ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի արձագանքը, ԼՂՀ ընտրությունների հետ կապված, նահանջ էր համամարդկային արժեքներից
Մայիսի 3-ին կայացած Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խորհրդարանական ընտրություններին տված միջազգային, մասնավորապես ԵՄ-ի, ԵԱՀԿ-ից և ԱՄՆ-ից ունեցած արձագանքի վերլուծությունը թույլ է տալիս կատարել մի շարք ուշադրության արժանի եզրակացություններ:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարության մեջ տեղ գտած երկու հիմնական թեզերը հակասում են միմյանց:  Հայտարարության մեջ համանախագահները փաստում են, որ իրենք ճանաչում են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դերն իր ապագան որոշելու հարցում (2012 նախագահական և 2010 խորհրդարանական ընտրություններին տված արձագանքում այս թեզը չի հանդիպում),  միևնույն ժամանակ նրանք նշում են, որ չեն ընդունում ընտությունների արդյունքների ազդեցությունը Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակի վրա: Հարց է առաջանում, եթե ԼՂՀ չընտրեր այս ուղղին և չգնար ժողովրդավարացման ճանապարհով, ապա առաջացած անարխիայում ինչպես էր Արցախի ժողովուրդը հնարավորություն ունենալու որոշելու Լեռնային Ղարաբաղի իրավական կարգավիճակը:
ԵՄ հայտարարությունն, ըստ էության, առավել անընդունելի է: Եթե Մինսկի խմբի համանախագահները իրենց հայտարարության մեջ գոնե փաստում են, որ իրենք ճանաչում են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դերն իր ապագան որոշելու հարցում, ապա ԵՄ-ն, նահանջ կատարելով իր իսկ կողմից ակտիվ քարոզվող համամարդկային արժեքներից, հայտարարության մեջ անգամ չի ճանաչում ԼՂՀ ժողովրդի սեփական ապագան տնօրինելու իրավունքը:
ԱՄՆ-ի պետդեպարտամենտի կողմից ԼՂՀ ընտրությունների վերաբերյալ արված հայտարարության մեջ մի հետաքրքիր բառախաղի ենք հանդիպում, որը արժանի է ուշադրության: Պետդեպարտամենտի խոսնակն ընգդծել է.  «ԱՄՆ-ն չի պատրաստվում մինչև միջազգային բանակցությունների ավարտը կանխորոշումներ անել Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի վերաբերյալ»: Սա, ըստ էության, մարտահրավեր է Ադրբեջանի նախագահի կողմից հաճախ շրջանառվող թեզին, համաձայն որի` ԱՄՆ-ն ընդունում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջությունը` նրա կազմում ներառելով նաև ԼՂՀ-ն:
Եթե փորձենք վերը նշվածն ամփոփել, ապա պետք է փաստենք, որ թե՛ Եվրամիությունը և թե՛ Միացյալ Նահանգաներն իրենց հայտարարություններով կրկին հակասեցին իրենց` միջազգային հարթակում որդեգրած ժողովրդավարական արժեքների ակտիվ ջատագովի կեցվածքին: Իսկ ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից արված հայտարարությանը, ապա պետք է փաստենք, որ համանախագահները ևս մեկ անգամ փորձեցին «չնեղացնել» կողմերից և ոչ մեկին, փոխարենը՝ հայտնվեցին «անհարմար» իրավիճակում` հայտատարության մեջ օգտագործելով իրար հակասող, անհամադրելի թեզեր:

EU, US and OSCE either Retreat from or Contradict to Universal Values By Their Reactions to NKR Elections
The analysis of the international (particularly EU, OSCE and US) reactions to the NKR elections held on May 3 brings to the following conclusions that are worth attention.
The main two theses found in the statement made by OSCE Minsk group contradict each other. In the statement the co-chairs state that they "recognize the role of people of Nagorno-Karabakh in deciding their future" (in the reactions of 2012 Presidential and 2010 Parliamentary elections there was no such thesis) at the same time they state:  "we do not accept the results of these "elections" as affecting the legal status of Nagorno-Karabakh".
Here a question is to be raised: in case NKR did not choose this path and did not  embark on democracy building, how would it be possible for  Artsakh people  to have an opportunity to decide the legal status of Nagorno-Karabakh.
The statement made by the EU on the NKR elections is more unacceptable. If in their statement Minsk Group co-chairs at least recognize the role of Artsakh people in determining their future, the EU, strong advocate of universal values, makes a retreat from those same values by not recognizing the right of Artsakh people to own its future in the statement.
The reaction to the NKR elections by the US State Department is similar to the reaction received by OSCE Minsk Group.  However here we see an interesting wording that is worth attention. Acting Deputy Spokesman of State Department, Jeff Rathke underlines: "We also stress that we in no way prejudge the final status of Nagorno-Karabakh or the outcome of the negotiations to bring a lasting and peaceful settlement to the conflict."  The thesis which in fact is a challenge to the long-held statement made by the Presidents of Azerbaijan, according to which the USA recognizes the territorial integrity of Azerbaijan which also includes the territory of NKR.
In conclusion it is to be stated that the EU made a retreat from its role of active advocate of universal values in its statement. What refers to the statements made by OSCE Minsk Group and US State Department, it becomes obvious that the statements were  another attempts by them "not to offend" neither of sides instead appearing in "inconvenient " situation using two contradicting theses in their statements.