ԵԱՏՄ համար պատժամիջոցներն աստիճանաբար ավելի շահեկան են դառնում
- Ինչպե՞ս են Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցներն ազդել տարածաշրջանի և, մասնավորապես՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների վրա: Ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն դրանց բացասական հետևանքները հաղթահարելու համար:
Պատժամիջոցներն ավելի շուտ դրական ազդեցություն են ունեցել՝ հնարավորություն  ստեղծելով ռուսական շուկայում ներկայացնել այս կամ այն արտադրանքը: Առաջին հերթին, դա, իհարկե, գյուղատնտեսական արտադրանքին է վերաբերում:
Պատժամիջոցներն ավելի շուտ անուղղակի ազդեցություն են ունեցել, քանի որ դրանք նույնպիսի անուղղակի ազդեցություն են ունեցել նաև ռուբլու արժեքի անկման վրա. բնակչության եկամուտների նվազում, ինֆլյացիա, այդ թվում՝ ազգային արժույթների ինֆլյացիա, որը առկա բավական լուրջ փոխադարձ ներգործությունների հետևանք է:
Մյուս կողմից, ընդհակառակը, գործընկերները շահել են, քանի որ նույն բելառուսցինները և ղազախստանցիները սահմանամերձ շրջաններում բավական մեծ քանակությամբ ապրանք են գնել՝ առավելապես արդյունաբերական:
Ի՞նչպես օգտագործել այդ պատժամիջոցները: Առնվազն պետք է զարգացնել այն արտադրությունները, որոնց արտադրանքն այսօր պատժամիջոցների պատճառով դարձել է անհասանելի, ասածս առաջին հերթին վերաբերում է սննդամթերքի:
Միանգամայն հնարավոր է, որ եվրոպացիներն ամերիկացիների նման պատժամիջոցների ժամկետը երկարացնեն ևս մեկ տարով: Ինչքան երկար դա շարունակվի, այնքան ավելի շահավետ կլինի ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար, քանի որ հնարավորություն կտա նրանց ամրապնդել իրենց դիրքերն այս շուկայում:
- Հայաստանի, որպես ԵԱՏՄ անդամ պետության, տնտեսության զարգազման ի՞նչ հիմնական ուղիներ եք տեսնում:
Կարծում եմ, առաջին հերթին, կաճի ապրանքաշրջանառությունը Ղազախստանի, Բելառուսի հետ: Ռուսաստանի հետ ևս կարող է աճել, սակայն այդ առևտրային հարաբերություններն ավելի կանոնակարգված են, այդ իսկ պատճառով այստեղ աճը ավելի փոքր է լինելու:
Երեք երկրների ՝ Ղազախստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի հետ աճ է գրանցվելու զրոյից:
Այնուհետև խոսք պետք է գնա տրասպորտային հաղորդակցության մասին, որը նախևառաջ կապված է Վրաստանի և Իրանի հետ:
Եթե  խոսում ենք Վրաստանի մասին, դրանում կարող է բավական հետաքրքրված լինել նաև Ղազախստանը: Այստեղ կարող են ներքաշվել ԵԱՏՄ ուժերը: Համենայն դեպս, հիմա աստիճանաբար կարգավորվում են տնտեսական կապերը, ինչն ընդհանուր առմամբ ձեռնտու է նաև Վրաստանին: Նա նույնպես հայտվում է փակուղում, եթե չի օգտագործում հայ-վրացական ճանապարհը կամ օգտագործում է ոչ այն չափերով, որը իրեն պետք է:
Իրանի դեպքում ևս Ղազախստանը հետաքրքրված կողմ է: Իրանի դեպքում հարցը բախվում է միջազգային պատժամիջոցներին: Այստեղ պետք է լուծել այլ խնդիրներ: Պատժամիջոցների թուլացումը, իհարկե, Հայաստանի համար լավ տարբերակ է: Իրանը տարանցման ուղիներից մեկն է, որը բավական հարմար է:
Ենթակառուցվածքները ևս կարևոր են: Կարծում եմ, որ դրանք կզարգանան և միանգամայն հնարավոր է, որ Ռուսաստանը և Ղազախստանը, ինչպես նաև միության անդամ չհանդիսացող այլ երկրներ  հետաքրքրված կլինեն դրանում և ներդրումներ կանեն: Հնարավոր է, որ դրա համար կարելի լինի օգտագործել այն ենթակառուցվածքային բանկը, որը ստեղծել է Չինաստանը: Հատկապես, որ նրան փորձում են միանալ և՛ Ռուսաստանը, և՛ Ղազախստանը, և՛ եվրոպական երկրները: Այստեղ խոսքը վերաբերելու է հենց եվրասիական աշխարհագրական ճանապարհներին:
