Մեծ Բրիտանիան կամրապնդի իր ռազմական ներկայությունն Արևելյան Եվրոպայում
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Միքայել Ֆելոն  BBC-ին տված հարցազրույցի ժամանակ հայտնել է, որ Մեծ Բրիտանիան կամրապնդի իր ռազմական ներկայությունն Արևելյան Եվրոպայում:
«Մենք պետք է շարունակենք ուժեղացնել ՆԱՏՕ-ի ազդեցությունը: Կարևոր է փոխանցել Վլադիմիր Պուտինին, որ մենք հավատարիմ ենք մնում հավաքական անվտանգությանը», - ասել է նախարարը:
Նրա խոսքերով հաջորդ տարի Միացյալ Թագավորությունն Արևելյան Եվրոպա կուղարկի հազարանոց զորք, իսկ 2017 թվականին՝ երեք հազար: Այս մասին հաղորդում է РИА Новости.
Բրիտանական չորս կործանիչ  Typhoon, որոնք այժմ կատարում են պարեկային առաքելություն Բալթյան երկրներում կմնան այնտեղ նաև հաջորդ տարի:
Բացի այդ, ընթացիկ ծրագրերի համաձայն, Բրիտանիան ձեռք կբերի արագ արձագանքման հատուկ ուժեր, որը կուղարկվի «թեժ գիծ» երկու օրվա ընթացքում:

Великобритания усилит военный контингент в Восточной Европе
Как сообщил в воскресенье министр обороны страны Майкл Фэллон, Великобритания усилит свой военный контингент в Восточной Европе.
"Мы должны продолжать усиливать НАТО. Важно донести до Владимира Путина, что мы привержены задаче коллективной безопасности", - сказал министр в интервью Би-би-си.
По словам министра, в следующем году Великобритания направит в Восточную Европу тысячу военнослужащих, в 2017-м - еще три тысячи. Четыре британских истребителя Typhoon, выполняющих сейчас патрульные миссии в странах Балтии, останутся там и в следующем году. Об этом сообщает РИА Новости.
Также, согласно существующим планам, у Британии появится специальное подразделение оперативного реагирования, которое может быть отправлено в "горячую точку" в течение двух дней.