Պորոշենկոն զգուշացրել է Էրդողանին
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտոր Պորոշենկոն զգուշացրել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին «Թուրքական հոսքի» կառուցման ռիսկերի մասին, հաղորդում է Ինտեֆաքս-Ուկրաինան։
Թուրքիայի նախագահի Կիև կատարած այցի ընթացքում կայացել է երկու նախագահների հանդիպումը։ Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության մի շարք հարցեր։ Ստորագրվել է ուկրաինական տնտեսության մեջ 3 մլրդ գրիվնա ծավալով թուրքական ներդրումների վերաբերյալ համաձայնություն։
Քննարկվել է նաև էներգետիկ ոլորտում համագործակցությունը։ «Մենք առանձին քննարկել ենք TANAP գազատարի կառուցման գործընթացում ուկրաինական կազմակերպությունների և ուկրաինական արտադրողների մասնակցության հնարավորությունը։ Ես Թուրքիայի նախագահի ուշադրությունը հրավիրել եմ «Թուրքական հոսքի» կառուցման ռիսկերի և Եվրոպայից գազի ռևերսային մատակարարման հնարավորությունների վրա»,- հանդիպումից հետո կայացած ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահը։

Порошенко заявил Эрдогану о рисках строительства "Турецкого потока"
Президент Украины Петр Порошенко предупредил президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о рисках строительства "Турецкого потока", передает "Интерфакс-Украина".
Во время визита президента Турции в Киев коллеги из Украины и Турции подписали чек на инвестиции в украинскую экономику в размере более 3 миллиардов гривен.
Также президенты Турции и Украины обсудили перспективы сотрудничества в энергетической сфере. "Мы отдельно обсудили возможность участия украинских компаний и украинских производителей в строительстве газопровода TANAP. Я обратил внимание президента Турции на возможные риски строительства "Турецкого потока" и дополнительные возможности поставки реверсного газа из Европы", - заявил Порошенко на совместном брифинге с президентом Турции в Киеве, передает РосБАЛТ.