Բոլոնյան գործընթացի ֆորում Երևանում
Մայիսի 14-15-ին Երևանում ընթանում է Բոլոնյան գործընթացի չորրորդ ֆորումը: Իրադարձության յուրահատկություններից մեկն այն է, որ առաջին անգամ այս ֆորումն անցկացվում է ԵՄ անդամ չհանդիսացող երկրում:
Բոլոնիայի գործընթացի կարևորագույն բաղադրիչներն են եռաստիճան կրթական համակարգը, կրեդիտների կուտակման և փոխանցման համակարգը, դիպլոմի հավելվածը, որակավորումների շրջանակը և այլն: Հայաստանը 2005 թվականից  անդամակցում է այս համակարգին̦ և̦ ըստ ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանի̦ բազում բարեփոխումների կողքին դեռևս շատ մարտահրավերներ կան հաղթահարելու:
«Բոլոնիայի գործընթացին անդամագրվելու արդյունքում կրկնակի կրճատվել է ոչ պետական բուհերի թիվը, նոր ընթացք է ստացել միջազգային հավատարմագրման գործընթացը: ՀՀ բուհերում սովորում են մեծ թվով օտարերկրյա ուսանողներ տարբեր երկրներից̦ ̦̦ այստեղ կրթությունը գրավիչ է` պայմանավորված իր մատչելի գնով և որակով: Այնուամենայնիվ̦ եվրոպական ոչ մի երկրում դեռևս վերջնականապես չեն ավարտվել կրթական բարեփոխումները, և միշտ առկա են նոր մարտահրավերներ»̦ - հայտնել է ԿԳ նախարարը:
Ինչ վերաբերում է բուն ֆորումին̦ որին մասնակցում են 500-ից ավել պատվիրակներ 47 եվրոպական երկրներից̦ 10 խորհրդատու և այլ միջազգային կազմակերպություններից̦ ապա Աշոտյանն ընդգծել է. «Առաջին անգամ կազմակերպվելով Հայաստանում՝ այն ապացուցում է, որ եվրոպական կրթական տարածքը համընդհանուր արժեք է̦ և Երևանում քննարկվելիք և ընդունվելիք փաստաթղթերն ու որոշումները կարևորագույն ազդեցություն կունենան եվրոպական կրթական համակարգի զարգացման վրա: Բոլոնիայի գործընթացը բացառիկ նախագիծ է, որի էությունը միայն կրթական չէ. դրա կարևորությունը նաև քաղաքակրթական է, այսինքն՝ բացառիկ հնարավորություն համամարդկային միասնական արժեքներով առաջնորդվող նոր սերունդ ձևավորելու համար»:
Բոլոնյան գործընթացի ֆորումի մասնակիցներին ողջունել է նաև նախագահ Սերժ Սարգսյանը̦ ով շեշտել է̦ որ բարձրագույն կրթությունն այն հիմնասյունն է, որի վրա կառուցվում են գիտելիքահեն հասարակությունները̦ և այդ առումով Բոլոնիայի բարեփոխումները վերափոխեցին Եվրոպայի բարձրագույն կրթության նկարագիրը՝ ապահովելով ուսանողների շարժունությունը և ստեղծելով կրթական հնարավորությունների լայն բազմազանություն:
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԿԳՆ կայքը̦ նախարար Աշոտյանը ֆորումի շրջանակներում նաև մի շարք երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել̦ այդ թվում` Շվեդիայի կրթության և հետազոտությունների նախարար Հելեն Հելմարկ Կնուտսոնի, Չեխիայի կրթության, սպորտի և երիտասարդության նախարարի տեղակալ Յարոմիր Վեբերի̦ և Համաշխարհային բանկի տնօրեն Կլաուդիա Կոստինի հետ:

Fourth Bologna Policy Forum for the First Time Held in Armenia
On May 14-15 the Fourth Bologna Policy Forum is being held. The uniqueness of the event is that this is the first time the forum is being held in a non-EU country.
The important components of Bologna process are a three-tier education system, credit accumulation and transfer system, the Diploma Supplement, the range of qualifications, etc. In 2005 Armenia joined this system and according to the Minister of Education and Science Armen Ashotyan, along with a lot of reforms implemented. there are still many challenges to overcome.
"In the result of joining the Bologna process, the number of non-state universities has reduced, the international accreditation process has entered into a new phase. In the RA Universities a large number of foreign students from different countries are studying. Here education is attractive due to its low price and high quality. However, in no European country the educational reforms have been completed yet, and there are always new challenges," – Ashotyan said.
As for the Forum itself, it was attended by 500 delegates, 10 international consultants from more than 47 European countries and international organizations. Minister Ashotyan, speaking about the forum, said: "For the first time being organized in Armenia it proves that the European education area is a universal value and the documents that will be discussed and adopted in Yerevan, will have great impact on the development of the European educational system. The Bologna process is a unique project, the essence of which is not only education. It also has an importance for civilization, that is to say a this is a unique opportunity for the formation of a new generation on universal common values."
The President of Armenia Serzh Sargsyan welcomed the participants of the Fourth Bologna Policy Forum and stressed that higher education is the pillar upon which the knowledge-based societies are built. In this context, the Bologna reforms transformed the nature of the European higher education ensuring student mobility and establishing wide diversity of educational opportunities.
As the press service of the RA Ministry of Education and Science informs, in the framework of the Forum Minister Ashotyan had several bilateral meetings among them with Helene Hellmark Knutsson, Swedish Minister for Higher Education and Research; the Deputy Minister of the Education, Youth and Sports of Czech Republic, Jaromir Veber and World Bank Director Claudia Costin.