Հայոց ցեղասպանության ժխտում․ տուգա՞նք, թե՞ ազատազրկում
Կիպրոսի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի միաձայն ընդունումը հայկական դիվանագիտության աննախադեպ հաղթանակն է։ Այսպես է բնութագրել ՀՀ Ազգաին ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 2-ին Կիպրոսի խորհրդարանի կողմից ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծի ընդունումը։ Վերջինիս համաձայն՝ ցեղասպանության ժխտողները կպատժվեն հինգ տարվա ազատազրկմամբ եւ կվճարեն տուգանք 10000 եվրոյի չափով:
Օրինագիծը Կիպրոսի խորհրդարանին, որը Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել էր դեռևս 1982թ․, ներկայացրել էր կիպրահայ համայնքը։
Կիպրոսը եվրոպական 4-րդ պետությունն է Հունաստանից, Սլովակիայից և Շվեյցարիայից հետո, որը քրեականացնում է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը:
Այսպես, Շվեյցարիայի Քրեական օրենսգրքի 261-րդ հոդվածը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում մարդկության դեմ իրականցված հանցագործությունների հանրային ժխտման համար, և քանի որ Շվեյցարիայի դաշնային խորհրդարանը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, 261-րդ հոդվածը ինքնաբերաբար տարածվում է նաև նրանց վրա, ովքեր գիտակցված և նպատակային կերպով կասկածի տակ են դնում 1915թ․ Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանության փաստը։
Սլովակիան Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ ընդունել է 2011թ։ Այսպիսով, Սլովակիայի ցանկացած քաղաքացի, ով կժխտի Հայոց ցեղասպանությունը անկախ նրանից, որ երկրում է գտնվում նա, կդատապարտվի ազատազրկման մինչև 5 տարի ժամանակով։
Նմանատիպ օրինագիծ քննարկվել է նաև Ֆրանսիայի խորհրդարանում։ Այն առաջարկվել էր պատգամավոր Վալերի Բուայեի կողմից։ Սակայն ֆրանսիական օրենքը, չեղյալ է հայտարարվել «խոսքի ազատության իրավունքին չհամապատասխանելու» պատճառով։ Հետաքրքիր է, որ Ֆրանսիան պաշտոնապես ճանաչել է և՛ Հոլոքոստը, և՛ Հայոց ցեղասպանությունը, սակայն միայն Հոլոքոստի ժխտումն է երկրում պատժելի։
Եվ չնայած Եվրոպայում նմանատիպ հարցերի իրավաբանական անկայունությանը՝ 2014թ․ Հունաստանի խորհրդարանը ևս ընդունեց Հոլոքոստի և Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծ։ Ըստ այս օրենքի՝ ցեղասպանությունները ժխտելու համար նախատեսվում է մինչև 3 տարվա ազատազրկում և տուգանք 30 հազար եվրոյի չափով։
Նշենք նաև, որ Հոլոքոստի ժխտումը և/կամ նացիստների հանցագործությունների արդարացումը քրեորեն պատժելի է Ավստրիայում, Բելգիայում, Գերմանիայում, Լիտվայում, Լյուքսեմբուրգում, Լեհաստանում, Սլովենիայում, Շվեյցարիայում, Կանադայում, Իսրայելում, Հունաստանում, Կիպրոսում, Լիխտեյնշտեյնում, Չեխիայում, Սլովակիայում և Պորտուգալիայում։

За отрицание Геноцида армян - штраф или арест
Единогласное принятие законопроекта о криминализации отрицания Геноцида армян парламентом Республики Кипр еще раз доказывает, что борьба с отрицанием получает новый размах. Об этом заявил заместитель председателя Национального Собрания Армении, который находится на Кипре в составе армянской парламентской делегации.
''Это беспрецедентный успех, успех армянской дипломатии, поскольку законопроект был принят парламентом Кипра единогласно. Хочу выразить особую благодарность депутату парламента Вардгесу Махтесяну и всем тем, кто провел большую работу для принятия законопроекта. Когда в конце прошлого года я говорил, что одна европейская страна в ближайшие месяцы примет законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян, я имел в виду именно Кипр, который сделал это перед сотой годовщиной Геноцида армян'', – сказал Эдуард Шармазанов.
По его словам, 24 апреля борьба армян не завершается, а получит новый размах. ''Мы только что встретились также с президентом Кипра, который поздравил с принятием решения'', – отметил вице-спикер парламента Армении.
Отметим, что 2 апреля парламент Республики Кипр единогласно принял законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян. Согласно законопроекту, те, кто будут отрицать Геноцид армян в государстве Кипр, будут наказываться лишением свободы сроком на пять лет и штрафом в размере 10 тысяч евро. Законопроект был представлен армянской общиной Кипра.
Таким образом, Кипр стал четвертым государством в Европе после Греции, Словакии и Швейцарии, которое вводит уголовную ответственность за отрицание Геноцида армян.
Так, 261 статья Уголовного кодекса Швейцарии предусматривает уголовное наказание за публичное отрицание преступлений перед человечеством. Так как федеральный парламент Швейцарии официально признал преступление младотурецкого режима геноцидом, статья автоматически распространяется на тех, кто осознанно и целенаправленно отрицает этот не подлежащий сомнению факт.
Словакия приняла законопроект о криминализации отрицания факта Геноцида армян в ноябре 2011 года и таким образом любой гражданин Словакии, который будет отрицать Геноцид армян в Османской Турции, в какой бы стране он ни находился, будет наказан лишением свободы сроком до 5 лет.
Аналогичное постановление обсуждается также в парламенте Франции: законопроект внесен депутатом Валери Буайе, утверждающей, что Франция официально признает два Геноцида – Холокост и Геноцид армян, но только отрицание Холокоста в стране наказуемо. Буайе уверена, что эту несправедливую ситуацию необходимо исправить. Однако французский закон был отменен в связи с несоответствиями с принципами свободы слова.
Несмотря на юридическую неопределенность подобных законов в Европе, парламент Греции 9 сентября 2014 года, соотношением голосов 54 ''за'' и 42 ''против''  принял закон о ксенофобии для борьбы с дискриминацией, ксенофобией и расизмом, сочтя незаконным отрицание еврейского Холокоста и других геноцидов, признанных международными судами или парламентом Греции, т.е. Геноцида понтийских греков, Геноцида греков Малой Азии и Геноцида армян. Нарушители этого закона будут оштрафованы в размере до 30 тысяч евро и лишены свободы сроком до 3 лет.