Չինական հետքը ոսկու համաշխարհային գների անկման մեջ
Ոսկու համաշխարհային գները հուլիսի 20-ին հասել են վերջին հինգ տարվա ընթացքում ռեկորդային նվազագույնին: Մի քանի րոպեների ընթացքում ոսկու մեկ ունցիայի գինն իջել է մինչև 1088 դոլար, որը մոտ 15 տոկոսով ցածր է 2014 թվականի միջինից:
Շուկայի մասնագետների կարծիքով նման անկման անմիջական պատճառն ամերիկյան Comex ֆյուչերսների բորսայում և Ոսկու շանհայան բորսայում գրեթե միաժամանակյա ոսկու զանգվածային վաճառքն է, գրում է Financial Times-ը:
Մասնագետներն ընդգծում են, որ կատարվածը բավականին նման է պղնձի շուկայում չինական հեջ-ֆոնդերի «արջի ռեյդերին», որոնց արդյունքում այս մետաղի գներն իջան վերջին վեց տարվա նվազագույնին:
Ոսկու համաշխարահային շուկայում նման զարգացումները փորձագետները բացատրում են նրանով, որ Չինաստանը ցանկանում է յուանը դարձնել «ոսկյա» և որպես այդ ճանապարհին առաջին քայլ դիտարկում են յուանն Արժույթի միջազգայն հիմնադրամի արժույթների պահուստային զաբյուղի մեջ ներառելու անհրաժեշտությունը: Սակայն յուանի ազատ փոխանակելի դառնալու համար անհրաժեշտ է, որ Չինաստանն ունենա բավարար ոսկեարժութային պաշարներ:
Հուլիսի 17-ին Չինաստանի Ժողովրդական բանկը պաշտոնապես հրապարակեց երկրի պահուստային ոսկու ծավալները: Վերջին վեց տարիների ընթացքում Չինաստանի ոսկու պաշարներն ավելացել են մոտ 60 տոկոսով՝ հասնելով 1658 տոննայի: Այսպիսով, ոսկու պաշարներով Չինաստանը դարձավ աշխարհի հինգերորդ երկիրը՝ ԱՄՆ-ից Գերմանիայից, Իտալիայից և Ֆրանսիայից հետո:
Այնուամենայնիվ, փորձագետները կարծում էին, որ Չինաստանի ոսկու պաշարներն ավելի մեծ են՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վերջին 6 տարիների ընթացքում այս երկրի տնտեսությունն աճել է ավելի քան 50 տոկոսով:
Վելուծաբանները վստահ են, որ Պեկինը չի հրաժարվի յուանի միջազգայնացման մտադրությունից, և հետևաբար Չինաստանի Ժողովրդական բանկը կշարունակի ընդլայնել երկրի ոսկու պաշարները: Սակայն հարկ է ընդգծել, որ ոսկու պաշարները որոշիչ գործոն չեն հանդիսանում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի համար: Լողացող փոխարժեքի ժամանակաշրջանում պահուստներում ոսկու ծավալն արժույթի կարգավիճակի ընդամենը ոչ պաշտոնական չափորոշիչներից մեկն է:

Золото рухнуло в цене: китайский след
Цены на золото рухнули в понедельник на азиатских торгах до самого низкого уровня за последние 5 лет. Цена за несколько минут рухнула до $1088, что почти на 15% ниже среднего уровня 2014 года.
По словам трейдеров и аналитиков, непосредственной причиной обвала в понедельник стали массовые, почти одновременные продажи золота на американской фьючерсной бирже Comex и Шанхайской бирже золота, пишет "Ведомости" со ссылкой на Financial Times.
В первом случае были проданы 7600 августовских фьючерсов стоимостью почти $860 млн, во втором за две минуты – 5 тонн золота  стоимостью около $160 млн (это почти пятая часть среднего дневного объема торгов на Шанхайской бирже).
Трейдеры отмечают, что происшедшее напомнило январские "медвежьи рейды" китайских хедж-фондов на рынке меди, в результате которых цены на этот металл опустились до шестилетнего минимума. Это тоже случилось на азиатских торгах, когда европейские и американские трейдеры еще спали.
Такой разворот событий на мировом рынке золота эксперты объясняют желанием Китая сделать юань "золотым". Как первый шаг на этом пути Китай рассматривает необходимость включения юаня в корзину резервных валют МВФ, куда сейчас входят доллар, евро, фунт и иена. Но для того, чтобы юань был свободно конвертируемой валютой, у Китая должно быть достаточно золотовалютных запасов.
17 июля Народный банк Китая официально раскрыл данные об объеме золота в международных резервах страны. Их объемы выросли до 1658 тонн - на 59,9% с апреля 2009 года. До последнего времени официально считалось, что запасы золота в Китае неизменны - 33,89 млн унций (1,054 тысячи тонн). Таким образом, по объемам запасов Китай занял пятое место в мире, пропустив вперед США, Германию, Италию и Францию. Тем не менее аналитики предполагали, что у Китая более высокие показатели, принимая во внимание то, что за те же 6 лет экономика Китая выросла больше чем на 50%. В частности, ходили слухи о том, что Китай обладает 5 тыс. тоннами золота. Это поставило бы страну на второе место в мире - сразу после США. Сейчас доля золота в объеме совокупных резервов страны составляет всего 2%, а это довольно слабый показатель.
Аналитики уверены, что Китай вряд ли откажется от расширения спектра применения юаня, однако намерен делать это постепенно, так что покупку золота Народный банк Китая еще продолжит. Однако надо отметить, что объем запасов не является определяющим фактором для МВФ. В эпоху плавающих курсов объем золота в резервах - лишь один из неформальных критериев статуса валюты.