ԵԱՏՄ համար պատժամիջոցներն աստիճանաբար ավելի շահեկան են դառնում
- Ինչպե՞ս են Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցներն ազդել տարածաշրջանի և, մասնավորապես՝ ԵԱՏՄ անդամ պետությունների վրա: Ի՞նչ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն դրանց բացասական հետևանքները հաղթահարելու համար:
Պատժամիջոցներն ավելի շուտ դրական ազդեցություն են ունեցել՝ հնարավորություն  ստեղծելով ռուսական շուկայում ներկայացնել այս կամ այն արտադրանքը: Առաջին հերթին, դա, իհարկե, գյուղատնտեսական արտադրանքին է վերաբերում:
Պատժամիջոցներն ավելի շուտ անուղղակի ազդեցություն են ունեցել, քանի որ դրանք նույնպիսի անուղղակի ազդեցություն են ունեցել նաև ռուբլու արժեքի անկման վրա. բնակչության եկամուտների նվազում, ինֆլյացիա, այդ թվում՝ ազգային արժույթների ինֆլյացիա, որը առկա բավական լուրջ փոխադարձ ներգործությունների հետևանք է:
Մյուս կողմից, ընդհակառակը, գործընկերները շահել են, քանի որ նույն բելառուսցինները և ղազախստանցիները սահմանամերձ շրջաններում բավական մեծ քանակությամբ ապրանք են գնել՝ առավելապես արդյունաբերական:
Ի՞նչպես օգտագործել այդ պատժամիջոցները: Առնվազն պետք է զարգացնել այն արտադրությունները, որոնց արտադրանքն այսօր պատժամիջոցների պատճառով դարձել է անհասանելի, ասածս առաջին հերթին վերաբերում է սննդամթերքի:
Միանգամայն հնարավոր է, որ եվրոպացիներն ամերիկացիների նման պատժամիջոցների ժամկետը երկարացնեն ևս մեկ տարով: Ինչքան երկար դա շարունակվի, այնքան ավելի շահավետ կլինի ԵԱՏՄ անդամ պետությունների համար, քանի որ հնարավորություն կտա նրանց ամրապնդել իրենց դիրքերն այս շուկայում:
- Հայաստանի, որպես ԵԱՏՄ անդամ պետության, տնտեսության զարգազման ի՞նչ հիմնական ուղիներ եք տեսնում:
Կարծում եմ, առաջին հերթին, կաճի ապրանքաշրջանառությունը Ղազախստանի, Բելառուսի հետ: Ռուսաստանի հետ ևս կարող է աճել, սակայն այդ առևտրային հարաբերություններն ավելի կանոնակարգված են, այդ իսկ պատճառով այստեղ աճը ավելի փոքր է լինելու:
Երեք երկրների ՝ Ղազախստանի, Բելառուսի, Ղրղզստանի հետ աճ է գրանցվելու զրոյից:
Այնուհետև խոսք պետք է գնա տրասպորտային հաղորդակցության մասին, որը նախևառաջ կապված է Վրաստանի և Իրանի հետ:
Եթե  խոսում ենք Վրաստանի մասին, դրանում կարող է բավական հետաքրքրված լինել նաև Ղազախստանը: Այստեղ կարող են ներքաշվել ԵԱՏՄ ուժերը: Համենայն դեպս, հիմա աստիճանաբար կարգավորվում են տնտեսական կապերը, ինչն ընդհանուր առմամբ ձեռնտու է նաև Վրաստանին: Նա նույնպես հայտվում է փակուղում, եթե չի օգտագործում հայ-վրացական ճանապարհը կամ օգտագործում է ոչ այն չափերով, որը իրեն պետք է:
Իրանի դեպքում ևս Ղազախստանը հետաքրքրված կողմ է: Իրանի դեպքում հարցը բախվում է միջազգային պատժամիջոցներին: Այստեղ պետք է լուծել այլ խնդիրներ: Պատժամիջոցների թուլացումը, իհարկե, Հայաստանի համար լավ տարբերակ է: Իրանը տարանցման ուղիներից մեկն է, որը բավական հարմար է:
Ենթակառուցվածքները ևս կարևոր են: Կարծում եմ, որ դրանք կզարգանան և միանգամայն հնարավոր է, որ Ռուսաստանը և Ղազախստանը, ինչպես նաև միության անդամ չհանդիսացող այլ երկրներ  հետաքրքրված կլինեն դրանում և ներդրումներ կանեն: Հնարավոր է, որ դրա համար կարելի լինի օգտագործել այն ենթակառուցվածքային բանկը, որը ստեղծել է Չինաստանը: Հատկապես, որ նրան փորձում են միանալ և՛ Ռուսաստանը, և՛ Ղազախստանը, և՛ եվրոպական երկրները: Այստեղ խոսքը վերաբերելու է հենց եվրասիական աշխարհագրական ճանապարհներին:
