Լավրով. Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ նախնական համաձայնությունը հանձնվում է թղթին
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը հայտնել է, որ Իրանին և վեցնյակին հաջողվել է հասնել համաձայնության առանցքային բոլոր հարցերի շուրջ և նրանք արդեն հանձնարարել են փորձագետներին նախագծել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված նախնական համաձայնությունն, հայտնում է Sputnik News-ը:
«Մենք կարող ենք վստահ ասել, որ նախարարներին հաջողվել է գալ հիմնական համաձայնության խնդրի լուծման առանցքային հարցերի շուրջ և մենք հուսով ենք , որ հաջորդ մի քանի ժամերի ընթացքում այդ համաձայնությունը կհանձնվի թղթին: Փորձագետներին արդեն տրվել են համապատասխան հանձնարարականները» ,- նշել է Ռուսաստանի արտգործնախարարը:
Լրագրողների հետ զրույցում Լավրովը նաև որոշ մանրամասներ է հայտնել ձեռք բերված նախնական համաձայնության մասին` նշելով.
«Համաձայնությունը արտացոլում է խնդրի լուծման համընդգրկում մոտեցում, որը ներառում է սահմանված ստուգման միջոցառումներ, որ Իրանի  միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ բնույթ է կրում` համապատասխան ԱԷՄԳ-ի չափորոշիչների, ինչպես նաև պատժամիջոցների չեղյալ հայտարարման լայն դրույթներ» :
Չնայած իր խոսքում նկատվող  լավատեսության Լավրովը շտապել է նաև նշել, որ այս հարցում  դեռ շատ գործ կա անելու.
«Նախնական համաձայնությունը դեռևս չի նշանակում գործի ավարտ, այն ուղղակի փաստում է նրա մասին, որ մենք կատարել ենք նոյեմբերին ստանձնած մեր պարտականությունները` ստեղծելու խնդրի դրույթների քաղաքական շրջանակ և մինչև հունիսի վերջ, ինչպես և համաձայնեցված էր: Այնուհետև մենք  թույլ կտանք  փորձագետներին աշխատել տեխնիկական մանրամասների վրա, որը կպահանջի լուրջ ջանքեր, քանի որ, ինչպես գիտեք, սատանան հենց մանրուքներում է թաքնված»,- հավելել է Լավրովը:

Lavrov: Preliminary Deal on Tehran’s Nuclear Program is being Drafted
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov informed that the P5+1 group and Iran managed to achieve an agreement on all key aspects and have already tasked the experts to start drafting preliminary deal on Tehran’s nuclear program, Sputnik News reports.
"We can quite certainly say that on all the key aspects of final settlement of this problem, the ministers have reached principal consent that will be, hopefully in the next hours, maybe a day, put on the paper. The experts were tasked with this," Foreign Minister of Russia noticed on the occasion.
In his comments to reporters Lavrov also gave details of preliminary agreement on Iran’s nuclear program, particularly stating:
"The agreement includes an all encompassing approach to the settlement, including verification measures of exclusively peaceful nature of nuclear program on the line of IAEA, and extensive provisions for lifting sanctions."
In spite of present optimism Lavrov hurried to warn of a lot more work to be done further ahead.
"It will not mean the end of the work, it will mean that we have fulfilled the obligations we undertook in November — to form a political framework of all political aspects of the problem and then, by the end of June as we agreed, the experts will be working on technical details which will require quite serious efforts, because as you know the devil is in detail," added Lavrov.