Երուսաղեմն այլևս երբեք բաժանված քաղաք չի լինի․ Նեթանյահու
Երուսաղեմը, միավորված լինելով 48 տարի առաջ, «այլևս երբեք չի լինի բաժանված քաղաք»։ Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Իսրայելի վարչապետ Բինյամին Նեթանյահուն «Երուսաղեմի օրվա» կապակցությամբ, որը նշվում է 1967-ին տեղի ունեցած պատերազմի ժամանակ իսրայելցիների կողմից քաղաքը հսկողության տակ առնելու առթիվ, հաղորդում է TACC գործակալությունը։
«Երուսաղեմն այլևս երբեք չի լինի բաժանված, վիրավոր քաղաք։ Մենք ընդմիշտ միասնական կպահենք Երուսաղեմը։ Երուսաղեմը միշտ եղել է հրեաների, այլ ոչ թե մեկ այլ ժողովրդի մայրաքաղաքը»,- ասել է Նեթանյահուն Երուսաղելի վերամիավորմանը նվիրված տոնական արարողության ժամանակ։
Նեթանյահուն նշել է նաև, որ քաղաքը հետագայում էլ կզարգանա, կընդլայնվեն թաղամասերը։
Ըստ հրեական օրացույցի՝ Իսրայելն ամբողջական վերահսկողություն է հաստատել Երուսաղեմի վրա իյար ամսի 28-ին(հունիսի 7), որն այս տարի համապատասխանել է մայիսի 17-ին։

Нетаньяху: Иерусалим никогда больше не будет разделенным городом
Иерусалим, будучи объединен 48 лет назад, "никогда больше не будет городом разделенным". С таким заявлением выступил 17 мая премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху по случаю "Дня Иерусалима" - праздника, установленного в честь взятия города израильтянами под полный контроль в ходе войны 1967 года, передает ТАСС.
"Иерусалим никогда больше не будет городом разделенным, израненным; мы навсегда сохраним Иерусалим единым, под израильским суверенитетом", - сказал премьер на праздничной церемонии в честь 48-ой годовщины объединения Иерусалима. Его выступление транслировало государственное радио Израиля.
"Иерусалим во все времена был столицей еврейского, а не какого-либо другого народа", - продолжил Нетаньяху. Премьер также пообещал, что город и в дальнейшем будет развиваться. "Мы продолжаем строить и развивать его, расширять кварталы", - сказал он.
Израиль взял Иерусалим под полный контроль 28-го числа месяца ияр по еврейскому календарю (7 июня 1967 года). В этом году эта дата приходится на 17 мая.