Շառլ Ազնավուրի հետաքրքիր մտքերից
GQ տղամարդկանց հայտնի ամսագիրը վերջերս հանդիպել է ազգությամբ հայ ամենահայտնի ֆրանսիացու հետ և հարցրել է նրան կյանքի մասին: Շանսոնյեի ամենահետաքրքիր մտքերը տեղադրել ենք նաև մեր կայքում:
Մայրենի լեզվի մասին
Ես ինձ իհարկե հայ եմ զգում, քանի որ հայկական ընտանիքում եմ մեծացել, բայց առաջին բառերս ֆրանսերեն են հնչել: Հետագայում արդեն ես, քույրս և աղջիկս հայերեն սովորեցինք: Ես լավ խոսում, բայց ո՛չ գրում եմ, ո՛չ էլ կարդում հայերեն: Հոգ չէ: Վերջիվերջո իմ նախնիները, ովքեր դպրոց չեն հաճախել, դրանից ավելի վատ հայեր չեն եղել: Իսկ ո՞վ ասաց, թե լեզուն գոյություն ունի միայն գրքերում:
Փարիզի մասին
Դա այն քաղաքն է, որտեղ ես ծնվել եմ, մեծացել և հանրահայտ դարձել: Փարիզն ինձ դաստիարակել է, բայց գալիս է մի պահ, երբ այլևս չես կարող «ծնողներիդ» հետ ապրել: Մի տարիք է գալիս, երբ քաղաքի ու ամբոխների փոխարեն ուզում ես բնություն տեսնել: Փարիզյան հուշարձանները հրաշալի են, բայց բնությունը պակաս ուշագրավ է: Փոխարենն իմ պատուհանից երևում են գեղեցիկ ձիթենիները: Մոխրագույնը ես փոխել եմ կանաչով:
Նախագահների մասին
Իմ օրոք եղած Ֆրանսիայի բոլոր նախագահները ինձ հարազատի պես էին ընդունում և միշտ էլ հաճելի էր նրանց հետ շփվելը: Բոլորն էլ լուրջ, գիտակ մարդիկ էին. մեկը Պոմպիդուն հանրագիտարանի պես էր, ես նրա կողքին ինձ անգրագետ էի զգում: Երբեք չեմ օգտվել նախագահների հետ իմ մտերմությունից, ինչի համար էլ հպարտանում եմ:
Ամուսնության մասին
Ինչպես գոյատևի օտար ներգաղթյալն այնպիսի երկրում, ինչպիսին Ֆրանսիան է: Սիրահարվե՛լ և ամուսնանա՛լ նրա հետ: Իսկ հետո, ինչպես յուրաքանչյուր զույգի մոտ, սիրել քո երկրորդ կեսին և անել ամեն ինչ, որպեսզի նա էլ քեզ սիրի:
Հանրահայտության մասին
Եթե դու ընտրում ես դերասանի, երգչի, կատակերգուի մասնագիտությունը, ապա թող բոլորն էլ քեզ իմանան: Թող քննարկեն քո հագուստը կամ ընկերուհիներին: Նա, ով բեմ է բարձրանում, պետք է պատրաստ լինի այն բանին, որ իր մասին ամեն ինչ հայտնի է դառնալու: Չէ՞ որ դու այդ ամենը միայն հաց վաստակելու համար չես անում, ինքդ էլ ուզում ես, որ քեզ ճանաչեն, սիրեն կամ ատեն, որ քո փոքրիկ կյանքը բոլորին հետաքրքրիր դառնա:

Some of the Most Interesting Quotes by Charles Aznavour
Men's popular magazine GQ met the most famous French-Armenian singer and questioned him about life. "Armedia" IAA have chosen some of the best quotes by Charles Aznavour.
About Mother tongue
I surely feel myself Armenian as I grew up in an Armenian family, but my very first words were in French. Afterwards, my sister , my daughter and I learned Armenian. I speak it without any accent, but still cannot read or write. And what’s then?! After all, my ancestors, who didn’t go to school, were not Armenians any worse. Who said that language exists only in books?!
About Paris
That’s the city I was born in, grew older and got the fame. Paris has brought me up, but in some time, you cannot live with your parents any longer. There comes an age, when you want a nature instead of the city and crowds. Parisian statues are awesome, but its nature is not so fascinating. However, there are some olive trees in my window. I changed the grey colour into green one.
About Presidents
All the French Presidents I used to know were really kind to me. They were all important people. Mr. Pompidou, for example, was as smart as an encyclopedia. Next to him, I felt myself rather illiterate. The presidents took me as a friend but I didn’t take any benefits from it which I’m pretty proud of.
About Marriage
How to survive an immigrant, a foreigner in a country like France? Love and "marry" her! And then, as in every couple, love your halfie in order to make her love you too.
About Fame
If you choose the career of an actor, clown, singer, let the people know who you are. Let them discuss your outfits and your girlfriends. Anyone who comes on stage, should be ready that everything about him soon becomes well-known. You are doing this not only to earn your piece of bread, but for the people to learn about you, love or hate you, get interested in your small life.