Բոլոնյան գործընթացի ֆորում Երևանում
Մայիսի 14-15-ին Երևանում ընթանում է Բոլոնյան գործընթացի չորրորդ ֆորումը: Իրադարձության յուրահատկություններից մեկն այն է, որ առաջին անգամ այս ֆորումն անցկացվում է ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրում:
Բոլոնիայի գործընթացի կարևորագույն բաղադրիչներն են եռաստիճան կրթական համակարգը, կրեդիտների կուտակման և փոխանցման համակարգը, դիպլոմի հավելվածը, որակավորումների շրջանակը և այլն: Հայաստանը 2005 թվականից  անդամակցում է այս համակարգին̦ և̦ ըստ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի̦ բազում բարեփոխումների կողքին դեռևս շատ մարտահրավերներ կան հաղթահարելու:
«Բոլոնիայի գործընթացին անդամագրվելու արդյունքում կրկնակի կրճատվել է ոչ պետական բուհերի թիվը, նոր ընթացք է ստացել միջազգային հավատարմագրման գործընթացը: ՀՀ բուհերում սովորում են մեծ թվով օտարերկրյա ուսանողներ տարբեր երկրներից̦ ̦̦ այստեղ կրթությունը գրավիչ է` պայմանավորված իր մատչելի գնով և որակով: Այնուամենայնիվ̦ եվրոպական ոչ մի երկրում դեռևս վերջնականապես չեն ավարտվել կրթական բարեփոխումները, և միշտ առկա են նոր մարտահրավերներ»̦ - հայտնել է ԿԳ նախարարը:
Ինչ վերաբերում է բուն ֆորումին̦ որին մասնակցում են 500-ից ավել պատվիրակներ 47 եվրոպական երկրներից̦ 10 խորհրդատու և այլ միջազգային կազմակերպություններից̦ ապա Աշոտյանն ընդգծել է. «Առաջին անգամ կազմակերպվելով Հայաստանում՝ այն ապացուցում է, որ եվրոպական կրթական տարածքը համընդհանուր արժեք է̦ և Երևանում քննարկվելիք և ընդունվելիք փաստաթղթերն ու որոշումները կարևորագույն ազդեցություն կունենան եվրոպական կրթական համակարգի զարգացման վրա: Բոլոնիայի գործընթացը բացառիկ նախագիծ է, որի էությունը միայն կրթական չէ. դրա կարևորությունը նաև քաղաքակրթական է, այսինքն՝ բացառիկ հնարավորություն համամարդկային միասնական արժեքներով առաջնորդվող նոր սերունդ ձևավորելու համար»:
Բոլոնյան գործընթացի ֆորումի մասնակիցներին ողջունել է նաև նախագահ Սերժ Սարգսյանը̦ ով շեշտել է̦ որ բարձրագույն կրթությունն այն հիմնասյունն է, որի վրա կառուցվում են գիտելիքահեն հասարակությունները̦ և այդ առումով Բոլոնիայի բարեփոխումները վերափոխեցին Եվրոպայի բարձրագույն կրթության նկարագիրը՝ ապահովելով ուսանողների շարժունությունը և ստեղծելով կրթական հնարավորությունների լայն բազմազանություն:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԿԳՆ կայքը̦ նախարար Աշոտյանը ֆորումի շրջանակներում նաև մի շարք երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել̦ այդ թվում` Շվեդիայի կրթության և հետազոտությունների նախարար Հելեն Հելմարկ Կնուտսոնի, Չեխիայի կրթության, սպորտի և երիտասարդության նախարարի տեղակալ Յարոմիր Վեբերի̦ և Համաշխարհային բանկի տնօրեն Կլաուդիա Կոստինի հետ:

Ереван: "Суть Болонского процесса - не только образование"
14-15 мая в Eреване проходит четвертый форум Болонского процесса, одной из особенностей которого является то, что впервые форум проводится в стране за пределами ЕС.
Напомним: важнейшими компонентами болонской системы образования являются трехуровневое образование, накопление и перевод кредитов, приложение к диплому, диапазон квалификации и т.д. В 2005 году Армения присоединилась к болонской системе образования, было проведено много реформ, но, по словам Армена Ашотяна, министра науки и образования в Армении, в этой области есть еще много проблем, которые надо преодолеть.
"В результате присоединения к Болонскому процессу в Армении уменьшилось количество негосударственных вузов, все больше иностранных студентов приезжают в Армению ради учебы, которая привлекает их своими низкими ценами и хорошим качеством. Но всегда появляются новые вызовы, которым нужно противостоять", - сказал министр, добавив: "Болонский процесс - уникальный проект, суть которого - не только образование. Его значение также цивилизационное: это уникальная возможность для формирования нового поколения, которое будет двигаться вперед на основе универсальных общих ценностей".
Что касается самого форума, на который прибыли 500 делегатов из более чем 47 европейских стран и международных организаций, то министр сообщил, что на форум были приглашены в том числе и представители Азербайджана и Турции. Последняя приняла участие в работе форума на уровне министра образования, а вот от Азербайджана никакого ответа об участии так и не поступило.
Участников Болонского форума приветствовал также президент Армении Серж Саркисян, который подчеркнул, что высшее образование является ключевым элементом, и что Болонские реформы обеспечивают мобильность студентов и создают широкий спектр образовательных возможностей.
А одним из главных событий этого форума, стало, пожалуй, то, что Беларусь также присоединилась к Болонскому процессу и стала 48-ой страной, интегрированной в общеевропейскую систему образования.