Մերձդնեստրի հասարակությունը Պուտինից օգնություն է խնդրում
Մերձդնեստրի մոլդովական հանրապետության 66 հասարակական կազմակերպություններ նախօրեին՝ մայիսի 25-ին, կայացած ժողովի ժամանակ որոշել են դիմել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ վերջինիս խնդրելով պաշտպանական միջոցներ ձեռնարկել Մերձդնեստրի   քաղաքացիների խաղաղ գոյատևմանն ուղղված սպառնալիքի դեպքում։ «Մերձդնեստրի հասարակության անունից մենք ցանկանում ենք դիմել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, որ որևէ սպառնալիքի դեպքում նա, որպես Մերձդնեստրում խաղաղության երաշխավոր և բանակցային գործընթացի կողմ, վտանգի դեպքում ձեռնարկի ինչպես քաղաքական, այնպես էլ դիվանագիտական, տնտեսական, պատժամիջոցային միջոցներ»,- հայտարարել է Մերձդնեստրի Կանանց միության ղեկավար Տատյանա Դոլիշնյայան, փոխանցում է РИА Новости-ին։
Ժողովի ժամանակ հնչած ելույթներում մեծ անհանգստություն էր արտահայտվում Մերձդնեստրի շուրջ ստեղծված քաղաքական իրավիճակով։ Հատկապես մեծ տագնապ է առաջացրել նախորդ շաբաթ Ուկրաինայի խորհրդարանի կողմից Մերձդնեստրում ժամանակավորապես գտնվող ռուսական զինվորականների՝ Ուրաինայի տարածքով տարանցման մասին 1995 թվականին կնքված համաձայնագրի չեղյալ հայտարարումը, Մերձդնեստրի սահմանին ուկրաինական ռազմական տեխնիկայի կուտակումը, ինչպես նաև Մոլդովայում ՆԱՏՕ-ի կառույցների ակտիվացումը։
«25 տարվա ընթացքում մենք երբեք չենք հայտնվել այնպիսի իրավիճակում, որ փակված լինենք ինչպես Մոլդովայի, այնպես էլ Ուկրաինայի կողմից»,- նշել է Մերձդնեստրի մոլդովացիների միության նախագահ Վալերիան Տուլգարովը։
Նախորդ շաբաթ Ուկրաինայի Գերագույն ռադան չեղյալ է հայտարարել  Ռուսաստանի հետ 5 համաձայնագիր, որոնցից ամենակարևորներից մեկը Մերձդնեստրի տարածքում ժամանակավորապես գտնվող ռուսական ռազմական միավորումների՝ Ուկրաինայի տարածքով տարանցման մասին պայմանագիրն էր։ Բացի այդ չեղյալ են հայտարարվել նաև այլ համաձայնագրեր, որոնք կարգավորում էին Ուկրաինայի տարածքով Մերձդնեստում գտնվող ռուսական զորքի օպերատիվ խմբերի և խաղաղապահ առաքելության համար ռազմական բեռներ տեղափոխելու մասին։
Նշենք, որ ռուս խաղաղապահներին իրենց տարածքով Մերձդնեստր չեն թողնում մտնել նաև մոլդովական իշխանությունները, որոնք դա բացատրում են բյուրոկրատական գործընթացներով։ Մասնավորապես Մոլդովան հայտարարում է, որ Մոսկվան մեկ ամիս շուտ պետք է հայտնի զինվորականների ժամանման մասին։ 2014 թվականի հոկտեմբերից մոլդովական իշխանությունները արդեն մերժել են մոտ հարյուր զինծառայողի մուտքը երկիր, ընդ որում՝ նրանցից երեքին՝ վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում։
Փորձագետները կարծում են, որ համաձայնագրերի չեղյալ հայտարարումը և Մերձդնեստրի փաստացի շրջափակումը կոչված է ուժեղացնելու ուկրիանական դիվանագիտության դիրքերը ԵՄ անդամ երկրների հունիսյան հանդիպումից առաջ։ Այս հարցում կարևոր դերակատարում ունի նաև գազային բանակցությունների հերթական փուլը սկսելու անհրաժեշտությունը։ Ինչպես հայտնել է Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը, Կիևն արդեն արտահանման հարկերի դիմաց գազի գնի զեղջը երկարացնելու մասին համապատասխան փաստաթղթեր է ուղղարկել Մոսկվային։  Կիևում կարծում են, որ վերջին զարգացումների համատքստում Մոսկվան կարող է զիջումներ անել:
Մերձդնեստրը, որի բնակչության 60 տոկոսը կազմում են ռուսներ և ուկրաինացիներ, Մոլդովայի կազմից դուրս է եկել դեռևս մինչ ԽՍՀՄ փլուզումը՝ վախենալով, որ ազգայնականության ալիքի ազդեցությամբ Մոլդովան կարող է միանալ Ռումինիային։ 1992 թվականին մոլդովական իշխանությունների՝ խնդիրը ուժային ճանապարհով լուծելու անհաջող փորձից  հետո, Մերձդնեստրը փաստացի չի ենթակվում Քիշնևի վերահսկողությանը։

Приднестровье: в тисках между Молдовой и Украиной
Представители 66 общественных организаций непризнанной Приднестровской Молдавской республики (ПМР) в понедельник, 25 мая, на общем собрании приняли решение подготовить обращение к президенту России Владимиру Путину с просьбой принять меры по защите в случае угрозы мирному существованию приднестровских граждан.
