Էստոնիան մեծացնում է իր ռազմական ծախսերը
Էստոնիայի պաշտպանության նախարար Սվեն Միկսերը հայտարարել է, որ առաջիկա տարիներին ռազմական ծախսերը կկազմեն երկրի ՀՆԱ ավելի քան 2%-ը: Այս մասին հաղորդում է «РИА Новости»-ին ՝ հղում կատարելով «Delfi» կայքին:
Անցյալ տարի Էստոնիայի խորհրդարանը հաստատել էր 2015թ-ի պետական բյուջեն՝ ռազմական ծասերը նախորդ տարվա համեմատ մեծացնելով 28 միլիոնով կամ 7.2%-ով: Ընդունված բյուջեի համաձայն՝ պաշտպանության համար ծախսերը կազմում են մոտ 412 միլիոն եվրո կամ երկրի ՀՆԱ 2.05%-ը:
2015թ-ի փետրվարին երկրի կառավարությունը հաստատել է մոտ 40 միլոն եվրո արժողությամբ ներդրումային ծրագիր, որը նպատակ ունի ստեղծել համապատասխան պայմաններ երկրում տեղակայված ՆԱՏՕ-ի զինված ուժերի համար և հետագայում մեծացնել դրանց թվաքանակը: Այդ գումարից մոտ 5.6 միլիոն եվրո պետք է տրամադրվի 2015թ-ին, ինչը մեծացնում է ռազմական ծախսերը՝ հասցնելով ՀՆԱ 2.07%-ի:
«Ակնհայտ է, որ առաջիկա տարիներին մենք պետական պաշտպանության վրա կծախսենք ՀՆԱ 2%-ից ավելին: Եվրոպական անվտանգության հետ կապված փոփոխված իրավիճակում Էստոնիան զգում է դաշնակիցների ներկայության անհրաժեշտությունը և նրանց կեցության ծախսերը չպետք է կատարվեն ի հաշիվ սեփական պաշտպանունակության զարգացման»,- նշել է նախարար Միկսերը:
Հատկանշական է, որ Էստոնիան ՆԱՏՕ անդամ երկրների շարքում զբաղեցնում է առաջին տեղը իր ռազմական ծախսերի մակարդակով: Փետրվարին European Leadership Network (ELN) վերլուծական կենտրոնը հրապարակել է զեկույց, որից հետևում է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի երկրների մեծամասնությունը չեն պահպանում ռազմական ծախսերը մինչև ՀՆԱ 2% մեծացնելու իրենց խոստումը, ավելին՝ որոշ երկրներ սկսել են կրճատել ծախսերը: Լատվիան, Լիտվան, Նորվեգիան, Լեհաստանը, Նիդեռլանդները և Ռումինիան խոստացել են մեծացնել ռազմական բյուջեն, սակայն այն չի հասել ՀՆԱ 2%-ի: Ֆրանսիայի ռազմական բյուջեն գրեթե նույնն է, ինչ նախորդ տարի: Բրիտանիան, ԳԴՀ-ն, Կանադան, Իտալիան, Հունգարիան և Բուլղարիան, ըստ զեկույցի, կրճատել են իրենց ռազմական ծախսերը:

Эстония увеличивает военные расходы
Министр обороны Эстонии Свен Миксер заявил, что в ближайшие годы траты на оборону составят более 2% ВВП страны, сообщает РИА Новости со ссылкой на портал Delfi.
В прошлом году парламент Эстонии принял госбюджет на 2015 год, увеличив военные расходы на 28 миллионов евро или на 7,2% по сравнению с предыдущим годом. Согласно принятому госбюджету, расходы на оборону должны составить 412 миллионов евро, или 2,05% от ВВП.
В феврале 2015 года правительство страны утвердило программу инвестиций для создания подходящих условий пребывания в стране войск союзников по НАТО и дальнейшего увеличения их численности в объеме 40 миллионов евро. Из этой суммы 5,6 миллиона евро будет выделено в 2015 году, что увеличит оборонные расходы до 2,07% от ВВП.
"Очевидно, что в ближайшие годы мы будем тратить на гособорону более 2% от ВВП. В изменившейся ситуации с европейской безопасностью Эстония нуждается в присутствии союзников, и расходы на их пребывание не должны делаться в ущерб развитию самостоятельной обороноспособности", - сказал Миксер порталу Delfi.
Стоит отметить, что Эстония занимает первое место по уровню расходов на оборону среди стран-членов НАТО. В феврале лондонский аналитический центр European Leadership Network (ELN) опубликовал отчет, из которого следует, что большинство государств Североатлантического альянса не выполняют обещаний по увеличению военных расходов до 2% от ВВП, более того, некоторые начали сокращать траты. Латвия, Литва, Норвегия, Польша, Нидерланды и Румыния обещали увеличить траты на оборону, но вряд ли эти показатели достигнут 2%. Бюджет Франции на оборону на 2015 год почти такой же, как и на 2014-ый. Британия, ФРГ, Канада, Италия, Венгрия и Болгария сократят расходы, говорится в отчете.