Եթե խոսենք արդյունաբերական ենթակառուցվածքի մասին, ապա, առաջին հերթին, կարևոր է էներգետիկ ոլորտը: Այստեղ ևս ծրագիրը միայն ռուսական չի լինելու, քանի որ Ռուսաստանը և Ղազախստանն ունեն իրենց ատոմային էներգիայի կենտրոնները, և շատ նախագծերում ոչ միայն օգտագործվում է ղազախական ուրանը, այլ նաև՝ երեք երկրներով բաշխման համակարգը: Դժբախտաբար, Ուկրաինան այժմ դուրս է համակարգից, սակայն Ռուսաստանը և Ղազախաստանը սրանում բավական հետաքրքրված են:
Կարծում եմ, նույնը կարելի է ասել նաև թանկարժեք զարդերի արդյունաբերության մասին: Հնարավոր է, որ վերականգնվեն որոշ գործարաններ, որոնք աշխատել են ԽՍՀՄ ժամանակ:
Այս հարցերը կքննարկվեն։ ԵԱՏՄ-ն ստեղծվել է ոչ միայն հարմար առևտուր անելու, այլ նրա համար, որ դուրս գանք այս կառուցվածքային ճգնաժամից, որն առաջացել է ԽՍՀՄ փլուզումից հետո: Խոսքը երկրների արդյունաբերական պոտենցիալի վերականգման մասին է: Հնարավոր է, որ դա փոքր-ինչ ուշ լինի:
Ցանկացած դեպքում սկսում են այն ոլորտներից, որոնք առկա են երկրում և կարող են մրցունակ լինել եվրասիական շուկայում:
- Վերջին շրջանում շատ է խոսվում արժութային միություն և ԵԱՏՄ միասնական արժույթ ստեղծելու մասին: Ինչքանո՞վ եք այն այսօր  անհրաժեշտ և կարևոր համարում:
Ցանկացած տնտեսական միություն աստիճանաբար վերածվում է արժութայինի: Այլ հարց է, որ, իմ կարծիքով, այսօր չեն ձևավորվել բոլոր այն պայմանները, որոնք անհրաժեշտ են արժութային միության համար: ԵՄ-ն հասել է դրան 60 տարվա ընթացքում, ավելի շուտ 60 տարի ձևավորվել է  տնտեսական միություն, ապա նոր՝ արժութային:
Մեր 5 պետություններում պետք է գործեն 4 ազատ տարածությունները, դա ոչ միայն ապրանքների և ծառայությունների տեղափոխմանն է վերաբերում: Մեր մոտ պետք է ստեղծվի առնվազն ընդհանուր, ավելի ճիշտ կոորդինացված, բանկային համակարգ: Բացի այդ,  մենք ունենք  փոքր տնտեսություններով պետություններ, որոնք պետք է կայունացնեն իրենց արժույթն ընդհանուր միությունում գտնվելու համար: Մյուս կողմից, մեր վրա արտաքին ուժեղ ճնշում է գործադրվում, և մենք ստիպված ենք այդ գործընթացն ավելի արագ անցնել, քան կցանկանայինք, որպեսզի ԵԱՏՄ-ն դառնա այնպիսի տնտեսական միություն, որ կկարողանա ազդել առնվազը տարածաշրջանի վրա:
Ինձ թվում է, դեռ շատ բան պետք է անել, որ այդ միությունը սկսի լայնածավալ գործել: Ենթադրում եմ , որ դեռևս պետք է անցնել վճարումներն ազգային արժույթներով կատարելուն, իսկ արժութային միությունը կլինի մի փոքր ավելի ուշ:
Չեմ կարող ասել, որ այն լինելու է 2025թ.-ին,  ինչպես ենթադրվում է: Դա կախված է շատ գործոններից, բայց այն, որ երկրները պատրաստվում են դրան, արդեն փաստ է: Այս գործընթացում նրանք պետք է չքայքայեն իրենց տնտեսությունները, ինչի համար անհրաժեշտ են բավական ուժեղ առևտրա-տնտեսական կապեր: Տնտեսությունը պետք է լավ նախապատրաստել:

Чем дольше санкции, тем выгоднее для ЕАЭС (эксклюзив)
- Как санкции в отношении России повлияли на регион, и, в частности, на страны-участницы ЕАЭС? Какие должны быть предприняты шаги для преодоления негативного влияния?
Санкции повлияли скорее положительно, появилась возможность продвигать ту или иную продукцию на российский рынок. И в первую очередь это, конечно, продукция сельского хозяйства.
Скорее всего, санкции повлияли косвенно, потому что они также косвенно повлияли на падение рубля. Во-первых, снижение доходов населения, во-вторых инфляция, в том числе других национальных валют, из-за достаточно сильной взаимосвязи.
С другой стороны, наоборот, партнеры выиграли, потому что те же белорусы и казахстанцы скупили достаточно много товаров, особенно промышленных, в приграничных регионах.
Как использовать эти санкции? Как минимум, наращивать те производства, которые на сегодняшний день перестали поступать из Европы в связи с санкциями - в первую очередь, продукты питания.
