Ինչո՞վ են Թուրքիայում հայտարարված «անվտանգության գոտիները» տարբերվում պատմության մեջ հայտնի գետտոներից
Ի՞նչ են իրենցից ներկայացնում Թուրքիայի իշխանության կողմից հայտարարված «անվտանգության գոտիները», որոնց թիվը վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում երկրում շարունակվող քաոսի պատճառով արդեն գերազանցել է հարյուրը: Ինչո՞վ են այսպես կոչված «անվտանգության գոտիները» տարբերվում պատմության մեջ հայտնի գետտոներից: Դատելով այդ «անվտանգության գոտիներում» տեղի ունեցող մարդու իրավունքների ոտնահարման և միայն ազգային պատկանելության պատճառով անմեղ մարդկանց դեմ իրականացվող ամենադաժան բռնությունների մասին տեղեկություններից` կարելի է ասել, որ գրեթե ոչնչով:
Արդեն մի քանի շաբաթ է, ինչ այնպիսի միջազգային կազմակերպություններ, ինչպես, օրինակ, International Alert-ը, Եվրոպայի Խորհուրդը, ԱՄՆ-ում հաստատված Human Rights Watch-ը, կոչ են անում Թուրքիայի կառավարությանն ապահովել իրենց անկախ դիտորդների մուտքն անվտանգության գոտիներ անվանումը ստացած այդ սև խոռոչները, որոնք պատահական չէ, որ հիմնականում հայտարարվում են Թուրքիայի քրդաբնակ բնակավայրերում: Այդ միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչները փաստում են, որ իրենք լուրջ հիմքեր ունեն պնդելու, որ այդ տարածքներում, որտեղ ահաբեկչության դեմ պայքարի պատրվակով պարետային ժամ է հայտարարվել, տեղի են ունենում փոքրամասնությունների իրավունքների լուրջ խախտումներ:
Սակայն Թուրքիայի կառավարությունը ոչ միայն արգելում է միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների մուտքն այդ սև խոռոչներ, այլև երկրում սահմանափակելով մամուլի ազատությունը՝ կարողանում է գաղտնի պահել այդ տարածքներում շարունակվող բռնությունները: Այս նպատակով Թուրքիայի կառավարությունն արգելում է ոչ միայն միջազգային, այլ նաև ցանկացած կողմնակի անձի, այդ թվում տեղի իրավապաշտպանների և ընդդիմադիր ուժերի ներկայացուցիչների մուտքն այդ շրջաններ: Այնուամենայնիվ, տարբեր աղբյուրներից դուրս սպրդող տեղեկատվությունն արդեն իսկ լուրջ մտահոգության տեղիք է տալիս:
Օրինակ՝ Human Rights Watch կազմակերպության ավագ հետազոտող Էմմա Սինկլեր Ուեբն իր զեկույցում նկարագրում է, թե ինչպես են թուրք ոստիկանները դաժան ծեծի ենթարկում նրանց, ովքեր, «խախտելով պարետային ժամի կանոնները», փորձում են վիրավոր անձանց հասցնել հիվանդանոց: Այդ՝ այսպես կոչված անվտանգության գոտիներում անգամ վիրավոր երեխաները չեն կարողանում բժշկական օգնություն ստանալ: Նույն զեկույցը պատմում է 17 տարեկան մի տղայի մասին, ում երկար ժամանակ թույլ չեն տվել ստանալ բժշկական օգնություն աչքի հատվածում վնասվածք ստանալուց հետո, ինչի հետևանքով նա գրեթե զրկվել է մի աչքի տեսողությունից:
Թուրքիայի Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության խորհրդարանականները զեկույց են ներկայացրել Թուրքիայի քրդաբնակ Ջիզրե գավառում 8 օր շարունակվող պարետային ժամերի ընթացքում տեղի ունեցած վայրագությունների մասին: Զեկույցում ասվում է, որ այդ 8 օրերի ընթացքում հանրային հիվանդանոցում ընդամենը մեկ բժիշկ է եղել, բայց քանի որ ոստիկանները արգելափակել էին հիվանդանոցի մուտքը, անգամ այդ մեկ բժիշկը չի կարողացել բժշկական օգնություն ցուցաբերել վիրավոր անմեղ բնակիչներին: Հայտարարված պարետային ժամերի պատճառով բնակիչներն անգամ չեն կարողացել հուղարկավորել իրենց մահացած հարազատներին և ստիպված են եղել այդ ողջ ընթացքում նրանց մարմինները պահել իրենց տներում: Տարբեր աղբյուրների տվյալներով՝ միայն այդ ութ օրերի ընթացքում մահացել է 20 անմեղ քաղաքացի, այդ թվում կանայք և երեխաներ:
Ամենասարսափելին այն է, որ 21-րդ դարում միջազգային հանրությունը կարող է անտարբեր մնալ մարդու իրավունքների դեմ իրականացվող նման զարհուրելի արարքների հանդեպ՝ լավագույն դեպքում բավարարվելով պարզապես «անհանգստություն» արտահայտող հայտարարություններով: Այնինչ այդ արարքները քիչ են տարբերվում 100 տարի առաջ Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունների նախնիների կողմից հայերի դեմ իրականացված հանցագործություններից: Միակ բացառությունն այն է, որ ներկայիս Թուրքիայի իշխանությունն ունի ավելի լավ գործիքակազմ՝ իր այդ արարքները կոծկելու համար: Հակառակ դեպքում ինչպե՞ս կարելի է բացատրել ՆԱՏՕ անդամ երկրների որոշումը. այն ժամանակ, երբ Թուրքիայում տեղի են ունենում նման սարսափելի իրադարձություններ, Ստամբուլում անցկացնել ՆԱՏՕ-ի եռօրյա նիստ:

