Իրանի հետ ԱԷՄԳ -ի գաղտնի պայմանավարվածության տեքստը հայտնվել է ԶԼՄ-ներում
ԱԷՄԳ-ն կարող է Իրանին թույլ տալ ինքնուրույն կատարելու Պարչինում միջուկային օբյեկտի ստուգումը, չորեքշաբթի հայտնել է Associated Press-ը, որի իրավասության տակ է ընկել ԱԷՄԳ-ի և Թեհրանի գաղտնի համաձայնության նախագիծը:
«Օպերացիան կանցկացվի Իրանի լիազորված սարքավորումների օգտագործմամբ, որոնք համապատասխանում են գործակալության տեխնիկական բնութագրերին (ԱԷՄԳ-ի)»,- ասվում է փաստաթղթում:
Ըստ համաձայնության՝ իրանական կողմն ԱԷՄԳ-ին պետք է ներկայացնի լուսանկարներ և տեսագրություններ, ինչպես նաև իրենց փորձագետների կողմից վերցված նմուշներ:
Ինչպես նշում է գործակալությունը՝ ԱԷՄԳ-ի գործը կլինի Պարչինում օբյեկտը ստուգող իրանական անձնակազմին հետևելը:
Վիեննայում հուլիսի 14-ին Միասնական գործողությունների պլանին զուգահեռ Իրանի և ԱԷՄԳ-ի միջև ստորագրվել է «ճանապարհային քարտեզ», որը Իրանի և «վեցյակ»-ի ընդհանուր համաձայնության մասն է կազմում:
«Ճանապարհային քարտեզի» նպատակն է մինչև 2015 թվականի վերջը պարզաբանել Իրանի միջուկային ծրագրի հնարավոր ռազմական բաղադրիչներին վերաբերվող մնացած հարցերը: Այդ պլանում առանցքայինն Իրանի կողմից այն կետի կատարումն է, որն ապահովում է Պարչինի ռազմական օբյեկտին ԱԷՄԳ-ի հասանանելությունը, որտեղ, ինչպես կասկածում են միջազգային փորձագետները, անցյալում կատարվել են միջուկային զենքի ստեղծման աշխատանքներ: Իրանը դա կտրականապես ժխտում է, սական մինչև այժմ թույլ չի տալիս ԱԷՄԳ-ի տեսուչներին մուտք ունենալ Պարչին:

В СМИ попал текст секретного соглашения Ирана и МАГАТЭ
МАГАТЭ может позволить Ирану самому осуществлять инспекции своего ядерного объекта в Парчине, сообщает Имтерфакс со ссылкой на агентство Associated Press, в распоряжении которого оказался проект секретного соглашения МАГАТЭ с Тегераном.
"Операции будут проходить с использованием иранского авторизованного оборудования, соответствующего техническим спецификациям агентства (МАГАТЭ)", - говорится в документе. Согласно соглашению, иранская сторона должна предоставлять МАГАТЭ фото и видеоматериалы, а также образцы, которые будут брать иранские эксперты. В то же время при передаче материалов в МАГАТЭ "во внимание будут приниматься военные опасения" Ирана.
Как отмечает агентство, в задачи МАГАТЭ будет входить наблюдение за иранским персоналом, проверяющим объект в Парчине.
14 июля в Вене, помимо Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) по закрытию иранского ядерного досье, между Ираном и МАГАТЭ была подписана "дорожная карта" по прояснению прошлых и нынешних нерешенных вопросов иранской ядерной программы.
Документ является частью комплексного соглашения "шестерки" международных посредников и Ирана, в которых принимали участие и представители МАГАТЭ.
"Дорожная карта" призвана к концу 2015 года прояснить остающиеся вопросы возможной военной составляющей иранской ядерной программы. Ключевым в этом плане является выполнение Ираном пункта о доступе МАГАТЭ на военный объект в Парчине, на котором, как подозревают международные эксперты агентства, в прошлом проводились работы по созданию атомного оружия.
Иран это категорически отрицает, но при этом до сих пор отказывался допускать в Парчин инспекторов МАГАТЭ.