ԵՄ առաջնորդները պետք է արձագանքեն ներգաղթյալների նկատմամբ քսենոֆոբիային. ՄԱԿ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը կիրակի օրը ԵՄ երկրների առաջնորդների հետ ունեցել է մի շարք հեռախոսազրույցներ՝ նրանց հետ քննարկելով Եվրոպայում միգրացիոն ճգնաժամն ու դրան արձագանքելու միջոցառումները: Այս մասին հայտնում  է TASS-ը՝ հղումով ՄԱԿ-ի մամլո ծառայությանը:
Պան Գի Մունը խոսել է քսենոֆոբիայի տրամադրությունների ուժեղացման մասին՝ ի պատասխան Մերձավոր Արևելքից և Հյուսիսային Աֆրիկայից ներգաղթյալների հոսքի, ինչպես նաև իշխանություններին կոչ արել վճռականորեն պայքարել այդ խնդրի դեմ:
Հաշվի առնելով հսկայական քանակությամբ փախստականներին ընդունելու հետ կապված դժվարությունները՝ Պան Գի Մունը եվրոպական երկրների առաջնորդների հետ րույցում կարևորել է «արագ համատեղ մոտեցում գտնելու» անհրաժեշտությունը, «որը թույլ կտա հավասարապես բաշխել իրավիճակի համար պատասխանատվությունը»:

UN: the EU Should React to Xenophobia Against Migrants
On Sunday the UN Secretary General Ban Ki-moon held a series of telephone conversations with the leaders of the EU countries, to discuss with them the migration crisis in Europe and the response to it.
According to the press service of the organization, Ban Ki-moon spoke about the increased xenophobic feelings in response to the influx of migrants from the Middle East and North Africa, and strongly urged the authorities to deal with this problem, TASS reports.
Taking into account the difficulties connected with receiving large numbers of refugees, Ban Ki-moon noted the European leaders on the need to "quickly find a common approach, which will equally distribute the responsibility" for the situation.