 19,4%, передает РосБАЛТ.
Право голоса имеют 900 тыс. граждан.
Эстония парламентская республика, и по результатам этих выборов определится глава государства – премьер-министр. В однопалатном парламенте действует пропорциональная избирательная система.