Եվրախորհրդարանը ԵՄ բոլոր պետություններին կոչ է արել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
Եվրախորհրդարանը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակին ընդառաջ կոչ է արել ԵՄ անդամ բոլոր պետություններին ընդունել Ցեղասպանությունը, ինչպես նաև  խրախուսել ԵՄ ինստիտուտներին նպաստելու Ցեղասպանության ճանաչմանը: Այս ձևակերպումը տեղ է գտել Եվրախորհրդարանի մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության վերաբերյալ տարեկան զեկույցում:
Զեկույցը ողջունել է «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» կազմակերպությունը, որի ղեկավար Էդուարդո Լորենցո Օչոան նշել է. «Երկարատև ընդմիջումից հետո Եվրախորհրդարանը վերահաստատում է իր դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ և կրկին հավաստիացնում, որ ցեղասպանությունները և դրանց ժխտումը պետք է դիտարկել մարդու իրավունքների շրջանակում: Այս առանձնահատուկ տարվա ընթացքում մենք երախտապարտ ենք հայ ժողովրդի նկատմամբ եվրոպական համերաշխության նման ուժեղ ազդանշանի համար»:
Փաստաթուղթը նաև անդրադառնում է կրոնական փոքրամասնությունների իրավիճակին, մասնավորպես, Մերձավոր Արևելքում՝ փոքրամասնությունների թվում նշելով նաև առաքելական հայերին:

Европарламент призвал ЕС признать Геноцид армян
В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян Европарламент призвал все страны-члены ЕС признать Геноцид армян и поощрить институты ЕС содействовать его признанию. Эта формулировка включена в ежегодный доклад Европарламента ''О правах человека и демократии в мире'', принятый 12 марта на на пленарной сессии в Страсбурге.
Организация ''Европейские друзья Армении'' приветствует принятый Европарламентом доклад. ''После длительной паузы Европарламент подтверждает свою позицию в вопросе Геноцида армян и вновь подчеркивает, что геноциды и их отрицание необходимо рассматривать в контексте прав человека. В этом особенно важном году мы благодарны за подобный значительный знак солидарности Европы с армянским народом'',- отметил глава организации ''Европейские друзья Армении'' Эдуардо Лоренцо Очоа.
В докладе затрагиваются также проблемы религиозных меньшинств, в частности, в числе меньшинств на Ближнем Востоке отмечаются и армяне.