Էրդողան. Թուրքիան երբեք քրդական խնդիր չի ունեցել
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, շեղվելով 2005 թվականին Դիարբեքիրում արված իր պատմական մեկնաբանություններից, երբ նա առաջին անգամ հրապարակավ ընդունեց քրդական խնդրի գոյությունը, հայտարարել է, որ Թուրքիան երբեք քրդական խնդիր չի ունեցել՝ նշելով, որ Թուրքիայում քրդերը նույն իրավունքներն ունեն, ինչ և թուրքերը: «Այս երկրում երբեք քրդական խնդիր չի եղել: Այնուամենայնիվ, որոշ միջազգային ուժեր փորձում են այն օրակարգում պահել: Մենք վերջ տվեցինք քրդական խնդրին Դիարբեքիրում 2005 թվականին իմ արած հայտարարությամբ: Իմ քուրդ քաղաքացիները կարող են խնդիրներ ունենալ, ինչպես և թուրք քաղաքացիները: Թուրքիայի 36 էթնիկ խմբերն էլ իրենց խնդիրները ունեն: Մշտական քննարկումներ են տեղի ունենում քրդական խնդրի շուրջ, սրա պատճառով 40 000 մարդ է սպանվել այս երկրում», - Էրդողանի խոսքերը մեջբերում է թուրքական Today's Zaman-ը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ 2005 թվականին դեռևս Թուրքիայի վարչապետի պաշտոնում Էրդողանն առաջին անգամ խոստավանեց քրդական խնդրի առկայությունը և խոստացավ այն կարգավորել խաղաղ և ժողովրդավարական միջոցներով: «Քրդական խնդիրը ողջ թուրք ժողովրդի խնդիրն է: Մենք կկարգավորենք այն ավելի մեծ ժողովրդավարության և բարօրության միջոցով», - այն ժամանակ հայտարարեց Էրդողանը:
Իսկ հիմա Էրդողանն ասում է, որ թուրքական կառավարությունը ճանապարհներ և օդանավակայաններ է կառուցում Թուրքիայի քրդաբնակ հարավարևելյան շրջաններում, սակայն այդ ճանապարհին խոչընդոտների է հանդիպում Քրդստանի Աշխատավորական կուսակցության (PKK) կողմից:
Էրդողանն ասել է, որ հեռուստատեսությամբ ելույթ ունեցող և քրդական խնդրի մասին խոսող մարդիկ նպատակ ունեն պառակտել Թուրքիան: Նա նշել է, որ որոշ մարդիկ միտումնավոր ջանքեր են գործադրում քրդական խնդիրն ակտիվ պահելու համար, որ հող պատրաստեն ոմանց համար «մոլոտովյան կոկտեյլներով» հարձակվելու և անկարգություններ հրահրելու համար:
Թուրքիայի նախագահի այս հայտարարությունն առաջ է բերել թուրք ընդդիմադիր գործիչների քննադատությունը, ովքեր մեղադրել են Էրդողանին կեղծավոր պահվածքի մեջ, որի նպատակը հասարակական ընկալում ձևավորելն է: Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության (CHP) փոխնախագահի կարծիքով «Էրդողանը ցանկանում է տպավորություն ստեղծել, թե հենց ինքն է լուծում բոլոր խնդիրները Թուրքիայում»:
Հատկանշական է, որ քրդական խնդրի առկայությունը հերքելը դարձել է թուրքական ղեկավարության քաղաքական գիծը: 2015 թվականի հունվարին Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն «խորամանկ» անվանեց այն մարդկանց, ովքեր տարբերություն են դնում թուրքերի և քրդերի միջև: Դավութօղլուն հայտարարեց, որ կցանկանար քրդերեն խոսել սովորել այնպես, ինչպես թուրքերեն է խոսում: «Չնայած նրան, որ բանտերում արգելված էր քրդերեն խոսել և երգել՝ ես այսօր այստեղ եմ, որ փոխեմ այդ բոլոր օրենքները», - նշեց Դավութօղլուն քրդերեն լեզվով սկսած իր ելույթի ժամանակ:
Պատմությունը կրկնվելու սովորություն ունի: Օսմանյան կայսրության տապալումից հետո, երբ սկսվեց անկախության համար քրդերի պայքարը, Սևրի պայմանագրով ենթադրվում էր, որ նախկին Օսմանյան կայսրության տարածքում պետք է Քրդստան պետություն ստեղծվի: Սակայն Մուստաֆա Քեմալը, հայտարարելով, որ քրդերն ու թուրքերը եղբայրներ են, խոստացավ կատարել քրդերի բոլոր պահանջները՝ նրանց իր կողմը գրավելով: Իսկ հետո հրաժարվեց քրդերին ճանաչել որպես ազգային փոքրամասնություն՝ արգելելով քրդերեն լեզվի կիրառումը և ազգային տարազ կրելը: Թվում է` այժմ նույն քաղաքականությունն է վարում իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը:

Эрдоган: курдской проблемы в Турции не существует
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, отклонившись от своих исторических заявлений в Диарбекире в 2005 году, когда он впервые признал существование курдской проблемы, заявил, что курдской проблемы в Турции не существует, а курды имеют те же права, что и турки. "В этой стране никогда не существовало курдской проблемы. Однако некоторые международные силы пытаются держать его в повестке дня. В 2005 году с моим заявлением мы положили конец курдской проблеме в Турции. Мои курдские граждане могут иметь проблемы, также, как и турецкие граждане. У всех 36 этнических групп Турции есть свои проблемы", - слова Эрдогана цитирует Today's Zaman.
Агентство напоминает, что еще в 2005 году в качестве премьер-министра Турции Эрдоган впервые признал существование курдской проблемы и пообещал решить ее мирными и демократическими средствами. "Курдская проблема является проблемой всего турецкого народа. Мы решим ее посредством еще большей демократии и благополучия", - в то время заявил Эрдоган.
А сейчас он говорит, что турецкое правительство строит дороги в курдонаселенных юго-восточных районах Турции, однако встречает препятствия на этом пути со стороны PKK. По мнению президента Турции, любая этническая группа в Турции имеет свои проблемы, однако "некоторые люди играют в политические игры, когда утверждают, что в стране существует курдская проблема".
Примечательно, что отрицание факта существования курдской проблемы стало политическим составляющим турецкого руководства. В январе 2015 года премьер-министр Ахмет Давутоглу назвал тех, кто проводит различия между турками и курдами, "коварными людьми". Давутоглу заявил, что он хотел бы научиться говорить на курдском языке так же, как он говорит на турецком. "Несмотря на то, что петь и говорить на курдском языке в тюрьмах было запрещено, я сегодня нахожусь здесь, чтоб изменить все эти правила. Я хочу научиться говорить на курдском языке так же, как я говорю на турецком", - сказал он во время своего выступления, которое он начал на курдском языке.
История имеет обыкновение повторяться. После распада Османской Империи, когда началась вооруженная борьба курдов за свою независимость, согласно Севрскому договору, на территории бывшей Османской Империи признавалось создание государства Курдистан. Однако Мустафа Кемаль-паша (будущий Ататюрк), заявляя о том, что курды якобы их братья по вере, пообещал исполнить все их требования и таким образом заручился поддержкой курдов. А потом… отказался признавать за ними статус меньшинства и ввел запрет на любые проявления национальной самобытности с их стороны. Как отмечает Inosmi, в частности, под запрет попадало использование курдского языка и ношение национальной одежды. Сейчас то же самое делает правящая в Турции эрдогановская Партия справедливости и развития.