Իրանը չի ենթարկվի ԱՄՆ-­ի ազդեցությանը. այաթոլլա Ալի Խամենեի
Իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ կնքված գործարքը, դրա վավերացման դեպքում, չի նպաստի Իրանի վրա ամերիկյան տնտեսական ու քաղաքական ազդեցության ուժեղացմանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է РИА Новости-ն, օգոստոսի 17­-ին հայտարարել Է երկրի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին:
«Նրանք կարծում Էին, որ այդ գործարքը, որը միանգամայն կարող են չվավերացնել Իրանում կամ Ամերիկայում, Իրանը կբացի նրանց ազդեցության համար: Մենք արգելափակել ենք այդ հնարավորությունը և կարգելափակենք ապագայում: Մենք թույլ չենք տա ամերիկյան քաղաքական, տնտեսական կամ մշակութային ազդեցության տարածումն Իրանի վրա»,­- Reuters գործակալությունը մեջբերում Է Խամենեիի հայտարարությունը:
«Իրանը և միջազգային միջնորդների «վեցյակը» հուլիսի 14­-ին պատմական համաձայնության են հասել իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ:

Хаменеи: Иран не будет подвержен влиянию США
Сделка по иранскому атому в случае ее ратификации не будет способствовать усилению американского экономического и политического влияния на Иран, заявил в понедельник президент и духовный лидер страны аятолла Али Хаменеи, передает РИА Новости.
"Они думали, что эта сделка, которую вполне могут не ратифицировать в Иране или в Америке, откроет Иран для их влияния. Мы заблокировали эту возможность и будем блокировать ее в будущем. Мы не допустим распространения американского политического, экономического или культурного влияния на Иран", - цитирует агентство Reuters заявление Хаменеи, опубликованное на официальном сайте лидера ИРИ.
Иран и "шестерка" международных переговорщиков в ночь на 14 июля достигли исторического соглашения об урегулировании многолетней проблемы иранского атома.