«Բոկո Հարամը» փոխել է առաջնորդին և պատրաստ է բանակցությունների
«Բոկո Հարամ» ջիհադիստական խմբավորումը, որի հարձակումների արդյունքում վեց տարվա ընթացքում Նիգերիայում մահացել է 17 հազար մարդ, փոխել է իր առաջնորդին: BBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին վստահեցնում է Չադի նախագահը:
Վերջինիս խոսքերով՝ իսլամիստների նոր առաջնորդը Մահամադ Դաուդն է, և նա պատրաստ է Աբուջայի հետ բանակցությունների:
Չադի իշխանությունները չեն հայտնում, թե ինչն է դարձել խմբավորման առաջնորդի փոփոխության պատճառը: Չի բացառվում է, որ նա մահացել է, քանի որ երկար ժամանակ հանրային ելույթներ չի ունեցել:
Ավելացնենք, որ Չադը հարևան Նիգերի և Քամերունի հետ զգալի աջակցություն է ցուցաբերում Նիգերիայի իշխանություններին ահաբեկչական այս խմբավորման դեմ պայքարում:

Чад: новый лидер "Боко Харам" готов к переговорам
У джихадистской группировки "Боко Харам", жертвами нападений которой в Нигерии за шесть лет стали 17 тысяч человек, сменился лидер. Как сообщает BBC, об этом утверждает президент Чада Идрис Деби.
По словам Деби, нового предводителя исламистов зовут Махамат Дауд, и он готов к переговорам с Абуджей.
Власти Чада не сообщают, что стало с предыдущим лидером группировки - Абубакаром Шекау.
В течение нескольких месяцев он не появлялся на устрашающих видеороликах исламистов, которые "Боко Харам" регулярно размещает на YouTube.
Длительное публичное отсутствие Шекау породило слухи о его насильственной смерти.
Вместе с военными соседних Нигера и Камеруна армия Чада оказывает Нигерии существенную помощь в борьбе с боевиками.