Եթե խոսենք արդյունաբերական ենթակառուցվածքի մասին, ապա, առաջին հերթին, կարևոր է էներգետիկ ոլորտը: Այստեղ ևս ծրագիրը միայն ռուսական չի լինելու, քանի որ Ռուսաստանը և Ղազախստանն ունեն իրենց ատոմային էներգիայի կենտրոնները, և շատ նախագծերում ոչ միայն օգտագործվում է ղազախական ուրանը, այլ նաև՝ երեք երկրներով բաշխման համակարգը: Դժբախտաբար, Ուկրաինան այժմ դուրս է համակարգից, սակայն Ռուսաստանը և Ղազախաստանը սրանում բավական հետաքրքրված են:
Կարծում եմ, նույնը կարելի է ասել նաև թանկարժեք զարդերի արդյունաբերության մասին: Հնարավոր է, որ վերականգնվեն որոշ գործարաններ, որոնք աշխատել են ԽՍՀՄ ժամանակ:
Այս հարցերը կքննարկվեն։ ԵԱՏՄ-ն ստեղծվել է ոչ միայն հարմար առևտուր անելու, այլ նրա համար, որ դուրս գանք այս կառուցվածքային ճգնաժամից, որն առաջացել է ԽՍՀՄ փլուզումից հետո: Խոսքը երկրների արդյունաբերական պոտենցիալի վերականգման մասին է: Հնարավոր է, որ դա փոքր-ինչ ուշ լինի:
Ցանկացած դեպքում սկսում են այն ոլորտներից, որոնք առկա են երկրում և կարող են մրցունակ լինել եվրասիական շուկայում:
- Վերջին շրջանում շատ է խոսվում արժութային միություն և ԵԱՏՄ միասնական արժույթ ստեղծելու մասին: Ինչքանո՞վ եք այն այսօր  անհրաժեշտ և կարևոր համարում:
Ցանկացած տնտեսական միություն աստիճանաբար վերածվում է արժութայինի: Այլ հարց է, որ, իմ կարծիքով, այսօր չեն ձևավորվել բոլոր այն պայմանները, որոնք անհրաժեշտ են արժութային միության համար: ԵՄ-ն հասել է դրան 60 տարվա ընթացքում, ավելի շուտ 60 տարի ձևավորվել է  տնտեսական միություն, ապա նոր՝ արժութային:
Մեր 5 պետություններում պետք է գործեն 4 ազատ տարածությունները, դա ոչ միայն ապրանքների և ծառայությունների տեղափոխմանն է վերաբերում: Մեր մոտ պետք է ստեղծվի առնվազն ընդհանուր, ավելի ճիշտ կոորդինացված, բանկային համակարգ: Բացի այդ,  մենք ունենք  փոքր տնտեսություններով պետություններ, որոնք պետք է կայունացնեն իրենց արժույթն ընդհանուր միությունում գտնվելու համար: Մյուս կողմից, մեր վրա արտաքին ուժեղ ճնշում է գործադրվում, և մենք ստիպված ենք այդ գործընթացն ավելի արագ անցնել, քան կցանկանայինք, որպեսզի ԵԱՏՄ-ն դառնա այնպիսի տնտեսական միություն, որ կկարողանա ազդել առնվազը տարածաշրջանի վրա:
Ինձ թվում է, դեռ շատ բան պետք է անել, որ այդ միությունը սկսի լայնածավալ գործել: Ենթադրում եմ , որ դեռևս պետք է անցնել վճարումներն ազգային արժույթներով կատարելուն, իսկ արժութային միությունը կլինի մի փոքր ավելի ուշ:
Չեմ կարող ասել, որ այն լինելու է 2025թ.-ին,  ինչպես ենթադրվում է: Դա կախված է շատ գործոններից, բայց այն, որ երկրները պատրաստվում են դրան, արդեն փաստ է: Այս գործընթացում նրանք պետք է չքայքայեն իրենց տնտեսությունները, ինչի համար անհրաժեշտ են բավական ուժեղ առևտրա-տնտեսական կապեր: Տնտեսությունը պետք է լավ նախապատրաստել:

Elena Kuzmina: the Longer the Sanction, the Greater the Benefits for EEU
- How the sanctions against Russia affected the countries of the region in general and the countries of  EEU  in particular? What are the steps to be undertaken to overcome negative consequences?
