ԵՄ առաջնորդները պետք է արձագանքեն ներգաղթյալների նկատմամբ քսենոֆոբիային. ՄԱԿ
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը կիրակի օրը ԵՄ երկրների առաջնորդների հետ ունեցել է մի շարք հեռախոսազրույցներ՝ նրանց հետ քննարկելով Եվրոպայում միգրացիոն ճգնաժամն ու դրան արձագանքելու միջոցառումները: Այս մասին հայտնում  է TASS-ը՝ հղումով ՄԱԿ-ի մամլո ծառայությանը:
Պան Գի Մունը խոսել է քսենոֆոբիայի տրամադրությունների ուժեղացման մասին՝ ի պատասխան Մերձավոր Արևելքից և Հյուսիսային Աֆրիկայից ներգաղթյալների հոսքի, ինչպես նաև իշխանություններին կոչ արել վճռականորեն պայքարել այդ խնդրի դեմ:
Հաշվի առնելով հսկայական քանակությամբ փախստականներին ընդունելու հետ կապված դժվարությունները՝ Պան Գի Մունը եվրոպական երկրների առաջնորդների հետ րույցում կարևորել է «արագ համատեղ մոտեցում գտնելու» անհրաժեշտությունը, «որը թույլ կտա հավասարապես բաշխել իրավիճակի համար պատասխանատվությունը»:

ООН: ЕС должен реагировать на ксенофобию в отношении мигрантов
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун провел в воскресенье серию телефонных переговоров с лидерами стран ЕС, обсудив с ними миграционный кризис в Европе и меры реагирования на него.
Как сообщили в пресс-службе организации, Пан Ги Мун затронул тему усиления ксенофобских настроений в ответ на наплыв мигрантов из стран Ближнего Востока и Северной Африки, а также призвал власти решительно бороться с этой проблемой, передает ТАСС.
Принимая во внимание трудности, с которыми связан прием огромного числа беженцев, Пан Ги Мун указал лидерам европейских стран на необходимость "быстро найти совместный подход, который позволит равномерно распределить ответственность" за ситуацию.