Նոր սահմանադրությամբ Դոնբասը հատուկ կարգավիճակ չի ստանա
Ուկրաինայի սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը չի նախատեսում Դոնբասին հատուկ կարգավիճակի տրամադրում։ Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է ՌոսԲալտ-ը, հուլիսի  1-ին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Պյոտոր Պորոշենկոն Սահմանադրական փոփոխությունների փաթեթի ներկայացման ժամանակ։
«Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը չի նախատեսում ոչ մի հատուկ կարգավիճակ Դոնբասի համար։ Նմանատիպ բոլոր լուրերը կեղծ են։ Նախագիծը ենթադրում է տեղական ինքնակառավարման իրականացման հատուկ կարգ Դոնեցկի և Լուգանսկի մարզերի առանձին վարչատարածքային միավորումներում, ինչը սահմանվում է առանձին օրենքով»,- ասել է Պորոշենկոն։
Նա նաև նշել է, որ ապակենտրոնացումն անջատողականության վարակի դեմ միջոց է, և որ արտաքին քաղաքականությանը, պաշտպանությանը, ազգային անվտանգությանը, իրավունքի գերակայությանը և ազատությունների պաշտպանությանն առնչվող հարցերում կենտրոնական իշխանության թուլացում տեղի չի ունենա։

Донбасс - без особого статуса
Изменения в Конституции Украины, касающиеся вопроса децентрализации, не предусматривают особого статуса для Донбасса. Об этом, как передает RosBalt, заявил президент страны Петр Порошенко, представляя проект изменений в Основной закон.
"Проект изменений в Конституции не предусматривает никакого особого статуса Донбасса. Все подобные слухи от лукавого. Проект предполагает возможность специфического порядка осуществления местного самоуправления в отдельных административно-территориальных единицах Донецкой и Луганской областей, что определяется отдельным законом", - заявил Порошенко.
Он также отметил, что децентрализация не приведет к ослаблению центральной власти в таких вопросах, как оборона, внешняя политика, национальная безопасность, верховенство права и соблюдение гражданских свобод.