Вполне возможно, что европейцы - так же, как американцы - продлят санкции еще на год. Чем дольше будет это длиться, тем это выгоднее странам-участницам ЕАЭС, так как даст им возможность закрепиться на этом рынке.
- Какие Вы видите основные пути развития экономики Армении как члена ЕАЭС?
Думаю, в первую очередь, увеличится товарооборот, и, конечно, с Казахстаном и Беларусью. С Россией тоже может увеличиться, но эти торговые связи более налажены, поэтому здесь рост будет меньше. С тремя странами – Казахстан, Беларусь, Кыргызстан – рост будет идти с нуля.
Во-вторых, конечно, речь будет идти о транспортных коммуникациях. Это, в первую очередь, связано с Грузией и Ираном.
Если мы говорим о Грузии, в этом может быть очень заинтересован Казахстан. Здесь могут быть привлечены силы самого ЕАЭС. Во всяком случае, сейчас постепенно налаживаются экономические связи, и это в принципе выгодно и Грузии. Она тоже становится тупиком, если не использует свою армяно-грузинскую дорогу или не использует ее в тех объемах, в каких нужно.
В случае Ирана Казахстан тоже заинтересован, но в Иране просто немножко другая ситуация, потом что там речь идет о международных санкциях. Тут нужно будет решать другие вопросы. Если будут ослаблены санкции, это для Армении будет, конечно, очень хорошим вариантом. Иран - один из путей транзита, и очень удобный путь.
Инфраструктура - очень важный момент. Думаю, она будут развиваться, и вполне возможно, что Россия и Казахстан, а также другие страны, не входящие в Союз, будут в этом заинтересованы и будут выкладываться. Может, можно будет для этого в какой-то мере даже использовать тот инфраструктурный банк, который создает Китай. Тем более, что это китайская структура, но к ней пытаются присоединиться и Россия, и Казахстан, и европейские страны. Здесь речь будет идти именно о географически евразийских дорогах.
Если говорить о промышленной инфраструктуре, то, в первую очередь, важна энергетика. Здесь также проект не будет чисто российским, потому что Россия с Казахстаном имеют свой центр атомный энергетики, и в очень многих проектах не только используется казахстанский уран, но и сама система распределена по трем странам. К сожалению, Украина сейчас несколько отпадает, но Россия с Казахстаном в этом очень заинтересованы.
Думаю, что то же самое можно будет говорить, наверно, и о ювелирной промышленности, и, возможно, будут восстанавливаться какие-то промышленные производства, которые были при СССР.
Эти вопросы будут рассматриваться: ЕАЭС создается не только для того, чтобы было удобно торговать, а для того, чтобы выйти из того структурного кризиса, который произошел во всех наших экономиках после распада большой страны. Речь идет о том, чтобы восстанавливать промышленный потенциал стран. Может быть, это будет чуть позже.
В любом случае, начинают с тех отраслей, которые есть в странах, которые достаточно конкурентны на евразийском пространстве.
- В последнее время много говорится о создании валютного союза и общей валюты ЕАЭС. Насколько Вы это считаете на сегодняшний день необходимым и осуществимым?
Любой экономический союз постепенно приходит к союзу валютному. Другое дело, что сегодня, с моей точки зрения, еще не сложились все те условия, которые необходимы для валютного союза. ЕС к этому шел 60 лет, вернее, сначала 60 лет шел к экономическому союзу, а потому уже и к валютному.
У нас обязательно во всех пяти странах должны действовать 4 пространства, это не только передвижение товаров и услуг. У нас должна быть создана, как минимум, общая, точнее, скоординированная банковская система. Кроме того, у нас есть экономически малые страны, которые должны стабилизировать свою валюту, чтобы находиться в этом общем союзе. Это с одной стороны. А с другой стороны, у нас такое сильное давление внешних сил, что нам придется эти процессы проходить значительно быстрее, если мы хотим, чтобы это был действительно такой экономический союз, который сможет, как минимум, влиять на ситуацию в регионе.
Мне кажется, еще очень много нужно сделать перед тем, как полномасштабно заработает этот союз. Я предполагаю, что сначала взаиморасчеты будут осуществляться в национальных валютах, потом электронные сделки (как электронный экю в Европе), а монетарный союз будет чуть позже.
Не могу сказать, что он будет в 2025 году, как предполагалось. Это зависит от очень многих факторов. Но то, что страны к этому готовятся, факт. В этом процессе они должны не порушить свои национальные экономики, а для этого нужно иметь достаточно сильные торговые, экономические связи. Здесь очень много моментов, но вполне возможно, что в тех рамках, в которых было определено, это будет сделано. Экономикам нужно достаточно хорошо подготовиться.
(интервью проведено в рамках Школы молодых специалистов, проводимой политологическим центром "Север-Юг" при поддержке Российского союза молодежи)