The sanctions had more positive than negative effect – they presented an opportunity to promote different products in Russian market; first of all we speak of agricultural products.
Most likely, the affect of the sanctions was indirect because they also indirectly resulted in the fall of the value ruble.
The affects are: first, lowered incomes of the population and second, inflation, which was also witnessed in case of  other national currencies, because they are strongly connected to each other.
On the other hand, the partners benefited from the sanctions, because the same Belarusians and Kazakhs have bought lots of goods, especially industrial, from the bordering regions.
How is it possible to derive benefits from sanctions? At least  the production of those goods is to be increased, whose imports from Europe  has been ceased as a result of  sanctions – among them first of all food products.
It is quite possible that the Europeans as well as the Americans will prolong the sanctions for a year. The longer they last, the more benefits the countries of EEU will derive, as the sanctions will give them  an opportunity to strengthen their place in this  market.
- According to you, what are the main paths of development for Armenia as an EEU member country?
I think first of all Armenia should increase its trade turnover first of all with Kazakhstan and Belarus. The trade turnover with Russia can also be increased, but here we deal with established trade connections that is why the increase will not be great. The trade turnover increase with Kazakhstan, Belarus and Kyrgyzstan will start from zero.
Secondly, we are to speak about transport communications, first of all with Georgia and Iran.
Kazakhstan will be interested in transport communication with Georgia. Here the resources of the EEU will also be involved. Anyway, at present the economic ties are gradually improving and in principle Georgia also benefits from it. Georgia will also face deadlock if it does not use the Georgian-Armenian transport routes in the sufficient volumes.
Kazakhstan will also be interested in transport connection with Iran, In case of Iran, however, we deal with another situation in the face of international sanctions. Here other problems are to be resolved.  If the sanctions are relived Iran will present a good chance for Armenia: Iran is one of the transportation routes, which is very convenient one.
Infrastructure is very important either. I think that it will develop and it is quite possible that Russia and Kazakhstan as well as other countries, not included in the Union, will be interested in it. Maybe in this context the infrastructure bank established by China can be used,  especially if one takes into consideration that although it is a Chinese initiative, Russia, Kazakhstan and European countries aim to join it. Here we are to deal particularly with geographically Eurasian routes.
If we talk about the industrial infrastructure, then, first of all energy sector is important. Here, too, the project is not purely Russian because Russia and Kazakhstan have their center of nuclear energy, and in many projects not only Kazakh uranium is used, but the system itself is distributed in three countries. Unfortunately, Ukraine somewhat lacks behind, but Russia and Kazakhstan are quite interested in it.
I think that probably the same can be stated about the jewelry industry, and perhaps it will be possible to recover some Soviet time industrial production.
All those issues are to be considered: EEU is not established only to trade but also to overcome infrastructure crisis that happened after the collapse of the large country. Here we are to deal with the reestablishment of industrial potential in the member countries. Maybe this will happen in a later stage.
In any case, we start with those industries that are present in the countries and are competitive enough in Eurasia.