Հյուսիսային Կիպրոսն ընտրեց միավորման ուղին
Հյուսիսային Կիրպրոսի Թուրքական Հանրապետությունում երեկ թուրք-կիպրացիները  նախագահ են ընտրել 67-ամյա Մուստաֆա Աքընջիին, ով խոստացել է հնարավորինս կենտրոնացնել իր էներգիան Կիպրոսի կղզին վերամիավորելու և փակուղուց վերջապես դուրս գալու համար:
«Մենք հասել ենք փոփոխություն, և իմ քաղաքականությունն ուղղված է լինելու Կիպրոսի խնդրի խաղաղ կարգավորմանը», - հայտարարել է Աքընջին իր հազարավոր աջակիցներին կիրակնօրյա հաղթական հանրահավաքի ժամանակ:  «Այս երկիրն այլևս չի կարող զուր ժամանակ վատնել»,-ասել է նա:
Նոր նախագահը վաստակել է իր քաղաքական համբավը դեռևս մայրաքաղաք Նիկոսիայի թուրքական հատվածի քաղաքապետ լինելու տարիներին:
Աքընջին պարտության մատնեց Կիպրոսի թուրքական հատվածի գործող նախագահ Դերվիշ Էրօղլուին 60.5 տոկոս ձայներով, ըստ վերջնական պաշտոնական արդյունքների: Իսկ  մասնակցությունն ընտրություններին կազմել է 64 տոկոս, մոտ 177,000 գրանցված ընտրողների շրջանում:
Մուսթաֆա Աքընջին հայտարարել է, որ արդեն խոսել է Կիպրոսի հունական հատվածի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսի հետ,  որպեսզի մոտ օրերս հանդիպում կազմակերպեն:
«Անաստասիադիսը և ես նույն սերնդի մարդիկ ենք... Եթե մենք չկարողանանք լուծել խնդիրն այս պահին, դա մի հսկայական բեռ կլինի մեր ապագա սերունդների համար», - ասել է Աքընջին: Իսկ ահա Նիկոս Անաստասիադիսը, ով գլխավորում է Կիպրոսի Հանրապետությունը, իր հերթին, ավելացրել է,.«Մեր ակնկալիքները շատ մեծ են, վերջապես այս փոքրիկ երկիրը կարող է վերամիավորվել, և ես անհամբեր սպասում եմ պարոն Աքընջիի հետ հանդիպմանը:»
Իր նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Մուստաֆա Աքընջըն բազմիցս խոսել է նաև Վարոշա կոչվող զբոսաշրջային փոքրիկ քաղաքի մասին, որը 1974-ից ի վեր թուրքական բանակի հսկողության տակ է գտնվել և չի գործել այլևս որպես առողջարանային համալիր: Նորընտիրախագահը խոստանում է ՄԱԿ-ի անմիջական հսկողության ներքո վերաբացել Վարոշան այն պայմանով, որ հույն-կիպրացիներն էլ, իրենց հերթին, Ֆամագուստա կոչվող նավահանգիստը միջազգային երթևեկության համար հասանելի դարձնեն և թույլ  տան ուղիղ չվերթներ բացել դեպի հյուսիսի գլխավոր օդանավակայանը: Ըստ ՄԱԿ-ի, նման փոխզիջումը տնտեսական մեծ օգուտներ կբերի երկու կողմերին էլ, ի դեմս, օրինակ, միլիոնանոց օտարերկրյա ներդրումների, ինչպես նաև բազմաթիվ նոր աշխատատեղեր կստեղծի գործազուրկ կիպրացիների համար:

The New President of Northern Cyprus
Turkish Cypriots have elected Mustafa Akinci as a leader of their internationally shunned Republic. He has pledged to focus his energy on breaking decades of stalemate and achieving an accord that would reunify the small island of Cyprus.
"We achieved change and my policy will be focused on reaching a peace settlement,"- Mr Akinci told thousands of supporters at a victory rally on Sunday,-"This country cannot tolerate any more wasted time."
The new president earned his political colours during a 14-year term as mayor of the Turkish-Cypriot half of the capital Nicosia from the late 1970s to the early 1990s.
Akinci handily defeated hard-line incumbent Dervis Eroglu with 60.5 percent of the vote, final official results showed. The turnout was just over 64 percent of about 177,000 registered voters.
Mr Akinci said that he had already spoken to Greek Cypriot President Nicos Anastasiades and that they had agreed to meet soon.
"Anastasiades and I are of the same generation... If we can't solve this now, it will be a tremendous burden on future generations,''- he said. Nicos Anastasiades, who heads the internationally recognised Republic of Cyprus, in its turn, added,- "At last, our hopes are high that this country can be reunified, I am looking forward to meet Mr Akinci."
During his electoral campaign, Mustafa Akinci received much voices for the ghost town Varosha, which is a very lively topic regarding the Cyprus problem. It was possible to see that Akıncı favoured a settling approach to solve this problem. Regarding Varosha, Akıncı stated that, "Instead of living side by side a corpse let Varosha become a lively city where people live, contractors from both communities do business together and young people can find jobs".
The Greek Cypriot leader Nicos Anastasiades, as the Guardian reports, has long pressed for Varosha, a resort town in the north to be opened up as a goodwill gesture. The town has been under the control of the Turkish army since 1974 when an attempt by Greek Cypriots to pursue union with Greece prompted Ankara to launch a full-scale invasion that saw Turkish troops seize more than a third of the island.
Varosha would open up under U.N. control in exchange for the opening up of Famagusta port to international traffic and allowing direct flights into the north's main airport.
Proponents of the plan have said rebuilding Varosha would be an economic boon to both sides, as rebuilding the suburb would bring in many millions in investments and put thousands to work.