Թուրքմենստանում տեղադրել են Բերդիմուհամեդովի ոսկեզօծ արձանը
Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշխաբադում տեղադրել են նախագահ Գուրբանգուլու Բերդիմուհամեդովի առաջին արձանը, ով այդ երկիրը ղեկավարում է 2007 թվականից, հայտնում է BBC-­ն: 21­ մետրանոց ոսկեզօծ արձանը, որը պետության ղեկավարին պատկերում է ձիու վրա նստած` աջ ձեռքը վեր բարցրացրած, Աշխաբադում հանդիսավորությամբ բացվել է «Քաղաքի օրը»:
Ի տարբերություն իր նախորդի` Սափարմուրադ Նիյազովի, որի պատվին կենդանության օրոք հարյուրավոր շքեղ հուշարձաններ էին կանգնեցվել ամբողջ երկրով մեկ, ներկայիս թուրքմեն առաջնորդը մինչ այժմ ձեռնպահ էր մնում նման «անմահացումից»։
Հուշարձանը բացելու մասին որոշումը «քաղաքացիների բազմաթիվ դիմումների հիման վրա» ընդունել է երկրի խորհրդարանը:

В Ашгабаде установили покрытый золотом памятник действующему президенту
В столице Туркменистана установили первую статую президента Гурбангулы Бердымухамедова, правящего страной с 2007 года, передает BBC.
Позолоченный памятник высотой 21 метр, на котором глава государства изображен верхом на ахалтекинском скакуне с высоко поднятой правой рукой, торжественно открыт в Ашгабаде в День города.
Решение об открытии монумента принял парламент "на основании многочисленных обращений граждан".
В отличие от своего предшественника Сапармурада Ниязова, в честь которого при жизни были воздвигнуты сотни помпезных памятников по всей стране, нынешний туркменский лидер сих пор воздерживался от подобного увековечения себя.