How the Security Zones in Turkey Are Different from Ghettos?
What are the so-called special security zones declared by the Turkish government for, the number of which has exceeded one hundred during the last few weeks of continuing chaos in Turkey? How those security zones are different from the ghettos, known in the history?
Judging from the information on the human rights violations and violence committed against innocent people only because of their nationality, one can say that there is little difference.
It is already several weeks since international organizations such as International Alerts, Council of Europe, and Human Rights Watch based in the US have been urging the Turkish government to ensure the free entry of their independent observers into those black holes, the so-called security zones. And it is not by chance that those security zones are mainly declared in the Kurdish populated areas. The representatives of those international organizations state that they have serious reasons to assume that in the areas where under the pretext of fighting the terrorism  the whole area is placed under the curfew, serious minority right violations happen.
In spite of this, the Turkish government not only blocks the access of the representatives of international organizations to those black holes, but restricting the freedom of speech in the country manages to hide all the violence that happens in those areas.  For this purpose, along with the representatives of international organizations,  the Turkish government also blocks everyone’s, including those of local  human rights activists' and opposition forces' access the to those areas.
However the information leaked by different sources gives serious ground for concern.
For example senior researcher of Human Right Watch Emma Sinclair Webb in her report describes how the policy in Turkey severely beat the ones who “violating the rules of curfew” try to take the injured people to hospital. In those security zones even children cannot get medical assistance. The same report speaks about a 17 year old boy, who was not allowed to get medical assistance after getting injured in his eye, as a result of which he almost lost the sight of his one eye.
The report by the parliamentarians of Turkey’s People’s Democratic Party describes the violence during the 8 days of curfew in the Kurdish populated Cizre district in Turkey. In the report it is stated that during those 8 days there was only a doctor in the public hospital. However, even that single doctor was not able to provide medical assistance to the injured innocent people because the police blocked the entry to the hospital.  During the curfew the residents even were not able to bury their dead relatives and were forced to keep the corpses at their places all the time. According to different sources only during those 8 days 20 innocent people died among them children and women.
In its astonishing that in the 21st century the international community can be ignorant to such awful human right violations and limit their reactions by the pure statements expressing “concerns.” However, in reality the actions committed by the Turkish authorities do not differ much from the once committed against Armenians by their ancestors. There is only one difference -  nowadays the Turkish government has more efficient tools to hide those atrocities. Otherwise how can one explain the decision of NATO member states to have a NATO session in Istanbul, at the very time when all those awful things happen in Turkey?