Ադրբեջանը հերթական անգամ չի կատարում համանախագահներին տված իր խոստումը
«Հուսով ենք՝ կողմերը կհարգեն հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը առաջիկա տոների, հիշատակի արարողությունների և տարածաշրջանում միջազգային միջոցառումների ընթացքում», - ադրբեջանական APA լրատվական գործակալության հետ զրույցում ասել է ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը։
Դիվանագետը վկայակոչել է Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներին, որոնք հավաստիացրել են, որ չեն դիմի ռազմական գործողությունների շփման գծում և հայ - ադրբեջանական սահմանին։
«Դեռ մենք հնարավորություն չունենք ստուգելու կամ վերահսկելու, թե որքանով են կատարվում այդ պարտավորությունները, բայց հստակ է, որ կայունությունը դրական ազդեցություն կունենա բանակցությունների հետագա գործընթացում», - ասել է Ուորլիքը։
Նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահի այս հավաստիացմանը հետևել է սահմանային հերթական միջադեպը, որի արդյունքում հակառակորդի արձակած կրակոցներից ստացած հրազենային մարմնական վնասվածքներից զոհվել է է ավագ ենթասպա, 43-ամյա Հայկ Սարգսի Քեշիշօղլյանը:
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ ադրբեջանական իշխանությունները միջազգային հարթակներում խոստանում են պահպանել հրադադարի ռեժիմը, սակայն իրականում շարունակում են իրենց ագրեսիվ քաղաքականությունը Հայաստանի և ԼՂՀ դեմ՝ այն զուգահեռելով ակտիվ հռետորաբանությամբ։
Հիշեցնենք նաև, որ 2012թ․ ԼՂՀ հանդես էր եկել կրոնական տոների ժամանակ (ինչպիսիք են Զատիկը և Նովրուզը) շփման գծերից հետ քաշել դիպուկահարներին և ձեռնպահ մնալ ցանկացած սադրիչ գործողություններից։ Ադրբեջանական կողմը, սակայն, անտեսել էր ղարաբաղյան իշխանությունների այս կոչը։
Ընդհանրապես հակամարտության պատմության ողջ ընթացքում Բաքուն բացառապես մերժել է կողմերի միջև վստահության միջոցների ամրապնդման ցանկացած առաջարկ։
Ավելացնենք նաև, որ միջազգային փորձում դեռևս անտիկ ժամանակներից լայնորեն կիրառվում է հակամարտությունների, պատերազմների ժամանակավոր դադարեցումը միջազգային կարևոր իրադարձությունների, ինչպես օրինակ՝ Օլիմպիական խաղերի ժամանակ։ Սակայն վերջին ժամանակներում այս ավանդույթը պարբերաբար խախտվում է։ Չնայած տարաբնույթ խոստումներին և լայնածավալ ռազմական գործողությունների դադարեցմանը՝ տեղային կռիվները շարունակվում են։ Նման զարգացումների մենք ականատես դարձանք ինչպես սիրիական, այնպես էլ ուկրաինական հակամարտությունների ժամանակ։

Азербайджан обещает соблюдать мораторий на огонь
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ ожидают проведения очередной встречи президентов Армении и Азербайджана до конца этого года. Об этом АПА сообщил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик.
''Надеемся, что стороны с уважением отнесутся к режиму прекращения огня во время предстоящих праздников, церемоний поминовения и международных мероприятий в регионе'', - заявил Уорлик.
Дипломат отметил, что президенты обеих стран уверили их в том, что не приступят к военным операциям на линии соприкосновения войск и на армяно-азербайджанской границе: "Пока у нас нет возможности проверить, либо подвергнуть контролю выполнение этих обязательств, но стабильность может создать более положительную динамику для переговоров".
Отметим, что после заявления президента Азербайджана о прекращении огня во время предстоящих праздников, церемоний поминовения и международных мероприятий в регионе последовал очередной пограничный инцидент. В результате нарушения азербайджанскими ВС режима перемирия на боевой позиции убит старший прапорщик ВС Армении, 43-летний Айк Саркисович Кешиоглян.
Это не первый случай, когда власти Азербайджана на международных платформах обещают уважать режим прекращения огня, но на самом деле продолжают агрессивные действия против Армении и Нагорного Карабаха.
Напомним, что в 2012 году власти НКР предложили отозвать снайперов с линии соприкосновения и воздерживаться от любых провокационных действий во время религиозных праздников (например, Пасхи и Новруза). Азербайджан, однако, проигнорировал призыв властей Нагорного Карабаха.
На протяжении всей истории конфликта в Баку исключительно отвергают любое предложение о мерах укрепления доверия между сторонами.
Добавим, что в международной практике с античных времен широко практикуется временное приостановление военных действий, конфликтов во время важных международных мероприятий - таких как Олимпийские игры, например. Однако в последнее время эта традиция систематически нарушается. Мир стал свидетелем таких проявлений как во времия сирийского, так и украинского конфликтов.