Հունական հարցը կարծես թե գտավ իր լուծումը
Հունական հարցի շուրջ Եվրոպական միության առաջնորդների կիրակնօրյա գագաթաժողովն աննախադեպ է եղել: Այն տևել է ավելի քան 17 ժամ, և ավարտվել է այսօր լուսաբացին միայն:
Երկար ու հոգնեցուցիչ բանակցություններից հետո ի վերջո կողմերին հաջողվել է ընդհանուր հայտարարի գալ և համաձայնագիր կնքել:
«Մենք Հունաստանին հնարավորություն տվեցինք հետ վերադառնալ իր եվրոպական ընտանիքին, չնայած որոշ խիստ պահանջներ են դրվել երկրի առջև», - հայտարարել է հանդիպումից հետո ամբողջովին հյուծված Դոնալդ Տուսկը՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահը, հաղորդում է Reuters տեղեկատվական գործակալությունը:
Իսկ խստություն ցուցաբերել ստիպել էր Հունաստանի հանդեպ ավելի կոշտ քաղաքականության կողմնակից Գերմանիան, ի դեմս կանցլեր Անգելա Մերկելի, ով նշել էր, որ պետք է նախևառաջ վերականգնել վստահությունն անկանխատեսելի հունական կառավարության հանդեպ, և եթե Հունաստանն  այս անգամ գոնե լիարժեք կատարի իր առջև դրված պահանջները, այն կկարողանա վերադառնալ ճիշտ ճանապարհին:
Իսկ Ֆրանսիայի և Իտալիայի առաջնորդները շատ ավելի մեղմ մոտեցման կողմնակից էին, և ամեն կերպ փորձում էին օգնած լինել Հունաստանին՝ ճնշում գործադրելով Մերկելի վրա, որ վերջինս ավելի զիջող ու ներողամիտ գտնվի:
«Ես շատ էի ուզում, որ մենք վերջապես համաձայնության գայինք: Հունաստանը կմնա եվրագոտում: Դա Եվրոպայի հաղթանակն է», - մասնավորապես նշել է Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը:
Ըստ նախնական համաձայնագրի, ինչպես նշում է հունական Tovima կայքը, Հունաստանը կրկին անգամ ֆինանսական աջակցություն պետք է ստանա ԵՄ-ից՝ կարճաժամկետ՝ 7 միլիարդ եվրո մինչ հուլիսի 20-ը, և ևս 5 միլիարդը օգոստոսի կեսերին:
«Մոտակա երեք տարվա կտրվածքով մենք ընդհանուր առմամբ 35 միլիարդ եվրո պետք է ստանանք, որը կօգնի մեզ անհրաժեշտ բարեփոխումները կատարել երկրում: Բացի այդ, հաջողվեց հասնել արտաքին պարտքի թեթևացմանը, ինչը թույլ կտա մեզ վերջապես ոտքի կանգնել», - նշել է Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը՝ ավելացնելով, որ վեց ամսվա դժվարին պայքարից հետո իրենք հասան այն լավագույն համաձայնագրին, որ հնարավոր էր կնքել, և չնայած սկզբնական շրջանում հույների համար բարդ է լինելու նոր պայմաններին հարմարվելը,  ամեն դեպքում Ցիպրասն անձամբ կհոգա, որ սոցիալական բեռը հավասար և արդար կերպով բաշխվի ժողովրդի մեջ, մինչև որ շատ շուտով իրենք ֆինանսական կայունության հասնեն և ապաքինվեն:
«Մենք դուրս կգանք ճգնաժամից ու հետ կնվաճենք մեր ազգային ինքնիշխանությունը», - եզրափակել է իր խոսքը ոգևորված Ցիպրասը, ով ակնհայտ լավատեսորեն է տրամադրված և դրական հեռանկարներ է տեսնում Հունաստանի համար:
Իսկ Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ժան-Կլոդ Յունկերն ամփոփելով նշել է, որ չնայած համաձայնության գալը խիստ աշխատատար էր, արդյունքն արժեր այդ տանջանքին, և փաստն այն է, որ Հունաստանը չի լքում իրենց շարքերը:

Еврозона выиграла. Для Греции преимущества важнее недостатков
Саммит лидеров ЕС по греческому вопросу продолжительностью 17 часов, начавшийся в воскресенье вечером и завершившийся только сегодня утром, наконец, объявил о достижении согласия между сторонами. Согласие достигнуто в обмен на серьезные реформы. "Перед Грецией поставлены строгие условия, которые должны быть выполнены", - заявил уставший президент Европейского Совета Дональд Туск, добавив, что это дает Греции шанс попасть в нужное русло при поддержке европейских партнеров.
Особая строгость была проявлена со стороны Германии, которая в лице канцлера Ангелы Меркель вела жесткие переговоры и не хотела идти на уступки. Однако лидеры Франции и Италии, выражающие явное чувство неловкости из-за подобной немецкой позиции, забеспокоились фактом подрыва со стороны немцев европейских идеалов.
Итак, согласно подписанному договору, Греция к 20 июля получит 7 млрд евро и еще 5 миллиардов к середине августа, сообщает греческая To Vima. "Мы добились реструктуризации долга и финансирования на среднесрочную перспективу", - заявил премьер-министр Греции, добавив, что общий пакет поддержки составляет 35 млрд евро - вместе с облегчением долгового бремени и программы финансирования на три года. ''Я признаю, что вначале будет трудно реализовать эти реформы, но надеюсь, что вскоре мы достигнем финансовой стабильности и перспективы полного восстановления," - сказал он, пишет New York Times.
"Мы вели жесткую битву в течении шести месяцев и боролись до конца для того, чтобы достичь этого соглашения, которое позволит Греции встать на ноги", - подчеркнул Ципрас. По его словам, греки скоро вернут себе национальный суверенитет и самостоятельность в решениях.
Что касается европейских лидеров и их позиций, то, согласно агентству Reuters, канцлер Германии Ангела Меркель сообщила, что если программа будет строго соблюдаться, у греков будет возможность возвратиться на путь истинный. "Я думаю, что в этом соглашении преимущества перевешивают недостатки", - сказала Меркель. А ее французский коллега Франсуа Олланд заявил, что Франция долго искала такое соглашение. "Греция останется в еврозоне. Европа выиграла", - добавил президент Франции.
"Соглашение было трудоемким, но мы добились желаемого. Греция не покинет еврозону," - в свою очередь подчеркнул председатель Европейской Комиссии Жан-Клод Юнкер.