"От имени общественности Приднестровья мы хотим обратиться к президенту РФ Владимиру Путину, чтобы в случае наступления какой-то угрозы Приднестровью, он как гарант мира на территории Приднестровья, как сторона переговорного процесса принял все возможные меры: и политические, и дипломатические, и экономические, и санкционные, и, конечно, в случае опасности и другие", - заявила на собрании председатель Союза женщин ПМР Татьяна Долишняя, передает РИА Новости.
По сообщению российских СМИ, выступавшие высказывали большую обеспокоенность складывающейся политической ситуацией вокруг Приднестровья. Особую тревогу вызвали в непризнанной республике денонсация Верховной Радой Украины соглашения о транзите через украинскую территорию российских военных, временно находящихся в Приднестровье, скопление военной украинской техники на границе с Приднестровьем, а также активизация структур НАТО в Молдовы.  "У нас 25 лет никогда не было такой ситуации, чтобы мы оказались закрыты, зажаты в тиски как со стороны Молдовы, так и со стороны Украины. Это впервые за 25 лет", - отметил председатель Союза молдаван ПМР Валериан Тулгара.
Напомним: на прошлой неделе Верховная Рада денонсировала пять соглашений с Россией, из которых наиболее чувствительным является разрыв соглашения о транзите по территории Украины российских воинских формирований, которые временно находятся на территории Приднестровья. Соглашение было подписано 25 ноября 1995 года. Кроме того, денонсированы и другие соглашения, которые позволяли поставлять в Приднестровье военные грузы, в том числе и питание и обмундирование для военнослужащих Оперативной группы российских войск (ОГРВ), а также контингента миротворческих сил (МС).
Не пропускает российских миротворцев, направляющихся в Приднестровье, через свою территорию также Молдова, объясняя это бюрократическими процедурами: в частности, тем, что Москва должна за месяц сообщить дату проезда военнослужащих.
Молдавские власти уже депортировали почти сто военных из РФ с октября 2014 года, троих - за две последние недели в 2015 году и внесли их в "черный список". Такая ситуация стала возможна после того, как Украина закрыла проезд в Приднестровье по своей территории, и из России туда можно добраться только через Кишинев.
Эксперты считают, что денонсация соглашений и фактическая блокада Приднестровья призваны серьезно усилить позиции украинской дипломатии накануне июньской встречи стран ЕС. Не последнюю роль играет и необходимость начать очередной раунд газовых переговоров. Как сообщил российский министр энергетики Александр Новак, Украина уже направила соответствующий документ в Москву с просьбой продлить скидку на стоимость газа за счет экспортной пошлины. В Киеве предполагают, что последние события могут сделать Москву более сговорчивой как в текущих вопросах, так и в более сложных.
Приднестровье, 60% жителей которого составляют русские и украинцы, добивалось выхода из состава Молдовы еще до распада СССР, опасаясь, что на волне национализма Молдова присоединится к Румынии. В 1992 году, после неудавшейся попытки властей Молдовы силой решить проблему, Приднестровье стало фактически неподконтрольной Кишиневу территорией.