Պորոշենկոն խաղաղապահների մասին օրինագիծ կմտցնի խորհրդարան
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտոր Պորոշենկոն հաջորդ շաբաթ օրինագիծ կմտցնի Գերագույն Ռադա՝ Ուկրաինայում խաղաղապահ ուժեր տեղեկայելու նպատակով ՄԱԿ Գլխավոր Քարտուղարին և Անվտանգության Խորհրդին դիմելու վերաբերյալ։
«Հույս ունեմ, որ հաջորդ շաբաթ՝ երեքշաբթի, իմ առաջարկած օրիագիծը կմտնի խորհրդարան»,- ասել է Պորոշենկոն, հաղորդում է INTERFAX-ը։
Փետրվարի 18-ին Ուկրաինայի Ազգային անվտանգության և պաշտպանության խորհուրդը Պորոշենկոյի առաջարկով հաստատել է Ուկրաինայում ուժեր տեղակայելու վերաբերյալ դիմումը՝ ուղղված ՄԱԿ-ին և Եվրամիությանը։ Խորհրդի նախագահ Ալեքսանդր Տուրչինովի խոսքերով, խաղաղապահները պետք է տեղակայված լինեն ինչպես Դոնբասի հետ շփման գծի, այնպես էլ չվերահսկվող ռուս-ուկրաինական սահմանի երկայնքով։

Порошенко внесет в Раду законопроект о введении миротворцев
Президент Украины Петр Порошенко внести в Верховную Раду законопроект об обращении парламента к генеральному секретарю ООН и Совету Безопасности ООН о направлении на Украину миротворцев.
"На следующей неделе, я надеюсь, что во вторник проект закона, который будет мной внесен, поступит в парламент", — сказал Порошенко журналистам в Виннице в субботу, передает INTERFAX.RU.
18 февраля СНБО Украины по предложению Порошенко одобрил обращение к ООН и Евросоюзу о развертывании на территории Украины миссий по поддержанию мира и безопасности. По словам секретаря СНБО Александра Турчинова, миротворцы должны стоять как вдоль линии соприкосновения в Донбассе, так и вдоль неконтролируемого участка российско-украинской границы.