ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջան. հագեցած օրակարգ, սուր հարցեր
Սեպտեմբերի 15-ին Նյու Յորքում տեղի ունեցավ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նիստի բացման արարողությունը. Հոբելյանական նիստը բացել է Գլխավոր ասամբլեայի մեկ տարով ընտրված նախագահ` Դանիայի ներկայացուցիչ Մոգենս Լյուկեթոֆտը: Այնուհետև, ըստ ավանդույթի, վրա է հասել աղոթքի կամ խորհրդածության պահը, որից հետո միայն դիվանագետները բանակցել են ընթացակարգային հարցերի շուրջ և հաստատել օրակարգը:
Սպասվում է, որ այս հոբելյանական նիստը կտարբերվի մյուսներից թե’ իր հագեցած օրակարգով, և թե’ քննարկվող հարցերի սրությամբ:
Ինչպես նշված է Գլխավոր ասամբլեայի կողմից 2014 թվականի դեկտեմբերի 29-ին ընդունված բանաձևում, ՄԱԿ-ի գագաթաժողովի կազմակերպման և օրակարգի ընդունման համար Գլխավոր ասամբլեայի բարձր մակարդակով լիագումար հանդիպումը տեղի կունենա ի 2015 թ.-ի սեպտեմբերի 25-27-ը: Իսկ բանավեճերը կսկսվեն սեպտեմբերի 28-ին և կտևեն մինչև հոկտեմբերի 6-ը:
Առաջին լիագումար նիստը, որը տեղի կունենա սեպտեմբերի 25-ին, կուղեկցվի երկու համանախագահների, կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի և ընդունող երկրի պատվիրակության ղեկավարի ելույթներով:
Հարցերը, որոնք պետք է բարձրացվեն Գլխավոր ասամբլեայի առաջիկա նստաշրջանում, կբաժանվեն մի քանի թեմատիկ բլոկների` այդ թվում տնտեսական աճի խթանման, միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման, զինաթափման, մարդու իրավունքների զարգացման շուրջ հարցերի:
Միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման թեմայի շրջանակներում ներառված է իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում, Պաղեստինում և Իսրայելում, Աֆղանստանում, Կիպրոսում, ինչպես նաև Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում, Ֆոլկլենդյան կղզիներում և այլն: Քննարկվելու են փախստականների,  տեղահանված անձանց, զինված հակամարտությունների կանխարգելման հարցերը:
Զինաթափման բլոկի ընթացքում կքննարկվեն նաև հարցեր, ինչպիսիք են ռազմական բյուջեների կրճատման, սպառազինությունների մրցավազքի կանխարգելման, միջուկային զինաթափման, միջուկային փորձարկումների ծանուցման և այլ հարցեր:
Հետաքրքիր փաստ է, որ Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ` Ղազախստանի, Բելառուսի, Հայաստանի և Ղրղզստանի պատվիրակությունները  Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանում կքննարկեն նաև Եվրասիական տնտեսական միության` ՄԱԿ-ում դիտորդի կարգավիճակ ստանալու հարցը: Նաև օրակարգում կարող է հայտնվել Ուկրաինայի արևելքում մալազիական բոինգի փլուզման հետ կապված միջազգային տրիբունալի ստեղծման հարցը, Ֆրանսիայի առաջարկը սահմանափակել վետոյի օգտագործումը ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում և մի շարք այլ հարցեր:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի այս տարվա նիստը կտարբերվի մյուսներից նաև նրանով, որ առաջին անգամ այս վերջին 8 տարիների ընթացքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ևս հանդես կգա ելույթով. Ռուսաստանի նախագահի նման որոշումը կարող է կապված լինել բազմաթիվ հարցերի հետ, սակայն առավել ակնհայտ շարժառիթ են հանդիսացել նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերից որոշները, ինչպես նաև ցանկությունը նման անբարենպաստ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում առաջադրել սեփական ծրագրերը, կարծիքներն ու առաջարկությունները:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանին ելույթով հանդես կգա նաև Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Չնայած այն հանգամանքին, որ նախագահն առայժմ չի հայտնել, թե ինչի վրա է շեշտը դրվելու իր ելույթում, ակնկալվում է տարածաշրջանում անկայուն իրավիճակի, անվտանգության հարցերի և մարդասիրական խնդիրների հետ կապված ելույթ: Նախատեսվում է նաև Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպում նստաշրջանի ընթացքում:

70-я сессия Генассамблеи ООН: насыщенная повестка, острые вопросы
15 сентября - день церемонии открытия 70-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке. Юбилейную сессию откроет избранный на год председатель Генассамблеи, представитель Дании Могенс Люккетофт. Потом по традиции наступит минута для молитвы или размышления, после которой дипломаты согласуют процедурные вопросы и утвердят повестку дня, передает Russia Today.
Ожидается, что эта юбилейная сессия будет отличаться от остальных - как ее насыщенной повесткой, так и остротой вопросов, которые будут обсуждаться.
Как говорится в резолюции, принятой Генеральной Ассамблеей 29 декабря 2014 года, для организации саммита ООН, для принятия повестки дня в области развития на период после 2015 года, пленарное заседание высокого уровня Генеральной Ассамблеи ООН будет проходить 25-27 сентября 2015 года. Общие прения в Генеральной Ассамблее начнутся 28 сентября 2015 года и продолжатся 3, 5 и 6 октября.
Первое пленарное заседание, которое состоится 25 сентября, откроется выступлениями двух сопредседателей, Генерального секретаря и главы делегации страны пребывания Организации.
Как передает Novostnik.ru, вопросы, которые будут подняты в ходе предстоящей сессии Генассамблеи, разделены на несколько тематических блоков, среди них - содействие экономическому росту, поддержание международного мира и безопасности, разоружение, развитие прав человека.
В блок вопросов по поддержанию международного мира и безопасности включeны положение на Ближнем Востоке, вопрос о Палестине, действия Израиля в отношении палестинского народа, ситуация в Афганистане, на Кипре, вооруженная агрессия против Демократической Республики Конго, вопрос о Фолклендских островах, положение беженцев, возвращенцев и перемещенных лиц, предотвращение вооруженных конфликтов в целом…
В блоке разоружений будут обсуждаться такие вопросы как сокращение военных бюджетов, предотвращение гонки вооружений в космическом пространстве, ядерное разоружение и уведомление о ядерных испытаниях…
Интересен тот факт, что по инициативе России, Казахстана, Беларуси, Армении и Кыргызстана на 70-ой сессии Генеральной Ассамблеи будет также обсуждаться вопрос о предоставлении Евразийскому экономическому союзу статуса наблюдателя в Генассамблее ООН. Также возможно внесение в повестку вопроса  о создании международного трибунала по крушению малайзийского Boeing-а на востоке Украины.
Предложение Франции об ограничении применения права вето тоже будет в ряде обсуждаемых вопросов. К этой инициативе, как передает golos.com.ua, уже присоединились более 40 стран, в том числе и  Украина.
В этом году сессия Генеральной Ассамблеи ООН будет отличаться от других также тем, что впервые за последние 8 лет президент России Владимир Путин выступит на ней. Такое решение президента России может быть связано со многими вопросами, однако самым очевидным "мотиватором" являются те вопросы, которые включены в повестку сессии, а также возможность в такой неблагоприятной геополитической ситуации еще раз озвучить свои планы, мнения и предложения.
Со своей речью на 70-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН  выступит также президент Армении Серж Саргсян. Несмотря на то, что еще не известно,  какие акценты сделает президент РА в своей речи, однако ожидается, что он коснется нестабильной ситуации в регионе, вопросов безопасности, а также гуманитарных проблем.